Międzynarodowy dzień akcji przeciw rasizmowi 19 marca. Wojna tworzy uchodźców

| 1 marca 2022
20.03.21 Warszawa.
Zeszłoroczny protest.

Ponad pół miliona ludzi uciekło z Ukrainy odkąd Rosja rozpoczęła inwazję w zeszłym tygodniu. Jak widzieliśmy podczas wojen w Afganistanie, Iraku, Syrii, Jemenie i wielu innych miejscach, pierwszymi ofiarami wojen są zwykli ludzie.

Otworzyć granice dla wszystkich uchodźców

Państwa europejskie muszą podjąć działania w sprawie uchodźców z Ukrainy i umożliwić swobodny, bezpieczny przejazd wszystkim ludziom, ukraińskim i nieukraińskim, uciekającym z tego kraju.

Widzieliśmy przerażające sceny, w których ludzie z czarnych społeczności uciekających przed wojną na Ukrainie (Afrykanie i Azjaci z Azji Południowej) spotykają się z rasizmem i są blokowani, gdy próbują uciec do Polski. Musimy przeciwstawić się rasizmowi i domagać się, by każdy, kto ucieka przed wojną, miał prawo do opuszczenia kraju i szukania bezpieczeństwa, a także domagać się, by rządy przyjmowały wszystkich uchodźców.

Po raz kolejny rządy nie wywiązują się ze swoich międzynarodowych zobowiązań ? tak jak wiele z nich nie zareagowało odpowiednio na kryzys w Afganistanie.

W obliczu jednego z największych konfliktów w Europie od czasów II wojny światowej konieczne jest podjęcie natychmiast zdecydowanych kroków w celu złagodzenia kryzysu humanitarnego.

Przez ponad dekadę byliśmy świadkami brutalnego barbarzyństwa na granicach UE, która pozwoliła dziesiątkom tysięcy uchodźców umrzeć w Morzu Śródziemnym, na Morzu Egejskim i na granicach lądowych.

Na każdym kolejnym szczycie głównym celem państw europejskich było budowanie rasistowskiej ?twierdzy Europa? w obliczu rosnącego ludzkiego cierpienia.

Solidarność z uchodźcami z Ukrainy i wszystkimi innymi uchodźcami

Musimy domagać się większego wsparcia, w tym funduszy, mieszkań i gwarancji, że nie będzie przymusowych powrotów dla wszystkich uchodźców uciekających w wyniku wojny ukraińskiej.

Słowa nie wystarczą ? potrzebujemy realnych działań. Powinny one objąć wszystkich uchodźców na granicach Europy. Mordercze pushbacki na granicach i nieludzkie przetrzymywanie w obozach dla uchodźców muszą się skończyć, a wszyscy uchodźcy na całym świecie powinni być traktowani z godnością i poszanowaniem praw człowieka.

Nie dla rasizmu, nie dla polityki antyuchodźczej

Kryzys uchodźczy ostatniej dekady wywołał rasistowską reakcję rządów w całej Europie, a także skrajnie prawicowych, faszystowskich i rasistowskich populistów na całym świecie.

Rasizm jest trucizną, która dzieli nasze społeczności w obliczu społecznych i ekonomicznych, a obecnie także pandemicznych i ekologicznych porażek rządów.

Uchodźcy i migranci nie są przyczyną problemów, z jakimi boryka się większość ludzi ? od mieszkalnictwa po miejsca pracy. Problemy te są powodowane przez rządy, które bardzo się cieszą, że winą za nie obarczają uchodźców. Podczas gdy na wojnę jest mnóstwo pieniędzy, na dobrobyt zwykłych ludzi nigdy ich nie wystarcza.

Wzywamy do Europy solidarności z uchodźcami, migrantami i mniejszościami.

Dziś wszyscy antyrasiści muszą zjednoczyć się w solidarności z uchodźcami, aby budować lepszy świat dla wszystkich.

Otworzyć granice

Przyjąć wszystkich uchodźców

Odrzucić wszelkie formy rasizmu

Dołącz do nas w naszym międzynarodowym dniu akcji 19 marca 2022 r. Zjednoczmy się dla świata przeciwko rasizmowi. #WorldAgainstRacism https://worldagainstracism.org

World Against Racism, 1 marca 2022 r.

Demonstracja w Warszawie ? wydarzenie na Facebooku

Więcej o demonstracji

Tags: , , ,

Category: Gazeta - marzec 2022

Comments are closed.