Słabości Joe Bidena pozwalają Trumpowi na próby zagrabienia zwycięstwa

| 1 listopada 2020
Opór ruchu Black Lives Matter.
Opór ruchu Black Lives Matter.

Rasistowski podżegacz wojenny Donald Trump ogłosił zwycięstwo w wyborach prezydenckich w USA ? gdy ich wyniki wciąż spływały ? w momencie publikacji naszej gazety.

Trump szedł łeb w łeb z rywalem z Partii Demokratycznej Joe Bidenem w kluczowych stanach.

Jednak w oburzający sposób stwierdził, że wciąż liczone głosy były ?oszustwem wobec amerykańskiej opinii publicznej? i obiecał skierować walkę do Sądu Najwyższego.

Wybory prezydenckie w USA miały miejsce w czasie ogromnego kryzysu społecznego. Katastrofalne traktowanie przez Trumpa pandemii koronawirusa odpowiedzialne jest za ponad 235 tys. ofiar śmiertelnych, rosnącą liczbę przypadków i aż 26 milionów ludzi, którzy stracili pracę.

Jednak pomimo porażek Trumpa, Biden i Demokraci nie byli w stanie zdobyć przekonującej przewagi.

Iannis Delatolas, członek socjalistycznej grupy Marx21 w Nowym Jorku, powiedział, że Biden nie poszedł ostro do przodu, ponieważ ?nie oferował rozwiązań tego kryzysu?. ?Widzimy cierpienie, jakiego nie było w USA od lat 30-tych XX wieku?, stwierdził.

?Gdy przemieszczasz się ulicami Nowego Jorku, bloki za blokami sklepów są zamknięte. Bogaci wzbogacili się podczas pandemii, podczas gdy pracownicy nie otrzymali niczego. Kapitalizm w USA polega na pracy migrantów, ale otrzymali oni okruchy w czasach wirusa. Ludzie faktycznie tracili swoją opiekę zdrowotną, ale Biden wciąż jest przeciw publicznej opiece zdrowotnej dla wszystkich [Medicare for All].? 

Obietnica kampanijna Bidena powrotu do normalności nie była ani inspirująca, ani przekonująca. Biden mógł obiecać delikatnie wyższe podatki dla bogatych, ale był wyborem wielkich korporacji na kandydata Demokratów. Wyraźnie odrzucał bardziej radykalną politykę niektórych z przegranych kandydatów do tej nomi- nacji ze strony Demokratów.

Innym wielkim powodem poparcia Trumpa jest rasizm. Trump nie jest po stronie zwykłych ludzi, niezależnie od ich rasy czy płci. Jednak skorzystał on na głębokim rozczarowaniu i rozgoryczeniu wśród osób z klasy pracowniczej ? i przekierował ich gniew z dala od tych, którzy są na górze.

Jego powtarzane wciąż ataki na muzułmanów, Meksykanów, uchodźców i protestujących w ramach ruchu Czarne Życie Ma Znaczenie [Black Lives Matter], niestety znalazły oddźwięk wśród zbyt wielu w USA, którzy byli zachęcani do szukania kozłów ofiarnych.

A że Demokraci nie oferują drogi naprzód dla ludzi z klasy pracowniczej, przegniłe idee mogą się zagnieździć.

Leonard Pitts, czarny dziennikarz gazety Miami Herald, napisał ostatnio artykuł o tym, dlaczego nie zawraca sobie głowy przekonywaniem zwolenników Trumpa. Wsparł swoją argumentację, pozwalając popierającym Trumpa mówić za siebie.

Jeden z nich, ?Robert?, określił prezydenturę Baracka Obamy jako zasiadanie ?muzułmańskiego marksisty w Białym Domu?.

Aby odwrócić uwagę od bogaczy, Trump zachęcał do poczucia, że walki przeciw seksizmowi i rasizmowi oznaczają, że biali mężczyźni z klasy pracowniczej są ?pozostawieni z tyłu?.

Tylko 9 procent zwolenników Trumpa uważa, że w USA ciężej jest być czarnym niż białym, według wrześniowych badań sondażowni Pew.

A podczas gdy istnieje gniew i strach w związku z pandemią, Trump zdobył podziw ludzi, którzy przeciwstawiają się restrykcjom i ?ingerencji? państwowej w ich życie.

Budowa oporu u podstaw, będzie kluczem do osiągnięcia prawdziwej zmiany.

Tłumaczył Filip Ilkowski

Tags:

Category: Gazeta - listopad 2020, Gazeta - listopad 2020 - cd.

Comments are closed.