Fala strajków głodowych w ośrodkach dla cudzoziemców: Lesznowola, Przemyśl, Wędrzyn, Krosno Odrzańskie

| 17 czerwca 2022
01.05.22 Warszawa
01.05.22 Warszawa

W ośrodku zamkniętym dla cudzoziemców w Lesznowoli strajk głodowy rozpoczął się 4 maja, początkowo prowadziło go aż 23 mężczyzn, obecnie protestuje 10. To Kurdowie pochodzący z Iraku oraz Turcji. Mężczyźni ubiegają się o ochronę międzynarodową oraz domagają się zwolnienia z detencji. To już drugi protest w Lesznowoli, pierwszą głodówkę podjęło pięciu Syryjczyków. Zakończyła się sukcesem, mężczyźni zostali zwolnieni z detencji. (?) Ale okazuje się, że takich strajków w polskich ośrodkach zamkniętych jest więcej.

W ośrodku zamkniętym w Krośnie Odrzańskim głoduje sześciu mężczyzn. Zostali przeniesieni do Krosna z Wędrzyna. Nie jedzą od piątku, piją wodę i palą papierosy.

To obywatele Iraku, pięciu z nich to Kurdowie. Do Polski przyjechali w zeszłym roku, przekroczyli granicę na Podlasiu. Co prawda udało im się uniknąć push-backów, ale jeden z nich skarży się, że doświadczył przemocy ze strony strażników w Wędrzynie.

Mężczyźni opowiadają, że w ośrodkach zamkniętych przebywają od wielu miesięcy: część od dziewięciu, część od sześciu miesięcy. Oraz że ich wnioski o ochronę międzynarodową zostały dwukrotnie odrzucone i zostali postawieni przed wyborem: albo wracają do siebie, albo składają odwołanie i spędzają kolejne sześć miesięcy w zamknięciu. (?)

Wędrzyn polskim Guantanamo

Protest trwa także w ośrodku zamkniętym w Przemyślu. Głoduje tam dwóch mężczyzn, również Kurdów, jedne z nich jest z Iraku, drugi z Iranu. Mężczyźni o proteście informowali władze ośrodka na piśmie. Jeden z nich wspominając pobyt w Wędrzynie mówi o polskim Guantanamo. (?) Detencji poddawani są niemal wszyscy ubiegający się o ochronę międzynarodową na granicy z Białorusią.

29.05.2022 OKO.press

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2022

Comments are closed.