Armia amerykańska świadomie bombardowała cywilów w Iraku i Syrii (2014-2019)

| 1 stycznia 2022
Skutki amerykańskich bombardowań w Syrii w 2018 r.
Skutki amerykańskich bombardowań w Syrii w 2018 r.

Uderzenia dronów zabiły w Iraku i Syrii setki ludzi. Mordercza komórka sił specjalnych USA, zwana Talon Anvil, zamordowała setki cywilów w Iraku i Syrii, a wyżsi dowódcy systematycznie ukrywali jej zbrodnie.

Jednostka pilotowała flotę dronów typu Predator i Reaper, uzbrojonych w rakiety Hellfire i bomby kierowane laserowo. W grudniu 2021 r. opublikowano wyniki dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez New York Times. Według niego Talon Anvil zabijała „ludzi którzy nie brali udziału w konflikcie – rolników próbujących zebrać żniwa, dzieci na ulicy, rodziny uciekające z terenu walk, i mieszkańców wiosek szukających schronienia w budynkach”. Były oficer wywiadu sił powietrznych stwierdził, że widział tak wiele ofiar cywilnych spowodowanych taktyką Talon Anvil, że z czasem stał się cyniczny i zaakceptował, że taka jest natura tej pracy. Niektóre ataki jednak szczególnie się wyróżniają.

W jednym przypadku Talon Anvil śledziła trzech mężczyzn z płóciennymi torbami, pracujących w gaju oliwnym opodal miasta Manbidż w Syrii. Było to na jesieni 2016 roku. Mężczyźni nie mieli broni, jednak jednostka upierała się, że muszą oni być wrogimi bojownikami i zabiła ich za pomocą rakiety.

Następnie, w marcu 2017 r., Talon Anvil wysłał drona Predator nad syryjskie miasteczko rolnicze Karama. Operator drona z Talon Anvil napisał na wspólnym czacie żołnierzy jednostki i analityków wy- wiadu: „Wszyscy cywile opuścili teren. Ktokolwiek został, jest bojownikiem. Znajdźcie dziś dla nas mnóstwo celów, bo chcemy wypalić z Winchestera”. “Wypalić z Winchestera” oznaczało użycie wszystkich rakiet i 250 kg bomb, przenoszonych przez drona. Predator zrzucił 250 kg bombę na dach jednego z budynków. Były oficer opowiedział, że gdy rozwiał się dym jego zespół „z przerażeniem wpatrywał się w swoje monitory. Kamery na podczerwień pokazywały kobiety i dzieci wypełzające z częściowo zawalonego domu – niektóre z oderwanymi kończynami, inne wlokące zabitych”.

Podczas wspieranego przez USA ataku na syryjską Rakkę w czerwcu 2017 r. cywile próbowali uciec przed walkami, „przepływając rzekę Eufrat skleconymi naprędce tratwami.” Talon Anvil wykonał szereg uderzeń na te tratwy, „zabijając co najmniej 30 cywilów”. Zamiast zaprzestać tych mordów operatorzy Talon Anvil „zaczęli odwracać kamery dronów od celów na krótko przed uderzeniem pocisku, tak by zapobiec zebraniu dowodów wideo”.

Talon Anvil, który oficjalnie nigdy nie istniał, był jednostką działającą w ramach Grupy Zadaniowej 9. Koordynowała ona amerykańskie operacje wojskowe w Iraku i Syrii od 2014 do 2019 roku. W listopadzie 2021 The Times donosił, że jednym z okrucieństw, których dopuściła się Grupa Zadaniowa 9 było uderzenie lotnicze na syryjskie miasto Baghuz.

W nalocie zginęło co najmniej 80 kobiet i dzieci, spalonych przez bomby zapalające o wadze 250 i 1000 kg. Wszystkie te potworności są znane wyższym dowódcom wojskowym. Nie podjęli oni żadnych działań, bo tak funkcjonuje imperializm – za pomocą terroru, masowej śmierci i pogardy dla swych ofiar.

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2022

Comments are closed.