Ciąg dalszy buntu w Nigerii po masakrze
Rząd Nigerii w Afryce Zachodniej wysłał 20 października żołnierzy wyposażonych w ostrą amunicję do dokonania masakry na protestujących w stolicy kraju, Lagos. Wydarzenia te miały związek z nieustającymi działaniami ruchu sprzeciwiającego się brutalności policji. Bunt w Nigerii, kraju o populacji przekraczającej 200 milionów, ma zasadnicze znaczenie dla Afryki i reszty świata. Z Nigerii piszą członkowie Socialist Workers and Youth League.
Historyczny masowy ruch, sprzeciwiający się policyjnej brutalności i stawiający sobie za cel położenie kresu złym rządom, przetacza się przez Nigerię od początku października.
20 października rząd zarządził 24-godzinną godzinę policyjną. Przy autostradowym punkcie poboru opłat w Lekki, w Lagos, zebrały się tysiące pokojowo protestujących ludzi, żądających zaprzestania stosowania przez policję brutalnych praktyk i końca złych rządów. Zostali zaatakowani przez policję i zbirów działających w imieniu ?jednego procenta?.
Tchórze najpierw odcięli wszystkie kamery CCTV i uliczne oświetlenie, następnie żołnierze ostrzelali tłum z ostrej amunicji. Ich zamiarem nie było jedynie rozpędzenie tłumu.
Zablokowali dwa główne wyjścia i oddawali strzały do tłumu ludzi.
Znajdujący się na miejscu aktywiści i inne źródła potwierdziły dotychczas śmierć 15 protestujących.
Wielu ludzi odniosło obrażenia. Następnego dnia protestujący w Lagos podpalili liczne budynki, w tym banki i komendy policji.
W całej Nigerii wyszliśmy na ulice w tysiącach, demonstrując siłę działań na masową skalę. W pierwszej kolejności walczymy z siłami Special Anti Robbery Squad (SARS). To elitarna jednostka nigeryjskiej policji, która zasłynęła z popełniania morderstw i stosowania tortur.
Mówimy #EndSARS, ponieważ jesteśmy zmęczeni i nie będziemy dłużej przyglądać się, jak policja zabija i brutalnie traktuje nas i naszych najbliższych. Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie zadowolą nas kosmetyczne zmiany polegające na przemianowaniu SARS na Special Weapons and Tactics Squad (SWAT).
Żaden policjant-zabójca nie stanął przed wymiarem sprawiedliwości. Nie wypuszczono wszystkich aresztowanych uczestników protestów. Bez zmiany pozostaje nasze położenie socjalne i ekonomiczne ? bieda i brak poczucia bezpieczeństwa.
Policja w każdym kraju to organizacja uzbrojonych ludzi powołana do narzucenia zasad prawa, które służy bogatym.
Właśnie dlatego brutalność policji i egzekucje pozasądowe są powszechnym zjawiskiem na świecie, włączając w to kraje rozwinięte. Na drodze walki możemy powtrzymać tę maszynę do zabijania, która służy elitom i jest skierowana przeciwko nam.
Musimy pogłębić i rozszerzyć nasz bunt i zrzucić łańcuchy wyzysku i opresji, które z życia na Ziemi uczyniły dla nas piekło.
#EndSARS to nasz skrót, oznaczający koniec cierpienia od kołyski po grób ? chyba że jesteś dzieckiem jednego z tych, którzy dokonują grabieży kraju.
Nie mamy dostępu do dobrej jakości opieki medycznej ? chyba, że stać nas na zapłacenie olbrzymich kwot. Nasze szkoły są w rozsypce. A po ukończeniu szkoły problemem jest znalezienie pracy ? chyba, że pochodzisz z bogatej rodziny ?z koneksjami?.
Dzięki ruchowi #EndSARS bierzemy nasz los w swoje ręce. Jest nas wiele, ale jesteśmy jednością.
Jesteśmy student(k)ami, pracownikami i pracownicami, handlarzami i handlarkami, profesjonalist(k)ami i bezrobotnymi. Na różne dostępne nam sposoby zorganizowaliśmy ten masowy ruch.
Ruch nie ma jasno wyznaczonych liderów. Wszyscy mamy prawo przedstawić swoje stanowisko. Nie mamy złudzeń odnośnie do tego, że sama młodzież jest w stanie zmienić Nigerię.
Klasa pracownicza posiada ogromną siłę, zwłaszcza jeśli chodzi o strajki generalne. Jednak liderzy związkowi niezmiennie zdradzają szeregowych pracowników, w tym nas, młodych pracujących.
Wzywamy liderów pracowniczych, żeby wyrazili solidarność z ruchem protestującej młodzieży i przyłączyli się do nas na barykadach. Jedyne jak do tej pory wyraźne stanowiska wyrażające wsparcie dla ruchu pochodzą od dwóch związków zawodowych branży naftowej ? Nupeng oraz Pengassan.
Chcielibyśmy wyrazić dla nich uznanie za podtrzymywanie tradycji opowiadania się po stronie protestującego ludu.
Musimy zbudować struktury w naszych sąsiedztwach i ośrodkach naszych masowych działań w terenie, aby zapewnić możliwość kontroli i bronić rozwijającej się rewolucji.
Młodzież zawsze brała pod uwagę wezwania związków zawodowych, za każdym razem, gdy wzywały do strajku generalnego i rzeczywiście go przeprowadzały.
Młodzież zawsze najbardziej bojowo broniła naszej wspólnej sprawy na barykadach w roku 2000, 2003, 2004, 2007 i 2012, żeby wspomnieć tylko najbardziej znaczące strajki generalne z początku XXI wieku.
Związków nie stać na to, żeby milczeć w tak newralgicznym momencie. Historia dzieje się na naszych oczach.
Świat znajduje się na rozdrożu. Młodzież i ludzie świata pracy na całym świecie powstają, by zwalczać brutalność policji, ekonomiczny wyzysk i wszelkie formy nierówności.
Nasza walka to część globalnej rebelii, która może przekształcić się w światową rewolucję.
Ludzie z klasy pracowniczej i młodzież zjednoczeni są nie do pokonania.
Tłumaczyła Agnieszka Kaleta
Śledź the Socialist Workers and Youth League: socialistworkersleague.org
Wyślij im wyrazy wsparcia na FB https://www.facebook.com/SWL9ja/
Obejrzyj wideo z nigeryjskim socjalistą Babą Aye, analizującym protesty tutaj: https://fb.watch/1lgM5kLPVu/
Category: Gazeta - grudzień 2020, Gazeta - grudzień 2020 - cd.