Drożyzna, pandemia, katastrofa klimatyczna, groźba wojny ? odpowiedź antykapitalistów

| 1 lutego 2022
Strajkujący pracownicy Solarisa.
Strajkujący pracownicy Solarisa.

Szalejąca inflacja i pandemia, zagrożenie wojną o Ukrainę, postępująca katastrofa klimatyczna ? jaka jest odpowiedź antykapitalistów na te kryzysy?

Weźmy je po kolei.

Drożyzna/inflacja. Wzrost cen podstawowych produktów w oczywisty sposób najbardziej uderza w pracowników, niezamożnych i przede wszystkim najbiedniejszych. Pisowski rząd wprowadza chaotyczny Polski Ład, według którego ludzie nie wiedzą na czym stoją. Tak czy inaczej, inflacja oznacza, że zwykli ludzie odczują realne obniżenie swoich dochodów.

Rząd wie, że nie pokona inflacji. Chce tylko sprawiać wrażenie, że coś robi, żeby nie spaść w sondażach. Nasza, pracownicza, walka z inflacją polega na podjęciu działań ? na strajkach i protestach w obronie i o poprawę naszego standardu życia. Dzisiejsze walki pokazują nam, jaka jest droga naprzód ? szczególnie strajki, w których jednoczą się pracownicy z różnych związków zawodowych.

Pandemia. W obawie przed wpływami antyszczepionkowców w swoim obozie i poza nim Kaczyński wybrał strategię nic-nie-robienia.

Według obalonych w Sejmie propozycji rządu (tzw. ?lex Kaczyński? lub ?lex konfident?), pracownicy zarażeni koronawirusem mieli donosić na kolegów i koleżanki w pracy, by otrzymać odszkodowanie liczące 15 tys. złotych. To szefowie firmy, którzy być może tworzą sprzyjające zakażeniu covidem warunki w zakładzie, mieli mieć prawo sprawdzenia, czy ktoś był testowany. Oczywiście pracownik nie miał mieć wobec nich żadnych praw, a o tym, kto zostanie ukarany finansowo, miał decydować wojewoda, czyli urzędnik premiera.

Istotną przyczyną przerażającej liczby zgonów spowodowanych koronawirusem jest niechęć rządu do zmuszenia szefów ? zarówno prywatnych, jak i państwowych ? do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Potrzebne są również znacznie większe wydatki na publiczną ochronę zdrowia oraz stuprocentowe płace za okresy, kiedy się jest chorym lub na kwarantannie. W tych kwestiach pracownicy mogą liczyć tylko na siebie, na własne zmagania.

Zagrożenie wojną o Ukrainę. 31 stycznia Szef BBN Paweł Soloch poinformował, że Polska przekaże Ukrainie broń, tym samym przyczyniając się do zwiększenia napięcia wojennego. Jeśli wybuchnie wojna, to narażeni na śmierć będą zwykli ludzie, a nie ci, którzy są u władzy. W tym zderzeniu imperializmów nie należy kibicować żadnej ze stron. A skoro znajdujemy się w państwie obozu zachodniego, to naszym głównym zadaniem jest przeciwstawić się agresywnej polityce NATO.

Katastrofa klimatyczna. O strategii powstrzymania katastrofy klimatycznej przeczytaj artykuł na stronach 6-7.

Te kryzysy nie są przypadkowymi problemami, które pojawiły się nie wiadomo skąd. Wynikają one z bezwzględnej konkurencji między organizatorami systemu kapitalistycznego ? gigantycznymi firmami i państwami. Jednak nasza potencjalna siła polega na tym, że cały system opiera się na ludzkiej pracy. Dlatego w samoorganizacji pracowniczej i antykapitalistycznej polityce znajdziemy realną dla kapitalizmu alternatywę (patrz ?Kim jesteśmy? ).

Andrzej Żebrowski

Tags:

Category: Gazeta - luty 2022

Comments are closed.