RPA: strajk zjednoczył tysiące

| 1 września 2022
24.08.2022 Strajk w RPA

Dużym sukcesem zakończył się 24 sierpnia strajk prowadzony przez związki zawodowe w RPA. Pokazał on, że po długiej drzemce covidowej klasa pracownicza i jej sojusznicy znów są aktywni.

Skoordynowane marsze odbyły się w 11 dużych miastach. Największy z nich odbył się w Tshwane (Pretorii), gdzie około 10 000 osób przemaszerowało przez centrum miasta.

Co ważne, akcja połączyła obie federacje związkowe – Południowoafrykańską Federację Związków Zawodowych (SAFTU) i Kongres Południowoafrykańskich Związków Zawodowych (COSATU).

W pewnym momencie w Tshwane odbyły się oddzielne zgromadzenia obu federacji. W końcu jednak doszło do połączenia.

COSATU, założona w 1985 roku, jest federacją historyczną i związaną z rządzącym Afrykańskim Kongresem Narodowym (ANC). SAF- TU zerwało z COSATU w 2017 r. w związku z jego powiązaniami z ANC i innymi kwestiami.

Jednak w maju jego kongres zadeklarował: ?Wychodzimy poza podziały na korzyść pryncypialnej jedności i ponownie angażujemy się w budowę walczącego ruchu związkowego kierującego się marksizmem.?

Inne organizacje popierające strajk to m.in. ruch mieszkańców szałasów Abahlali baseMjondolo [tak się pisze – az], kampania antyksenofobiczna Kopanang Africa.

Nic dziwnego, że ludzie pracy znów zaczynają się stawiać.

Szefowie i rząd wykorzystujący pandemię Covid zlikwidowali około 3 miliony miejsc pracy. Najbardziej ucierpiały osoby o najniższych zarobkach, a przede wszystkim kobiety. Przemoc i przestępczość związana z płcią osiągnęły przerażający poziom. Bezrobocie wśród młodzieży zbliża się do 60 procent. Inflacja cen żywności rośnie, podczas gdy firmy zwiększają swoje zyski.

Jakby tego było mało, dochodzi do wyłączeń prądu, zwłaszcza w porze kolacji.

Skutki zmian klimatycznych są również wyraźniejsze niż kiedykolwiek. W wyniku niedawnej ?bomby deszczowej? – nawałnicy powodującej katastrofalne powodzie – w Kwazulu-Natal około 430 osób straciło życie, pogrzebanych w błocie.

Czując budzącą się bojowość swoich członków, przywódcy związkowi wydali zdecydowane oświadczenia. Zwelinzima Vavi, poprzednio sekretarz generalny COSATU, a obecnie sekretarz generalny SAFTU, potępił wzrost ksenofobicznego i seksistowskiego szukania kozłów ofiarnych i zwrócił uwagę na widmo zmian klimatycznych.

Strajk pokazał potencjał zwiększonego oporu. Musi to doprowadzić do kolejnych strajków, kolejnych masowych protestów i silniejszej socjalistycznej alternatywy dla ANC.

Keep Left (siostrzana organizacja Pracowniczej Demokracji w RPA) www.keepleft.org.za

Comments are closed.