11 listopada: Walka z rasizmem i faszyzmem. Solidarność z uchodźcami!

| 1 grudnia 2021
11.11.21 Warszawa

PiS wzmocnił swój sojusz z faszystami. Coroczny marsz organizowany przez faszystów w Dzień Niepodległości został początkowo zakazany przez prezydenta Warszawy. Zakaz ten został utrzymany w mocy przez sądy, ale uchylony, gdy rząd ogłosił, że marsz jest teraz oficjalnym wydarzeniem państwowym.

Liderzy PiS chcieli za wszelką cenę uniknąć porażki skrajnej prawicy i przy okazji połączyć sprawę marszu ze swoją rasistowską polityką antyuchodźczą. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreślił: “Dziś w obliczu sytuacji na polskiej granicy demonstracja naszego patriotyzmu nabrała szczególnego znaczenia”.

Przypomnijmy, że rząd udzielił faszystowskim organizatorom marszu ogromnego wsparcia finansowego – w tej chwili liczącego ok. 4 mln złotych.

11 listopada w Marszu Podłości wzięli udział żołnierze, a żandarmeria wojskowa pełniła rolę ochrony – na czele pochodu towarzyszyły im faszystowskie transparenty polskiego ONR i włoskiej Forza Nuova.

Marsz nie był ani największy, ani najmniejszy w ostatnich latach – zgromadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Pokazuje to, jakie zagrożenie stanowią faszyści. Nie wolno ich lekceważyć i trzeba się im przeciwstawiać wszędzie, gdzie się pojawią.

14.12.21 Kalisz wolny od faszyzmu! Protest przeciw haniebnej antysemickiej demonstracji, która miała miejsce w tym mieście 11 listopada.
14.12.21 Kalisz wolny od faszyzmu! Protest przeciw haniebnej antysemickiej demonstracji, która miała miejsce w tym mieście 11 listopada.

Trzeba też jednak podkreślić, że przez cały rok przeważają protesty, w których zdecydowana większość ludzi sprzeciwia się związkom rządu ze skrajną prawicą – w sprawie praw osób LGBT+ i kobiet, zmian klimatycznych oraz solidarności z uchodźcami.

11 listopada, w Warszawie, miała miejsce również liczna demonstracja antyfaszystowska i antyrasistowska (na zdjęciu), która była jednocześnie marszem solidarności z uchodźcami na granicy.

Mówimy:

Faszyści precz z naszych ulic!

Przyjąć uchodźców!

Otworzyć granice!

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2021

Comments are closed.