Zatruta Odra, trujący system

| 1 września 2022
21.08.22 Warszawa. Kilkaset osób protestowało nad Wisłą w Marszu Żałobnym dla Odry.

21.08.22 Warszawa. Kilkaset osób protestowało nad Wisłą w Marszu Żałobnym dla Odry przeciwko bezczynności rządu. Ich oburzenie podzielają miliony ludzi w całym kraju. Nic dziwnego. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa ogłosiła, że raport opisujący przyczyny katastrofy ekologicznej na Odrze opublikowany ma zostać dopiero 30 września. Pierwsze informacje o śniętych rybach w Odrze pojawiły się jeszcze w lipcu. Przez cały sierpień rząd nie zrobił nic, by znaleźć źródło tej katastrofy.

12 sierpnia premier Morawiecki mówił: ?Prawdopodobnie do rzeki zrzucono ogromne ilości odpadów chemicznych i zrobiono to z pełną świadomością ryzyka i konsekwencji?.

Dziś ministrowie, na czele z Morawieckim, kłamią, gdy twierdzą, że Odrę zatruły ?naturalne procesy?.

Na samej Odrze jest prawie 6 tys. tzw. miejsc spustowych, przez które wlewa się coś do rzeki. W połowie przypadków legalnie. Jest bardzo prawdopodobne, że zasolenie wody spowodowały kopalnie.

Tymczasem prokuratorzy Ziobry zabrali się do pracy. Przesłuchiwani są? wędkarze!

Z rzeki już wyłowiono setki ton martwych ryb. Do tego trzeba dodać niezliczone tony innych organizmów. Naukowcy szacują, że w Odrze mogło zginąć od 25 do 60 procent ryb. W rzece znajdują się prawdopodobnie kolejne setki ton śniętych ryb.

Zanim Odra się zregeneruje, mogą upłynąć lata. Zdaniem ekspertów obecnych na posiedzeniu Instytutu Leibniza podobna katastrofa ?w każdej chwili może się powtórzyć, algi są wszędzie, mogą być roznoszone przez wiatr i ptaki wodne?.

Rząd nadal upiera się, że szkodliwe dla ekosystemu pogłębianie i dalsze betonowanie Odry będzie nadal trwać ? pomimo apeli strony niemieckiej. TVP Kurskiego jak zwykle wyjaśnia, że Niemcy są motywowani zazdrością o rozwój gospodarczy Polski.

Gdy naukowcy mówią, że człowiek jest winny katastrofie, mają rację. Jednak bądźmy precyzyjni. Winne są kolejne rządy i kapitalizm. Pozwala się firmom zanieczyszczać nie tylko Odrę, ale również inne rzeki, pola, lasy, ziemię i powietrze.

Przy tym zanieczyszczenie Odry znacznie pogarsza niski poziom wody w rzece, co jest wynikiem postępującej katastrofy klimatycznej ? spowodowanej pogonią za zyskiem.

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2022

Comments are closed.