Co słychać w mediach? Pogoń za zyskiem zabiła górników. Zwycięstwo uchodźców nad rasistowskim rządem. Drożyzna szaleje ? czas na strajki

| 1 maja 2022

Pogoń za zyskiem zabiła górników

Przypomnijmy: w kopalni Pniówek doszło do kilkunastu wybuchów metanu w okolicy ściany wydobywczej 1000 m pod ziemią.

Od kolegów z [kopalń JSW] Pniówka i Zofiówki słyszę, że były sygnały ostrzegawcze. Że w Pniówku wywalało czujniki metanu tydzień przed katastrofą. Na Zofiówce trzy dni przed wypadkiem były silniejsze wstrząsy, ale nie wycofano załogi. (?)

Węgla koksującego nie importujemy z Rosji. My go eksportujemy, w tym również do Ukrainy, co pozwala wierzyć w teorie o ciśnięciu na dobowe wydobycie w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (Pniówek miał mieć zadanie 15-16 tysięcy ton na dobę). (?)

Umowa społeczna rządu z górnikami o zamknięciu kopalń do 2049 roku nie obejmuje JSW ? właśnie dlatego, że jej kopalnie produkują głównie węgiel koksujący, bazę do produkcji stali, a nie węgiel energetyczny, piętnowany przez UE.

26.04.2022 Karolina Baca-Pogorzelska w OKO.press

Przypomnijmy, że w wypadkach w kopalniach Pniówek i Zofiówka zginęło co

najmniej 19 górników. Do początku maja

7 poszkodowanych wciąż nie odnaleziono.


Zwycięstwo uchodźców nad rasistowskim rządem

Protest solidarnościowy ze strajkującymi uchodźcami.
Protest solidarnościowy ze strajkującymi uchodźcami.

?Zwycięstwo!? ?Presja ma sens!? Żądania spełnione, piątka Syryjczyków z Lesznowoli zawiesza głodówkę.

Po dziesięciu dniach strajku głodowego w ośrodku zamkniętym, Syryjczycy usłyszeli osobiste zapewnienie od dyrektora Urzędu ds. Cudzoziemców: w przyszłym tygodniu zostaną zwolnieni.

Protestująca piątka uchodźców z Lesznowoli od początku miała jeden główny postulat ? zwolnienie z detencji. ?Warunki nie są złe, ale nam nie chodzi o warunki, a o to, że jesteśmy traktowani jak przestępcy? ? mówił nam jeden z protestujących mężczyzn, z którym od początku byliśmy w kontakcie. Przypominamy to stanowisko, ponieważ w trakcie protestu Straż Graniczna chwaliła się w sieci m.in. stanem ośrodka w Lesznowoli, sugerując, że uchodźcy protestują przeciwko złym warunkom w ośrodku.

28.04.2022 OKO.press


Drożyzna szaleje ? czas na strajki

Inflacja w Polsce znów zaskakuje, tak wysokiej nie było od lat 90. Ale i tak jej szczyt jest ciągle przed nami.

Inflacja konsumencka w Polsce w kwietniu 2022 r. wyniosła 12,3 proc. w ujęciu rocznym według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To najwyższy wzrost cen od maja 1998 roku. W ciągu jednego miesiąca żywność podrożała o 4,2 proc. To najwyższy taki wzrost w historii dostępnych danych.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu inflacji kwietniowej do 11,4-11,7 proc.

Wśród głównych powodów przyspieszenia inflacji w kwietniu jest utrzymujący się duży wzrost cen energii. W kwietniu wyniósł on 27,3 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r.

Radykalnie przyspiesza wzrost cen żywności. W samym kwietniu, w porównaniu z marcem, wzrosły one o aż 4,2 proc. Rok do roku wzrost cen żywności to już 12,7 proc.

29.04.2022 300gospodarka.pl

Tags:

Category: Gazeta - maj 2022, Gazeta - maj 2022 - cd.

Comments are closed.