Rosyjscy socjaliści o protestach przeciw atakowi na Ukrainę. Ludzie w Rosji nie chcą wojny

| 1 marca 2022

Aleksiej, członek Tendencji Socjalistycznej, siostrzanej organizacji Pracowniczej Demokracji w Rosji, udzielił tego wywiadu ukraińskiej stronie internetowej Czarny Sztandar. Jest to znakomity przykład odważnej agitacji antywojennej.

1. Witaj, Aleksiej. Do jakiego ruchu należysz ty i twoi towarzysze?

Witam. Jestem członkiem grupy Tendencja Socjalistyczna. Nasza grupa jest również częścią Międzynarodowej Tendencji Socjalistycznej, stowarzyszenia rewolucyjnych socjalistów, którego największą sekcją jest Socjalistyczna Partia Pracownicza w Wielkiej Brytanii.

2. Co skłoniło Cię do wzięcia udziału w działaniach przeciwko wojnie z Ukrainą?

Odrzucenie agresji militarnej naszego państwa, która uderzyła w wasz kraj. Opowiadamy się za klęską naszego rządu w imperialistycznej wojnie.

3. Jakich rezultatów oczekujesz od akcji?

Chcemy zbudować szeroki, oddolny ruch antywojenny, wprowadzić do niego program klasowy. Tylko poprzez przyciągnięcie mas możemy realnie na coś wpłynąć.

4. Jacy ludzie oprócz was biorą udział w tych akcjach?

W Moskwie, Niżnym Nowogrodzie i Petersburgu do akcji ruszyły różne siły. Niestety dominują liberałowie, ale lewica jest też dość szeroko reprezentowana.

5. Czy jest więcej liberałów wśród organizatorów i najaktywniejszych uczestników, czy też liberałowie stanowią również większość w całej masie demonstrantów?

Liberałowie przeważają zarówno wśród organizatorów, jak i innych protestujących. Są też marksiści i anarchiści, ale na razie na drugim planie.

Co do zwykłych uczestników, to raczej ?spontaniczni liberałowie?, którzy nie lubią Putina nie dlatego, że jest ?zbyt imperialistyczny?, ale dlatego, że ?nie jest wystarczająco imperialistyczny?. Jest to oczywiście dość umowne, ale rzecz sprowadza się do tego, że wskazują na mieszkańców UE oraz USA ? i narzekają, że tamci żyją lepiej; tak jakby ludzie na Zachodzie żyli lepiej po prostu z powodu takiego czy innego systemu demokratycznego, a nie z powodu rozwiniętego imperializmu ich krajów.

6. Co robicie, aby odsunąć i wyeliminować liberałów?

Aby odebrać inicjatywę liberałom, marksiści i anarchiści muszą iść do akcji antywojennych z własnym programem, agitować ludzi, pracować w związkach zawodowych i kolektywach pracowniczych.

Przetłumaczyliśmy artykuł ?O sprzecznościach? ukraińskiej lewicowej organizacji ?Czernoe Znamya? [Czarny sztandar], ich pozycja jest nam bliska, przedstawia naprawdę kompetentną analizę obecnej sytuacji. Mamy towarzyszy w Kijowie i Lwowie. Musimy zbudować międzynarodowy front antyimperialistyczny.

Wojna nie podoba się obecnie wielu Rosjanom, czas więc powiedzieć: ?Nie dla wojny między ludami, nie dla pokoju między klasami?! Wzywamy wszystkich lewicowców, aby poszli z nami na akcje antywojenne!

7. Jak oceniasz tę wojnę: jej przyczyny i konsekwencje?

Wojnę oceniamy jako konflikt międzyimperialistyczny między Rosją a Zachodem, w którym Ukraina niestety stała się kartą przetargową. Bardzo nam przykro, że wasz lud musi teraz przechodzić przez takie wydarzenia.

8. Jakie nastroje w rosyjskim społeczeństwie ukrywają przed nami media?

Nastroje w rosyjskim społeczeństwie bardzo różnią się od tych z 2014 roku. Szał patriotyczny znacznie się wyciszył. Ludzie nie chcą wojny. Chociaż trzeba przyznać, że wielkomocarstwowych szowinistów wcale nie jest mało.

9. Na jakim poziomie jest przeciwdziałanie sił bezpieczeństwa? Jak usprawiedliwiają swoje brutalne akcje?

Przeciw demonstracjom użyto znacznej liczby funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, wykorzystując jako pretekst ograniczenia związane z covidem. W Niżnym Nowogrodzie zabroniono jakichkolwiek akcji.

W niektórych miejscach siły bezpieczeństwa działały dość ostro, lecz nie wobec większości demonstrantów, zwykle zadawalając się rozpędzeniem wiecu.

10. Jakie są nastroje samych protestujących w związku z zatrzymaniami?

Czuje się naprawdę bojowy nastrój. Represyjna machina Putina dokręca śruby, ale ludzie wciąż wychodzą. Filmy z wieców powinny być pokazywane waszym nacjonalistom i wszystkim Ukraińcom, aby zrozumieli, że ich wrogiem nie jest naród rosyjski, ale Kreml.

11. Jak większość uczestników akcji ocenia sytuację na Ukrainie? Jedna z akcji pokazuje plakat: ?Pokój Ukrainie, wolność Rosji?. Czy są zainteresowani sytuacją na Ukrainie tylko w kontekście zakończenia wojny? A czym jest ta niezrozumiała ?wolność?, której chcą dla Rosji?

Tak, rzeczywiście, hasła mas protestujących są abstrakcyjne, ?za światowym pokojem? i inne ogólniki, które można interpretować na rozmaite sposoby w różnych krajach. Liderzy liberalnej opozycji skłaniają się do popierania Zachodu, a ich zwolennicy dostrzegają główny problem w zbiorowym Putinie walczącym ze zbiorowym Zachodem. Program klasowy jest również zastępowany programem narodowym, państwowym, a zwłaszcza programem ?demokracji ponadklasowej?. Jesteśmy przekonani, że czyniąc to, liderzy opozycji szkodzą ukraińskim i rosyjskim pracownikom. W Rosji popierać trzeba nie tylko wiece i demonstracje, ale także strajki i protesty robotnicze. Tylko podnoszenie kwestii klasowych zmniejszy stopień nacjonalistycznej i ?demokratycznej? histerii. Trzeba mówić o walce klasowej, zwłaszcza w Rosji, bo inaczej wszelkie antywojenne próby stracą sens. Obecnie tylko walka klasy uciskanej może o czymś zadecydować.

Poza tym, zdaniem liberałów, wszystkie kłopoty Ukrainy wzięły się wyłącznie od Putina. Milczą o roli Zachodu w całkowitej degradacji opieki społecznej, przemysłu i wojska. Naszym zdaniem sukces wojsk Putina zależał także od stanu gospodarki i armii. Lecz liberałowie tego nie widzą. Zresztą, pod tym względem, ich podejście do obu naszych krajów jest podobne.

12. Jaka jest wasza wizja sytuacji na Ukrainie?

Sytuację na Ukrainie powinni w pierwszej kolejności oceniać pracownicy ukraińscy. Lecz skoro już takie pytanie padło, to zgadzam się z moimi współpracownikami, którzy niedawno na konferencji z towarzyszami z Irlandii stwierdzili, że na Ukrainie przywódcy często zmieniali się z prorosyjskich na prozachodnich i na odwrót. Natomiast w ostatnich latach Ukrainą rządziła kompradorska prozachodnia burżuazja, która zrobiła wszystko, by schlebiać NATO i UE. Agenci zachodniego imperializmu doprowadzili Ukrainę do upadku, a to wykorzystała imperialistyczna Rosja Putina ze swoją zbrojną agresją.

13. Czego chciałbyś życzyć ukraińskiej lewicy i Ukraińcom w ogóle?

Życzę wam siły i odwagi. A także zwycięstwa w wojnie z Rosją. I nie zapominajcie, co doprowadziło Ukrainę do dzisiejszego położenia. Trzeba pamiętać, że główny wróg jest zawsze we własnym kraju i dążyć do tego, aby nie było ?żadnej wojny innej niż klasowa?. Dzięki temu lud pracujący Ukrainy już nigdy nie dopuściłby do władzy ani liberałów-kompradorów, ani putinowskich okupantów.

25 lutego 2022

Tłumaczył Andrzej Witkowicz

Oryginalny tekst w języku rosyjskim

Tags: , , ,

Category: Gazeta - marzec 2022, Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.