Tęczowy Piątek coraz popularniejszy

| 1 listopada 2022
28.10.22. Tęczowy Piątek w Liceum Uniwersyteckim w Toruniu.
28.10.22. Tęczowy Piątek w Liceum Uniwersyteckim w Toruniu.

Mam dla ministra Czarnka smutną z jego perspektywy wiadomość: Tęczowy Piątek odbył się i to w całej Polsce” – mówi nam Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii.

„Zgłosiło się do nas osiem samorządów uczniowskich. Od dwóch z nich dostałem informacje, że wszystkie materiały, które od nas dostali, rozeszły się w ciągu jednej przerwy. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy” – opowiada OKO.press Jacek Hamanowicz z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, która wzięła udział w tegorocznym Tęczowym Piątku.

„W porównaniu do ubiegłych lat jest spokojnie. Podczas poprzednich edycji kontaktowały się z nami nastolatki, które zgłaszały, że są wzywane przez dyrekcję na dywanik albo szykanowane w inny sposób. W tym roku nie mamy takich zgłoszeń” – mówi z kolei Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciw Homofobii, inicjatorów akcji.

Tęczowy Piątek, akcja, która ma wspierać młodzież LGBT+, odbył się już po raz szósty. W tym roku głównymi hasłami akcji były „Jesteś okej” oraz „Będzie dobrze”. Jak pisaliśmy, z badań KPH wynika, że aż 65 proc. młodzieży LGBT+ doświadcza przemocy, a 75 proc. deklaruje, że choć raz miała myśli samobójcze, dlatego inicjatorzy akcji chcieli, żeby do młodych osób dotarła informacja, że nie są sami, że dorośli i rówieśnicy stoją za nimi murem.

Pierwotnie Tęczowy Piątek był skrojony głównie pod szkoły, z którymi ściśle współpracowała KPH. Teraz jednak akcja jest tworzona przede wszystkim rękami młodzieży.

OKO.press 03.11.2022

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2022, Gazeta - listopad 2022 - cd.

Comments are closed.