USA: liderzy związkowi odwołali strajk na kolei

| 1 października 2022
15.09.22. Biden z negocjatorami związkowymi w Gabinecie Owalnym.
15.09.22. Biden z negocjatorami związkowymi
w Gabinecie Owalnym.

Ogólnokrajowy strajk na kolei mógł być inspiracją dla innych walczących o koszty utrzymania

Czołowe postacie Partii Demokratycznej użyli politycznych gróźb wobec przywódców amerykańskich związków kolejowych, aby powstrzymać planowany na wrzesień strajk dotyczący płac oraz warunków pracy.

Strajk na kolei poważnie zakłóciłby łańcuchy dostaw w całym kraju i mógł stanowić źródło inspiracji dla innych walczących o koszty utrzymania. Około 30% towarów w USA jest transportowanych koleją.

Prezydent Biden wysłał swoich popleczników, aby zaoferowali związkom zarówno przysłowiową ?marchewkę?, jak i ?kij? ?Marchewką? jest pięcioletnie porozumienie płacowe o 24-procentowej podwyżce. Obejmuje ona natychmiastowe 14,1 procenta oraz pięć rocznych wypłat ryczałtowych w wysokości 1000 dolarów.

Przedsiębiorstwa kolejowe zgodziły się również na wycofanie się z niektórych najbardziej dyktatorskich praktyk, takich jak potrącanie wypłat pracownikom udającym się na wizyty do szpitala. Jednakże przy inflacji wynoszącej obecnie około 8-9 procent, umowa będzie warta coraz mniej w miarę upływu lat. Wielu pracowników jest niezadowolonych z porozumienia.

Kij był dwojaki. Po pierwsze, egzekutorzy Bidena przekonywali liderów związkowych, że strajk na kolei pomoże Republikanom dokonać politycznego przełomu, który doprowadzi do ataków na pracowników.

Związki zawodowe zostałyby wtedy obarczone odpowiedzialnością za ewentualny powrót Donalda Trumpa, lub nawet kogoś gorszego. Po drugie, zagrozili, że wykorzystają Ustawę o pracy na kolei w celu przekonania Kongresu do delegalizacji strajku kolejowego.

Uciekanie się do tak niebezpiecznej taktyki mogło sprowokować masowy, nieoficjalny strajk ? a związki powinny były powiedzieć administracji: ?sprawdzam?. Biden przyjął wiadomości o ugodzie z westchnieniem ulgi.

Jego głównym celem było uniknięcie strajku na kolei w okresie poprzedzającym listopadowe wybory śródterminowe. ?Dziękuję związkom zawodowym oraz przedsiębiorstwom kolejowym za negocjacje w dobrej wierze i osiągnięcie wstępnego porozumienia, które pozwoli utrzymać nasz newralgiczny system kolejowy oraz uniknąć zakłóceń w naszej gospodarce? ? powiedział 15 września.

W ciągu ostatnich sześciu lat branża kolejowa zredukowała prawie 30% swojej siły roboczej, obcinając pensję i redukując inne koszty, podczas gdy firmy zwiększały zyski.

Szeregowi związkowcy głosują obecnie nad umową. Nie wiadomo, czy będą oni tak samo entuzjastycznie nastawieni, jak wydają się być Biden czy ich związkowi liderzy.

Tłumaczył Damian Bursa

Tags:

Category: Gazeta - październik 2022, Gazeta - październik 2022 - cd.

Comments are closed.