Globalny protest przeciw rasizmowi i faszyzmowi ? 19 marca

| 1 lutego 2022
Madryt, 28-29 stycznia. Kaczyński wysłał Morawieckiego na kolejny zjazd liderów i przedstawicieli partii skrajnej prawicy. Prezes chce wzmocnić faszystów i rasistów nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wśród obecnych byli: Santiago Abascal (lider hiszpańskiej partii Vox ? na zdjęciu), Paolo Borchia (włoska Liga Północna), Tom Van Grieken (belgijska partia Interes Flamandzki),  Mart Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (rumuńska Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna), Krasimir Karakaczanow (Bułgarski Ruch Narodowy), Marine Le Pen, szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego, Viktor Orbán, premier Węgier (Fidesz), Vincenzo Sofo (Bracia Włosi), Marlene Svazek (Wolnościowa Partia Austrii ? FPÖ), Waldemar Tomaszewski (Związek Chrześcijańskich Rodzin na Litwie). Faszystka Le Pen kandyduje na prezydenturę Francji w tym roku. Pierwszy przywódca FPÖ, Anton Reinthaller, był ministrem nazistowskiego rządu przed wojną i oficerem SS. Bracia Włosi otwarcie nawiązują do tradycji faszystowskiego dyktatora Mussoliniego.
Madryt, 28-29 stycznia. Kaczyński wysłał Morawieckiego na kolejny zjazd liderów i przedstawicieli partii skrajnej prawicy. Prezes chce wzmocnić faszystów i rasistów nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wśród obecnych byli: Santiago Abascal (lider hiszpańskiej partii Vox ? na zdjęciu), Paolo Borchia (włoska Liga Północna), Tom Van Grieken (belgijska partia Interes Flamandzki), Mart Helme (Estońska Konserwatywna Partia Ludowa), Aurelian Pavelescu (rumuńska Narodowo-Chłopska Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna), Krasimir Karakaczanow (Bułgarski Ruch Narodowy), Marine Le Pen, szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego, Viktor Orbán, premier Węgier (Fidesz), Vincenzo Sofo (Bracia Włosi), Marlene Svazek (Wolnościowa Partia Austrii ? FPÖ), Waldemar Tomaszewski (Związek Chrześcijańskich Rodzin na Litwie). Faszystka Le Pen kandyduje na prezydenturę Francji w tym roku. Pierwszy przywódca FPÖ, Anton Reinthaller, był ministrem nazistowskiego rządu przed wojną i oficerem SS. Bracia Włosi otwarcie nawiązują do tradycji faszystowskiego dyktatora Mussoliniego.

W sobotę, 19 marca 2022 r. Świat Przeciwko Rasizmowi i Faszyzmowi ? międzynarodowa koordynacja ruchów antyrasistowskich ? zbierze się w ONZ-owskim Dniu Przeciwko Rasizmowi, aby w globalnym dniu akcji przeciwstawić się wszelkim formom rasizmu i faszyzmu.

W Polsce również odbędą się demonstracje w Warszawie i w innych miastach koordynowane przez koalicję Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi. ZPR łączy grupy współpracujące z uchodźcami i migrantami, organizacje wyznaniowe i polityczne, ugrupowania LGBT+, osoby działające w ruchach antyfaszystowskim, związkowym, studenckim. Warto już dziś zanotować sobie termin ? sobota, 19 marca! Więcej informacji niebawem.

Do tej pory 17 krajów poparło wezwanie do akcji zaplanowanych na ten dzień, kolejne ruchy będą się do nich przyłączać.

17 stycznia ruchy antyrasistowskie z różnych krajów ogłosiły wspólne oświadczenie, w którym wzywają do podjęcia działań w dniu 19 marca:

Ruchy, które dotychczas podpisały apel: https://worldagainstracism.org/#list

CYTATY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

Weyman Bennett, współprzewodniczący Postaw Się Rasizmowi
(Wielka Brytania):
?Na całym świecie wzrost rasistowskiego populizmu i jego interakcja ze skrajną prawicą i faszyzmem stanowi zaostrzający się problem, z którym, w 2022 roku, mierzymy się jako antyrasiści w naszych krajach w taki czy inny sposób. Pośród kryzysu ekologicznego, ekonomicznego i pandemicznego widzimy, jak rządy i siły rasistowskie, skrajnie prawicowe i faszystowskie wykorzystują rasizm do dzielenia ludzi i odwracania naszej wagi od tych, których należy winić.

19 marca musimy powstać i przemaszerować razem w naszych dziesiątkach tysięcy ? Black Lives Matter ? i musimy budować masowe ruchy antyrasistowskie oparte na jedności czarnych i białych, aby pokonać zagrożenie rasistowskiego podziału?.

Z Norwegii:
?Widzimy niebezpieczeństwo ze strony organizacji prawicowych i ich obecność na ulicach, gdzie próbują mieszać się z demonstrantami antyszczepionkowymi. Mamy też rodziny rozerwane przez nieludzką politykę dotyczącą uchodźctwa i oby- watelstwa, nawet po tym, jak doszło do zmiany rządu. Dlatego właśnie będziemy protestować 19 marca!?.

6000sardynek (Włochy):
?19 marca 2022 roku, ruch 6000sardynek weźmie udział w marszu ze Światem Przeciwko Rasizmowi i Faszyzm- owi. Pamiętamy i jesteśmy zainspirowani słowami Davida Sassoli, przewodniczącego Parlamentu Europej- skiego, który odszedł od nas 11 stycznia: ?Migracja uczyniła nasze społeczeństwa bogatszymi. Ukształtowała naszą kulturę, języki i doprowadziła do powstania milionów nowych przyjaźni i związków.
Musimy odeprzeć skrajną prawicę, gdy próbuje odczłowieczyć tych, którzy szukają lepszego życia dla swoich rodzin?.

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi i Dyskryminacji (Dania):
?19 marca zmobilizujemy się przeciwko wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji oraz pokażemy, że uchodźcy są mile widziani. Życie syryjskich uchodźców jest zagrożone, ponieważ coraz więcej Syryjczyków traci prawo do życia w Danii. Odkąd przybyli w 2015 roku, pracowali i kształcili siebie i swoje dzieci, ale teraz są wysyłani do obozów zatrzymania, jeśli nie wrócą dobrowolnie. Rasizm i dyskryminacja stały się głównym nurtem, a to otwiera drzwi dla radykalnej prawicy i faszyzmu?.

Martin Šaffek (Republika Czeska): ?Przeciwstawić się wszelkim formom rasizmu i faszyzmu oznacza być człowiekiem. Chcemy pokazać, że nawet takim w kraju, jak Czechy, w którym nie ma lewicy parlamentarnej, ludzie mogą okazać solidarność z uchodźcami na ulicach?.

Christine Buchholz, Powstań Przeciw Rasizmowi (Niemcy):
?Chcemy również powiązać walki z rasizmem z walką z faszyzmem. Ponieważ partie i organizacje skrajnie prawicowe stanowią w wielu krajach poważne zagrożenie. W Niemczech nasz protest 19 marca skierowany jest więc także przeciwko AfD. Jest ona parlamentarnym ramieniem prawicowego i rasistowskiego terroru. Od początku pan- demii AfD próbuje rosnąć poprzez mobilizacje negacjonistów koronawirusa i działaczy antyszczepionkowych?.

Petros Constantinou, KEERFA [Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi i Zagrożeniu Faszystowskiemu] (Grecja):
?19 marca zmobilizujemy się, aby nie dopuścić do tego, by Morze Egejskie dalej było cmentarzyskiem uchodźców, matek i niemowląt oraz zażądamy zamknięcia obozów koncen- tracyjnych. Mówimy: otwórzcie granice dla uchodźców! Ta walka może powstrzymać faszystowskie zagrożenie?.

Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi (Polska):
?Brutalne traktowanie osób ubiegających się o azyl na granicy polsko-białoruskiej doprowadziło już do śmierci wielu osób. Rządy współpracują ze sobą w wojnie z uchodźcami. Faszyści są traktowani jak szanowani politycy. Musimy to wszystko powstrzymać. Dlatego tak ważny jest globalny sprzeciw wobec rasizmu. W Polsce będziemy organizować demonstracje 19 marca razem z naszymi siostrami i braćmi w innych krajach. Nasza siła jest w naszej solidarności! Uchodźcy są mile widziani ? wpuśćcie ich!?.

Platforma Stop Rasizmowi (Holandia):
?13 marca Platforma Stop Rasizmowi wyjdzie na ulice w różnych miastach Holandii. W następnym tygodniu planowane są wybory samorządowe. Neofaszystowska partia Forum voor Democratie weźmie udział w tych wyborach w 50 miastach. Budujemy sieci antyrasistowskie i antyfaszystowskie w tak wielu miastach, jak to tylko możliwe. Mówimy ?nie? dla faszyzmu i rasizmu! Otwórzcie granice!?.

Jedność Przeciw Faszyzmowi i Rasizmowi (Katalonia):
?W państwie hiszpańskim możemy zaobserwować zagrożenia, jakie niesie ze sobą wzrost wyborczy skrajnie prawicowej partii VOX, wraz ze wzrostem przemocy ulicznej na tle rasistowskim i homofobicznym, jak również rosnącym rasizmem instytucjonalnym. Z tych i wielu innych powodów, Jedność Przeciwko Faszyzmowi i Rasizmowi w Katalonii (UCFR.cat) pragnie po raz kolejny wziąć udział w tym niezmiernie ważnym globalnym dniu akcji. No Passaran!!!?.

Tino Gwenyaya, Kampania Solidarnościowa Na Rzecz Zezwolenia Na Odstępstwo dla Zimbabwe (ZEP Solidarity), (RPA):
?Kampania Solidarnościowa Na Rzecz Zezwolenia Na Odstępstwo dla Zimbabwe w Republice Południowej Afryki opiera się na dostrzeżeniu ciągłego rozprzestrzeniania się rasistowskich, ksenofobicznych i faszystowskich prądów na całym świecie. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zorganizować międzynarodową solidarność i działania przeciwko takim prądom, kiedy i gdziekolwiek mogą się one pojawić. Międzynarodowy dzień akcji wyznaczony na 19 marca 2022 r. jest ważną okazją, aby pokazać, że walka z ksenofobią, rasizmem i faszyzmem, aby odnieść sukces, musi być konie- cznie prowadzona na skalę międzynarodową. Kampania ZEP Soli- darity również weźmie udział w demonstracjach i dlatego zaprasza swoich solidarnościowych partnerów do przyłączenia się do planowanych działań?.

#WorldAgainstRacism #ŚwiatPrzeciwkoRasizmowi #NIErasizmowiNIEfaszyzmowi

Tags:

Category: Gazeta - luty 2022, Gazeta - luty 2022 - cd.

Comments are closed.