Walka z drożyzną ? strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 czerwca 2022

Hutchinson ? Żywiec
Bezterminowy strajk!

Od 26 maja trwa bezterminowy strajk w żywieckim zakładzie Hutchinson. Protest jest konsekwencją fiaska wielomiesięcznych negocjacji z pracodawcą w sprawie podniesienia wynagrodzeń w zakładzie. Związek ?Solidarność? wystąpił o podwyżkę stawki godzinowej o 3,70 złotych dla wszystkich pracowników. Jednak mimo dobrej woli związku nie udało się osiągnąć porozumienia z winy zarządu.

Załoga zakładu popiera strajk i jest gotowa walczyć o godne wynagrodzenia. W referendum strajkowym 88 proc głosujących opowiedziało się za strajkiem. W drugim dniu protestu do strajku przyłączyła się niemal cała, licząca ponad tysiąc osób załoga. Ta jednomyślność w działaniu pokazuje determinację pracowników zakładu Hutchinson.


Koleje Śląskie
Pracownicy żądają podwyżek

Przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego 13 maja odbył się protest pracowników śląskich kolei. Kilkanaście zgromadzonych osób domagało się podwyższenia pensji konduktorów i kierowników pociągów o 2 tysiące złotych. Zebrani krytykowali też bierność kolejowych związków zawodowych, które ich zdaniem nie reprezentują interesów zwykłych pracowników, zwłaszcza tych najgorzej zarabiających.

Działające w spółce związki zawodowe poczuły się wywołane do tablicy tą krytyką. Związek Zawodowy Maszynistów i NSZZ ?Solidarność? przekazały 17 maja zarządowi spółki i urzędowi marszałkowskiemu (właścicielowi Kolei Śląskich) swoje żądania płacowe. Związek domaga się podwyżki w wysokości 1000 złotych na jednego zatrudnionego. Teraz ruch należy do pracodawcy, stwierdzili asekurancko związkowcy, dopiero potem nastąpią ewentualnie dalsze kroki, przewidziane ustawą o sporach zbiorowych. O strajku na razie nie ma mowy zapowiedział szef regionu śląskiego ZZM, odnosząc się do pogłosek o możliwym strajku, jakie rozeszły się wśród pracowników spółki.


MOPS ? Łódź
Strajkujący blokowali przejazd tramwajów

Strajkujące blokują przejazd tramwajów

Od 26 kwietnia trwa strajk pracowników terenowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Bierze w nim udział ponad sto osób zrzeszonych w Związku Zawodowym Pracowników Socjalnych. Strajkujący domagają się podwyżek i lepszych warunków pracy.

Ponad 65 proc. terenowych pracowników socjalnych łódzkiego ośrodka otrzymuje najniższe wynagrodzenie za swoją ciężką pracę. Dlatego protestujący żądają, by ich wynagrodzenia wzrosły o 1000 złotych brutto z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku oraz chcą kolejnej podwyżki w tej samej wysokości od 1 stycznia 2023 roku. Miasto proponuje o wiele mniej.

Protestujący są gotowi walczyć do skutku. Spór z pracodawcą na tle płacowym ciągnie się od dwóch lat. Z pracy, na skutek złych warunków i niskich wynagrodzeń, zrezygnowało już wiele osób, co oznacza większe obciążenie dla pozostałych. By pokazać swoją determinację i dotrzeć z informacją o proteście do mieszkańców Łodzi, protestujący zorganizowali szereg akcji. Na przykład 11 maja pojawili się na sesji rady miejskiej domagając się, by radni zajęli się rozpatrzeniem projektu ustawy o zmianach w budżecie miasta Łodzi na 2022 rok, 16 maja protestujący blokowali główny przystanek komunikacji miejskiej: Piotrkowska Centrum, a 27 maja zablokowali przejazd tramwajów przez Stajnię Jednorożców.

Ostatnio zaś, 1 czerwca, na sesji rady miejskiej, gdy radni odrzucili wniosek o przedstawienie aktualnej sytuacji w MOPS oraz działań podejmowanych przez miasto, obrzucili ich papierem toaletowym – Będziemy strajkować tak długo, jak będzie trzeba. Nie ustąpimy, dopóki nasze postulaty nie zostaną spełnione ? mówi Alicja Nowakowska, przewodnicząca Zarządu Zakładowej Organizacji Związkowej ZZPS w MOPS Łódź.


Sofidel ? Ciechanów
Strajkowali i wygrali

Załoga Sofidelu (producenta papieru i tektury) po 12 dniach zakończyła strajk zwycięstwem. Reprezentująca ich organizacja związkowa NSZZ ?Solidarność? podpisała 17 maja z pracodawcą porozumienie, zgodnie z którym o 600 zł brutto miesięcznie wzrosną wynagrodzenia pracowników z wyrównaniem od 1 stycznia 2022.

Strajk trwał od 5 maja. Przez 12 dni protestujący stawiali się w zakładzie, jednak nie wykonywali swoich obowiązków. Był to pierwszy tak poważny protest w grupie Sofidel.


Altrad Mostostal ? Siedlce
Załoga za strajkiem

W siedleckim zakładzie Altrad Mostostal 10 maja przeprowadzone zostało referendum strajkowe. Większość pracowników opowiedziała się za przeprowadzeniem strajku generalnego. Załoga domaga się podwyżek płac, a reprezentujący ich związek zawodowy ?Solidarność? pozostaje z pracodawcą w sporze zbiorowym. Termin strajku nie jest jeszcze znany.

To kolejna firma, w której związkowcy chcą strajkować, aby wywalczyć lepsze warunki płacowe dla pracowników.


MPK ? Inowrocław
Chcą 400 zł podwyżki

Związki zawodowe z MPK sp. z o. o. w Inowrocławiu żądają wzrostu wynagrodzeń o 400 zł miesięcznie od kwietnia 2022 roku. Ponieważ władze spółki nie są skłonne spełnić tego postulatu, od 11 maja w firmie trwa spór zbiorowy.


Elektrownia Bełchatów
Jest gotowość strajkowa

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Elektrowni Bełchatów ogłosił 5 maja decyzję o gotowości strajkowej i oflagowaniu zakładu. To kolejny etap walki o podwyżki dla pracowników elektrowni. Już w marcu związki zawodowe działające na terenie zakładu wystąpiły do pracodawcy z żądaniem podniesienia wynagrodzenia zasadniczego średnio na osobę o 850 złotych.

Rozmowy z zarządem spółki nie przyniosły zadowalających stronę związkową rezultatów, dlatego pod koniec marca i na początku kwietnia, przeprowadzono referendum strajkowe. Głosujący prawie jednomyślnie opowiedzieli się za strajkiem w przypadku fiaska negocjacji płacowych. Swój głos na ?tak? oddało aż 99,3 proc. osób biorących udział w referendum, na ?nie? głosowało 0,44 proc.


ZUS ? cały kraj
Strajk urzędników

Zarząd Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ogłosił decyzję o rozpoczęciu 27 czerwca strajku generalnego w ZUS . Strajk ma być bezterminowy i objąć cały kraj, a polegać ma na odejściu od biurek i zaprzestaniu wykonywania pracy.

Pracownicy ZUS od dawna narzekają na bardzo złe zarobki, fatalne warunki pracy, przeładowanie obowiązkami, mobbing. Od dłuższego czasu domagali się podwyżek i to znacznie przekraczających poziom inflacji. Oliwy do ognia dolała prezes ZUS Gertruda Uścińska, która poleciła zwolnić dyscyplinarnie Ilonę Garczyńską liderkę Związkowej Alternatywy w ZUS. Do pracowniczych postulatów poprawy warunków pracy i wzrostu płac doszło żądanie dymisji Uścińskiej i przywrócenie Ilony Garczyńskiej do pracy.

Związkowa Alternatywa zapowiada, że strajk zakończy się dopiero, gdy te żądania zostaną spełnione.


IKEA Industry ? Zbąszyń
Manifestacja pracowników

Protest pracowników IKEA

?Godnej pracy, godnej płacy, godnego życia? ? pod takim hasłem pracownicy IKEA Industry 29 maja zgromadzili się na rynku w Zbąszyniu. Protest zorganizowały organizacje zakładowe Związku Zawodowego ?Budowlani? oraz NSZZ ?Solidarność, a wzięło w nim udział kilkaset osób.

Protestujący domagali się podwyżki płac dla wszystkich pracowników od 1 stycznia 2022 r., wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia za wysługę lat i wprowadzenia wolnych niedziel.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2022, Gazeta - czerwiec 2022 - cd.

Comments are closed.