Film na DVD: Judasz i czarny mesjasz

| 1 czerwca 2021
Daniel Kaluuya jako Fred Hampton.

Judasz i Czarny Mesjasz opowiada prawdziwą historię lidera Czarnych Panter, Freda Hamptona. To film biograficzny, który uchwyca rewolucyjnego ducha, pisze Anthony Hamilton.

Nowy film Shaka Kinga umiejętnie łączy ze sobą siatkę rewolucjonistów, członków gangu, lokalną wspólnotę, policję i FBI.

Takie zestawienie jest zabawne, ale przede wszystkim film ma wiele do powiedzenie w kwestii roli policji w państwie, a nawet zadaje fundamentalne pytanie: rewolucja czy reforma?

W filmie widzimy archiwalny dokument o Czarnych Panterach, wywiad z Williamem ??Billym?? O?Nealem. Daniel Kaluuya w sposób niesamowity zagrał rolę Freda Hamptona.

Judasz i Czarny Mesjasz pokazuje przemoc aparatu państwowego, ale też prawdę dotyczącą przekonań politycznych samego Hamptona: politykę solidarności, rewolucji i potęgi ludu.

Informator

Hampton był charyzmatycznym, młodym rewolucjonistą, jednym z liderów Panter.

Dlatego właśnie został on zastrzelony przez departament policji w hrabstwie Cook, na zlecenie FBI.

W zabójstwie Hamptona miał swój udział także szef jego ochrony Billy O?Neal, który był informatorem pracującym dla FBI.

Dla tych, którzy znają postać Freda Hamptona i jego przekonania, jest on ikoną.

Film pokazuje jednak, jak zmieniał się jego charakter.

W najważniejszych chwilach jego życia widzimy, jak dorasta. Czasami łatwo zapomnieć jak był młody ? będąc osobą po dwudziestce posiadał powagę co najmniej dwukrotnie starszego.

W wieku zaledwie dwudziestu jeden lat zjednoczył zwaśnione gangi w Chicago pod szyldem Tęczowej Koalicji, aby oprzeć się brutalności policji i walczyć o prawa wszystkich prześladowanych ludzi.

Jego charakter kształtuje się w więzieniu, gdzie trafia za kradzież lodów, które chciał dać dzieciom, oraz podczas dyskusji z Panią Winters, matką jednego z zamordowanych przez policję członków Panter.

Epizody te pokazują po pierwsze, że podczas odsiadywania przez Hamptona wyroku chicagowskie Pantery były w stanie działać bez jego przywództwa; oraz to, że Hampton, z głębokiej solidarności, wziął na siebie ciężar naprawienia krzywd wyrządzonych przez państwo.

Film uchwyca także poczucie wspólnoty w każdym aspekcie. Fred tak naprawdę nie był nigdy sam, zawsze był wśród towarzyszy i to jest właśnie kluczowe w zrozumieniu tego, czym były naprawdę Czarne Pantery.

W organizacji było wiele rozpoznawalnych postaci, ale była to partia ludzi, dla ludzi. Czarne Pantery zdobywały także poparcie poprzez łączenie ruchu antywojennego i studentów.

Taki sojusz był nie do zniesienia dla amerykańskiego rządu. J. Edgar Hoover, dyrektor FBI, zdecydował się na uruchomienie programu, który miał na celu śledzenie i zakłócanie działalności organizacji politycznych, takich jak Czarne Pantery (Cointelpro).

FBI wszczynało przemoc, infiltrowało organizacje i zabijało aktywistów, którzy według obaw Hoovera mogliby zostać okrzyknięci ?czarnymi mesjaszami?.

W tym właśnie miejscu film zaczyna pokazywać, w jaki sposób wspólnota koncentruje się na rewolucyjnej sile przeciwko potędze tajnej organizacji rządowej zdeterminowanej, aby zniszczyć Pantery.

Film jest przepełniony walką i stratą. Czasem, gdy pojawia się wiele niepewności, to na Freda spada odpowiedzialność za ?uporządkowanie? nastrojów przez przemówienia jedno- czące przeciwko wspólnemu wrogowi.

Judasz i Czarny Mesjasz jest nie tylko do oglądania. Wzywa on do działania i do walki za spuściznę, którą zostawił Fred: ?Nie walczymy z ogniem przy użyciu ognia. Ogień gasimy wodą. A z kapitalizmem walczymy socjalizmem?.

Tłumaczył Maciej Bancarzewski

Judasz i Czarny Mesjasz dostępny na dvd w polskich sklepach od 16 czerwca.

Reżyseria: Shaka King

W rolach głównych:

Daniel Kaluuya, Lakeith Stanfield

i Jesse Plemons

Kraj produkcji: USA, 2021

Czas trwania filmu: 126 minut.

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2021, Gazeta - czerwiec 2021 - cd.

Comments are closed.