Wybory w Portugalii ? strategia radykalnej lewicy zawiodła

| 1 lutego 2022
Premier i lider Partii Socjalistycznej António Costa
Premier i lider Partii Socjalistycznej António Costa

Partia Socjalistyczna odniosła zdecydowane zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w Portugalii 30 stycznia.

Podczas ostatniej kadencji Partia Socjalistyczna była zależna od głosów radykalnego Bloku Lewicy i lewicowo-zielonego ugrupowania kierowanego przez Partię Komunistyczną. Jednak w październiku ubiegłego roku skala rządowych ataków na pracowników stała się zbyt duża dla sojuszników Partii Socjalistycznej. Odmówili oni poparcia dla rządu, co doprowadziło do wyborów.

W wyborach Partia Socjalistyczna uzyskała 41,7 procent głosów, czyli o pięć punktów procentowych więcej niż w roku 2019. Konserwatywna Partia Socjaldemokratyczna zajęła drugie miejsce z 29,3 procentami, czyli niemal dokładnie tyle samo, co ostatnio.

Wielkim przegranym był Blok Lewicy, którego głosy zmniejszyły się o połowę i z 19 miejsc spadły do pięciu, oraz komuniści. Wyniki te zadają cios koncepcji partii lewicowych, zgodnie z którą miałyby one zyskiwać dzięki wejściu do rządu lub wspieraniu tradycyjnych socjaldemokratów.

Przykładem tego może być sposób, w jaki Blok Lewicy i komuniści w 2019 roku trzymali z rządem, gdy ten mobilizował wojsko, by przerwać ogólnokrajowy strajk kierowców ciężarówek.

Ostatnio w Portugalii napotkano wiele przejawów oporu. Ostatniej jesieni strajkowali nauczyciele, pracownicy kolei, metra, farmaceuci, pracownicy służby zdrowia, pracownicy urzędów skarbowych i wielu innych. Ale lewica, mająca obsesję na punkcie intryg rządowych i manewrów wyborczych, nie chciała przejąć inicjatywy i uogólnić walk.

Rasistowska partia Chega (Dosyć) awansowała z jednego posła do 12. Po zdobyciu ponad 7 procent głosów stanie się trzecią największą partią w parlamencie.

Jest to mniej niż 12 procent, które Chega zdobyła w wyborach prezydenckich w zeszłym roku. Stanowi ona jednak realne zagrożenie, będąc już teraz postrzegana jako stały element głównego nurtu polityki.

Jest bardziej niż kiedykolwiek jasne, że areną walki są ulice i miejsca pracy ? powinna ona być połączona z polityką, która próbuje obalić system, a nie zawierać z nim układy.

Sam Ord

Oryginał artykułu: https://socialistworker.co.uk/comment/strategy-of-radical-left-has-failed-in-portugal/

Tags:

Category: Gazeta - luty 2022, Gazeta - luty 2022 - cd.

Comments are closed.