Sudański strajk generalny odłożony po groźnych powodziach, ale opór trwa

| 1 września 2022
31.07.22 Chartum
31.07.22 Chartum

Sudańskie Komitety Oporu – oddolne grupy organizujące walkę z reżimem wojskowym – ogłosiły strajk generalny na 24 sierpnia. Jednak niektóre komitety ogłosiły jego odłożenie po tym, jak groźne powodzie przetoczyły się przez części kraju.

Liczba ofiar śmiertelnych od początku pory deszczowej wzrosła do 83, powiedział jeden z urzędników, gdy ulewy nadal zalewały wioski.

Celem strajku było obalenie rządów wojskowych, ustanowionych dziesięć miesięcy temu w wyniku zamachu stanu.

Sudanese Professionals Association, stowarzyszenie skupiające lekarzy, inżynierów, wykładowców uniwersyteckich i podobne grupy, oświadczyło: ?Strajk jest formą pokojowego oporu wobec dyktatorskich reżimów i oznacza paraliż instytucji państwowych, które wojskowi i ich sojusznicy okradli i próbują wykorzystać do poskromienia nas.?

Powtarzające się masowe demonstracje i opór ze strony Komitetów Oporu uniemożliwiły reżimowi ustanowienie pełnej kontroli. Ale machina państwowa kontynuuje represje. Od października ubiegłego roku policja i żołnierze zabili co najmniej 116 osób uczestniczących w prodemokratycznych demonstracjach.

Strajk generalny pozostaje kluczową bronią. Jeśli zmobilizuje się tak, jak mają nadzieję związkowcy, może złamać plany reżimu. I może połączyć kwestię demokracji i sprawiedliwości politycznej z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym, który dotyka zwykłych ludzi.

Gwałtownie rosnące ceny sprawiły, że miliony ludzi są w rozpaczliwej sytuacji, nie mogąc sobie pozwolić na zakup podstawowych towarów, rachunków za prąd i gaz do gotowania oraz pokrycie kosztów transportu.

Sieć Mena Solidarity donosi: ?Doprowadziło to w niektórych sektorach do poważnych strajków dotyczących płac i warunków pracy. Wiosną tego roku nauczyciele w całym Sudanie rozpoczęli strajk i zbojkotowali zdawanie egzaminów, wymuszając pewne ustępstwa w kwestii płac i warunków pracy. Strajkowali również urzędnicy państwowi i pracownicy banków. Po latach, kiedy związki zawodowe były tylko organami partii rządzącej, nowe związki są budowane od dołu?.

W El Faszer, stolicy Północnego Darfuru, wszystkie szpitale i ośrodki zdrowia były zamknięte, ponieważ personel strajkował czwarty tydzień z rzędu.

Protestujący zamknęli również 21 sierpnia pole naftowe Canar w Abyei w Zachodnim Kordofanie, aby domagać się rozwoju obszaru i poprawy warunków pracy.

Domagają się rozwoju tego rejonu w celu poprawy infrastruktury oraz usług zdrowotnych i edukacyjnych. Żądają również zapewnienia większej ilości i czystszej wody pitnej.

Sudańscy aktywiści nadal wzywają do solidarności z międzynarodowym ruchem związkowym.

Charlie Kimber

Inicjatywy solidarnościowe i wiadomości dla strajkujących można znaleźć na stronie: bit.ly/Mena2408

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2022, Gazeta - wrzesień 2022 - cd.

Comments are closed.