Pracownicy w Iranie strajkują, podczas gdy ruch protestacyjny dalej walczy

| 1 grudnia 2022
15.11.22 Isfahan. Strajkujący hutnicy.
15.11.22 Isfahan. Strajkujący hutnicy.

Antyrządowy ruch protestacyjny w Iranie rozpoczął się w połowie września. Dziś do strajków przystępują kolejne grupy pracowników. Według doniesień pod koniec listopada strajkowali pracownicy dużej fabryki metalurgicznej, fabryki samochodów oraz kierowcy ciężarówek.

Niektóre relacje mówią, że kierowcy ciężarówek w kilku miastach strajkowali przez co najmniej trzy dni ? z powodu kosztów paliwa, ale także najwyraźniej w celu wsparcia protestów. Mówi się, że Związek Kierowców Ciężarówek i Organizacji Kierowców wezwał wszystkich kierowców ciężarówek do przyłączenia się do ogólnokrajowego strajku, a reżim już zaoferował zwiększenie dopłat do paliwa.

Związek ogłosił również, że strajk jest wsparciem dla ruchu i przeciwko jego represjonowaniu przez rząd, zwłaszcza w prowincjach Kurdystan, Sistan i Beludżystan. Pracownicy Iran Tire Company w Teheranie również podobno strajkowali w solidarności z protestami, skandując: ?jesteśmy wszyscy razem? i ?śmierć dyktatorowi?.

Pracownicy zakładów metalowych w mieście Isfahan strajkowali i maszerowali w setkach, domagając się wyższych płac. Wcześniej strajkowali przez trzy dni, co zbiegło się z masowymi protestami przeciwko reżimowi. Mówi się, że zastrajkowali również pracownicy zakładu stalowego w Bafak w sprawie bezpieczeństwa po eksplozji.

Pracownicy fabryki producenta samochodów Bahman Motor strajkowali przeciwko niskim płacom. Choć strajki te nie są jeszcze powszechne, znamienne jest, że zbiegają się z ruchem protestu przeciwko reżimowi. Często wydaje się, że są z nim skoordynowane.

Doszło również do strajków pracowników budowlanych w rafineriach ropy naftowej, w zakładach petrochemicznych, w fabryce trzciny cukrowej oraz wśród nauczycieli. Strajki te mają miejsce tydzień po trzech dniach masowych protestów w całym Iranie z okazji rocznicy powstania ruchu w 2019 roku.

Trzy dni masowych protestów z okazji tej rocznicy pokazały, że obecny ruch, który rozpoczął się jako seria protestów przeciwko ustawom zmuszającym kobiety do noszenia chust, rozszerzył swoje cele. Reżim dostrzega potencjalne zagrożenie, jakie może to stanowić.

Chcąc osłabić ten ruch, najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegł wcześniej w listopadzie, że wrogowie kraju ? USA i Izrael ? będą próbowali zmobilizować pracowników.

Reżim aresztował i torturował również przedstawicieli i działaczy związkowych, w tym działacza związku nauczycieli Sorana Eskandera Loftiego.

Jednak codzienne protesty wciąż trwają, a według doniesień podczas niektórych z nich dochodzi do podpaleń budynków rządowych.

Protesty wydają się przebiegać według schematu okresów mniejszych protestów podtrzymywanych przez najbardziej aktywne osoby przerywanych większymi dniami akcji w ważnych dniach.

Ruch ten okazał się niezwykle odporny. A jeśli rozszerzy swój zasięg na znacznie większe grupy pracowników, może stać się jeszcze większym wyzwaniem dla reżimu.

Nick Clark

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2022, Gazeta - grudzień 2022 - cd.

Comments are closed.