Zachodnie sankcje głodzą Afganistan

| 1 września 2022
Głodne dzieci w Afganistanie.

USA karzą miliony ludzi w całym Afganistanie głodem i biedą rok po tym jak talibowie zmusili je do zakończenia 20-letniej okupacji.

15 sierpnia minął rok od momentu, gdy bojownicy z talibskiej grupy oporu przejęli kontrolę nad stolicą Afganistanu, Kabulem.

Było to wielkie upokorzenie dla USA, które prowadziły wojnę w Afganistanie od 2001 roku, rzekomo w celu pozbycia się talibów. Jednak w następstwie porażki USA przez cały ostatni rok, dławiły Afganistan sankcjami gospodarczymi, które powodują powszechną nędzę i cierpienie.

Nawet establishmentowa, mainstreamowa organizacja Human Rights Watch (HRW) przypisała amerykańskim sankcjom dużą część winy. ?Od czasu wycofania się USA i przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, Afganistan cierpi z powodu pogarszającego się kryzysu humanitarnego? ? informuje.

?Przez prawie rok ponad 90 procent gospodarstw domowych nie jest w stanie zdobyć wystarczającej ilości żywności.?

HRW dodaje: ?Dziesiątki tysięcy dzieci miesięcznie są przyjmowane na leczenie w trybie pilnym z powodu ostrego niedożywienia. Wiele innych w odległych rejonach nie jest w stanie uzyskać pomocy i umarło z głodu. Ponad milion dzieci poniżej piątego roku życia ? szczególnie narażonych na śmierć, gdy są pozbawione pożywienia ? cierpi na przedłużające się ostre niedożywienie.?

HRW wyjaśnia, że kryzys został w dużej mierze spowodowany decyzją USA o odcięciu afgańskiego banku centralnego od światowego systemu bankowego. Zamroziły one również aktywa wraz z pomocą finansową, która bezpośrednio szła na wypłaty pensji dla pracowników sektora publicznego.

To pokazuje, że ? nawet po wycofaniu się USA ? zwykli ludzie w Afganistanie nadal płacą cenę za amerykańską okupację.

Stany Zjednoczone najechały na Afganistan w 2001 roku w celu potwierdzenia swojej militarnej i gospodarczej dominacji na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej. Po usunięciu rządu talibów ustanowiły skorumpowany, marionetkowy reżim całkowicie uzależniony od pomocy gospodarczej.

Zamiast przynieść wolność, zachodnie wojska okupacyjne dokonywały masakr, bombardowań i innych aktów brutalności wobec zwykłych Afgańczyków. Zabiły one co najmniej ćwierć miliona Afgańczyków ? prawdopodobnie znacznie więcej, ponieważ USA nigdy nie zadały sobie trudu, by policzyć swoje ofiary.

Afgańczycy ? zwłaszcza na obszarach wiejskich ? pozostali zubożali, podczas gdy ludzie na szczycie rządu wzbogacili się na pomocy gospodarczej. To dlatego talibowie byli w stanie opierać się zachodniej okupacji przez 20 lat, a następnie wrócić do władzy, gdy tylko USA przyznały się do porażki.

Nowy rząd Afganistanu okazał się reakcyjny, na przykład ograniczając prawo kobiet do nauki i pracy. Ale talibowie przetrwali i rozwijali się jako siła oporu wobec nieszczęść, jakie Zachód przyniósł ? i nadal przynosi ? Afganistanowi.

Nick Clark

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2022

Comments are closed.