KINO: ?Gagarine?

| 1 października 2021
Kadr z filmu "Gagarine".

W filmografii mieszkania komunalne często są ukazywane jako niebezpieczne i ulegające degradacji. Natomiast w Gagarinie mogą być one czymś zupełnie innym ? mogą być statkami kosmicznymi.

Film w czasie rzeczywistym opowiada historię wyburzenia paryskiego osiedla Cité Gagarine, widzianą oczami, mającego obsesję na punkcie kosmosu, nastoletniego mieszkańca Youriego (Alseni Bathily).

Opuszczony przez mamę szesnastolatek mieszka sam w mieszkaniu, które kiedyś dzielili, ale opiekują się nim inni mieszkańcy bloku. Na wiele sposobów sam budynek wydaję się go wychowywać.

W zamian Youri wykorzystuje swoje inżynierskie umiejętności do naprawy stale pojawiających się usterek, tym samym poprawiając warunki życia innych.

W pewnej prostej scenie bohater wraz z przyjaciółmi zawiesza przy wejściu do budynku płachtę. Później tego dnia setki ludzi zbierają się pod tą zasłoną, aby zobaczyć zaćmienie Słońca.

Materiał umożliwia im zaobserwowanie cienia Księżyca powoli przysłaniającego słońce.

Tłum wykrzykuje imię Youriego, a jego przyjaciel Houssam (Jamil McCraven), patrząc na kolegę z uznaniem, radzi mu, by nacieszył się tą chwałą.

Youri wymienia ostatnie sztuki biżuterii matki na oprawy oświetleniowe, które ? jak ma nadzieję ? pomogą budynkowi przejść zbliżającą się inspekcję sanitarną.

Niestety pomimo jego starań, Gagarine jest skazany na zgubę.

Kiedy w 1963 roku otwarto to osiedle, miało być przyszłością ? miejscem, w którym ludzie z klasy robotniczej mogą godnie żyć. Legendarny kosmonauta Jurij Gagarin, od którego nazwiska wzięła się nazwa osiedla, przecinał nawet wstęgę.

Ale ponad 50 lat później osiedle niebezpiecznie osiada, zagrożenie stanowi azbest, a windy są wiecznie zepsute.

Nikogo nie dziwi więc, że mieszkania nie przechodzą pomyślnie inspekcji i ich rozbiórka jest rychło zapowiedziana. Niedługo potem osiedle pustoszeje, zostają już tylko pracownicy budowy zajmujący się rozbiórką.

Plakat filmu "Gagarine".

Tylko jedna osoba w tajemnicy nadal przebywa w budynku ? Youri. Okazuje się, że chociaż był kochany przez wszystkich, zostaje zapomniany.

W samotności zajmuje się konstrukcją stacji kosmicznej. Jest to praca wielkiego geniuszu.

Są tam rośliny, które są uprawiane na bazie mieszanki i sztucznego światła oraz białe, wyściełane panelami części sypialne jak z planu zdjęciowego. Wszelkiego rodzaju urządzenia zapewniają, że Youri jest w stanie przetrwać pomimo odcięcia podstawowych usług.

W brutalnym ?prawdziwym świecie? robotnicy budowlani zajęci są demolowaniem życia w budynku. Jednak w na w pół wyobrażonym świecie Youriego przyszłość to wciąż nowe możliwości.

Najmocniejszą stroną filmu jest prawdopodobnie to jak pokazane są przejścia między tymi dwiema sferami.

Wspomnienia przeszłości osiedla przeplatane są obrazami współczesności. W tle gra muzyka legendarnego francuskiego wykonawcy Serge?a Gainsbourga zremiksowana jako dub reggae.

W końcu jednak musi dojść do starcia realnego z wyobrażonym. Budynki zostają elektrycznie okablowane, ładunki zostają podłożone, a tłum ludzi zbiera się, żeby obejrzeć, jak w powietrze wylatuje duża część ich życia.

Ale gdzie jest Youri? Jego wyobraźnia ma w zapasie jeszcze jedną sztuczkę.

Tłumaczyła Agnieszka Kaleta

Gagarine
reżyseria: Fanny Liatard / Jeremy Trouilh
scenariusz: Jeremy Trouilh / Benjamin Charbit / Fanny Liatard
produkcja: Francja
premiera: 1 października 2021 (Polska).

Tags:

Category: Gazeta - październik 2021, Gazeta - październik 2021 - 2cd.

Comments are closed.