Solidarność z rewolucjonistami w Syrii

| 1 października 2021
Plakat z wizerunkiem Asada.
Plakat z wizerunkiem Asada.

Socjaliści w Syrii ostrzegają, że reżim Baszara al-Asada próbuje zmiażdżyć ostatnie ośrodki rewolucyjnego oporu.

W oświadczeniu syryjskiego Nurtu Lewicy Rewolucyjnej można przeczytać, że ?zbrodniczy reżim planuje obrócenie Dary, kolebki rewolucji, w perzynę?.

W marcu 2011 r. tajna policja aresztowała grupę 15 uczniów, którzy namalowali na ścianie hasło: ?Lud chce obalić reżim?. Było to hasło rewolucji egipskiej i tunezyjskiej, które Syryjczycy widzieli na ekranach swoich telewizorów.

Al-Asad i jego ludzie przerazili się, że spotka ich ten sam los.

Uczniów poddano torturom polegającym m.in. na wyrywaniu im paznokci. Szok i złość wywołane tym barbarzyństwem przyczyniły się do wybuchu ogólnonarodowego powstania.

Po 10 latach od rozpoczęcia rewolucji rząd bezlitośnie zniszczył prawie wszystkie komitety, które powołali zwykli ludzie, aby przejąć zarząd nad swoim miejscem zamieszkania.

Jednak ?pomimo ogólnej porażki ruchu oddolnego niektóre części regionów Dara i Hauran nadal przeciwstawiają się siłom reżimu i jego sojuszników, a także innym siłom kontrrewolucyjnym?.

Jest to odniesienie do walk, które musieli stoczyć zwykli ludzie z wojskami reżimu i jego popleczników, w szczególności siłami rosyjskimi i irańskimi, ale także w niektórych miejscach z ISIS i Al-Ka?idą.

W oświadczeniu czytamy dalej, że ?duch oddolnego oporu i cele rewolucji pozostały żywe i trwałe.

Jednak reżim, zdolny jedynie do upokarzania i miażdżenia ludzi, nie mógł tolerować istnienia ruchu oporu.

Junta ma nadzieję, że zdławienie oporu zabije w Syryjczykach ostatnią nadzieję na wyzwolenie, a tym samym dopełni swojego zwycięstwa nad zbuntowanymi masami.?

Wojska reżimu przejęły kontrolę nad prowincją Dara w 2018 r., ale na niektórych obszarach jego władza jest kwestionowana.

Ostatnią przeszkodą dla reżimu byli ludzie, którzy odmówili wzięcia udziału w sfałszowanych wyborach prezydenckich w maju tego roku.

Około 50 tys. osób w rejonie Daraa al-Balad doświadczyło wściekłych ataków lotniczych. Pokonanie ruchu oporu to jednak nie tylko pogrzebanie nadziei na obalenie al-Asada.

W oświadczeniu czytamy dalej, że: ?koniec oddolnego oporu w Darze jest stanem pożądanym ze względu na ekonomiczny interes nie tylko samego reżimu, ale także innych krajów, na przykład Jordanii. W przypadku Izraela bardziej korzystne jest, gdy południowe regiony Syrii kontroluje reżim, a nie wrogi Izraelowi ruch masowy.

Od kilku dekad syryjski reżim jest najlepszym gwarantem bezpieczeństwa Izraela?.

Jakiś czas temu doszło do negocjacji między reżimem a lokalnymi komitetami w Darze. Niestety ?od kilku miesięcy reżim junty łamie wszystkie porozumienia, które zawarł pod kuratelą Rosji z ruchem oporu w Darze.

Coraz mocniej zaciska się pętla wokół szyi naszego ruchu. Władza żąda, aby albo całkowicie się poddali, albo przenieśli na tereny okupowane przez Turcję i do kontrolowanego przez organizację terrorystyczną Tahrir al-Sham regionu Idlib.

Siły lewicowe i demokratyczne w naszym kraju i na świecie muszą okazać solidarność z bojownikami w Darze, którzy bronią swojej ziemi, wolności i godności?.

W tej chwili mówi się o możliwym porozumieniu między reżimem a niektórymi komitetami z Dary. Pozwoliłoby ono rządowi rozbrajać ludzi i przeszukiwać domy według własnego uznania.

Zakończenie oświadczenia jest wyrazem bezkompromisowej postawy socjalistów. Piszą oni:

?Ślemy wyrazy uznania dla naszych towarzyszy z niezłomnego Nurtu Lewicy Rewolucyjnej w Darze oraz dla mas stawiających bohaterski opór!

?Mówimy ?nie? wysiedleniom z Dary. Mówimy ?nie? przekształceniu Dary w obóz koncentracyjny. Żądamy wolności dla mieszkańców Dary i całego kraju. Niech żyje międzynarodowa solidarność!?

Charlie Kimber
Tłumaczył Tomasz Wiewiór

Tags:

Category: Gazeta - październik 2021, Gazeta - październik 2021 - cd.

Comments are closed.