Rasizm na granicach

| 1 marca 2022
Jean Ngando (w środku), nauczyciel języka francuskiego z Kamerunu, mówi, że szuka alternatywnych dróg, aby uniknąć pushbacku na polskiej granicy (z Ukrainą).
Jean Ngando (w środku), nauczyciel języka francuskiego z Kamerunu, mówi,
że szuka alternatywnych dróg, aby uniknąć pushbacku na polskiej granicy (z Ukrainą).

Chcesz pomóc (niebiałym) uchodźcom? Grozi 8 lat więzienia

Do 8 lat więzienia grozi 30-letniemu obywatelowi Białorusi, który pomagał obywatelom Syrii w nielegalnym przekroczeniu granicy. Został zatrzymany przez policjantów wrocławskiego oddziału prewencji na punkcie kontrolny w Ploskach. Swoim minivanem przewoził 5 mężczyzn i kobietę. Jeden z pasażerów potrzebował pomocy medycznej. Kurier został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a pozostali obywatele Syrii zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej (?) Wczoraj obywatel Białorusi usłyszał zarzut pomocy imigrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
police.pl


Afrykańczyk przekazany na Ukrainę

Straż Graniczna z Medyki zatrzymała imigranta, który pieszo chciał przekroczył granicę polsko-ukraińską. (?) Pogranicznicy po krótkim śledztwie odkryli, że 22-letni imigrant współpracował z innym Afrykańczykiem, 25-latkiem z Rwandy, który miał go odebrać spod granicy i przewieźć do Warszawy. (?) Obaj cudzoziemcy zostali ukarani mandatami karnymi, a obywatel Burundi przekazany na Ukrainę w ramach umowy o readmisji.
radiozet.pl


W Jemenie też spadają bomby

Podlascy policjanci zostali poinformowani o kolejnej śmierci uchodźcy, który przekroczył granicę z Białorusią i błąkał się po lesie po stronie polskiej. W poniedziałek (21.02) do miejsca, gdzie miały znajdować się zwłoki, wyruszyli funkcjonariusze policji. Przed godz. 17 odnaleźli ciało mężczyzny. To był 26-letni Jemeńczyk.

Jako pierwszy informację o śmierci migranta podał – powołując się na swoje kontakty – dziennikarz TVN24 Piotr Czaban. Informację zamieścił w mediach społecznościowych: ?Zmarł migrant. W Polsce. Jak twierdzą jego towarzysze, najprawdopodobniej zmarłym jest 26-letni Ahmed z Jemenu. Niedługo więcej informacji. Pamiętajcie, że kryzys na pograniczu wciąż trwa. Niektórzy mieszkańcy od tygodni ratują tych, do których uda się im dotrzeć?.
bialystok.wyborcza.pl 21.02.2022


Uchodźcy z Ukrainy (obywatele Indii) pobici

Troje obywateli Indii zostało we wtorek wieczorem pobitych w Przemyślu na Podkarpaciu przez grupę pięciu mężczyzn. Jednej z napadniętych osób jest udzielana pomoc medyczna.

W mediach społecznościowych skupiających mieszkańców Przemyśla i okolic pojawiają się informacje, że do miasta – wraz z transportami ludzi z Ukrainy – przyjeżdżają osoby o ?ciemniejszym kolorze skóry, przed którymi nasz kraj nie tak dawno się bronił?. (?) Informacje te podchwycili niektórzy polscy politycy. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun wprost napisał w mediach społecznościowych, że ?Teraz alarmujemy: coraz więcej osób starających się przekroczyć granicę polsko-ukraińską to imigranci spoza Europy!?.
rp.pl i przemysl.naszemiasto.pl

Tags: , , ,

Category: Gazeta - marzec 2022

Comments are closed.