Literatura

| 1 września 2020

Kwestia ceny
Zygmunt Miłoszewski

Okładka Książki "Kwestia ceny"

Zygmunt Miłoszewski to bardzo poczytny autor. Jego książki już od ponad 10 lat sprzedają się w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy. Autor cieszy się popularnością także za granicą, jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Powieści Miłoszewskiego charakteryzuje naturalny język, dobra obserwacja polskiej rzeczywistości i dość ciekawa intryga kryminalna (tak jak we wcześniejszej serii o prokuratorze Teodorze Szackim: Uwikłaniu, Ziarnie prawdy czy Gniewie).

Kwestia ceny to trzymający w napięciu thriller przygodowy ze świa- tową intrygą, rozgrywający się jednocześnie na po- czątku dwudziestego wieku i obecnie. Fabuła książki nawiązuje także do wielu współczesnych problemów, takich jak klimat i środowisko. Miłoszewskiemu udało się stworzyć wartką akcję i dobrze skonstruowanych bohaterów. Kwestia ceny nie zawodzi.

Wydawnictwo W.A.B.


Łódź. Miasto po przejściach
Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak

Okładka książki "Łódź. Miasto po przejściach"

Reportaż rozciągający się przez ponad trzydzieści lat. Dobrze oddający historię doświadczonej przez transformację Łodzi. W dość oryginalny sposób połączono tutaj reportaże z końca lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych (autorstwa Wojciecha Góreckiego, który jest znany głównie z reportaży o Azji Środkowej) i te najnowsze (napisane przez Bartosza Józefiaka).

Niewątpliwą zaletą tego reportażu jest to, że autorom udało się dotrzeć do zwykłych mieszkańców Łodzi i przekazać ich doświad- czenia.

Łódź. Miasto po przejściach dobrze oddaje nie tylko klimat ekonomiczny (między innymi strajki z początku lat transformacji), ale także społeczny i kulturowy (między innymi historia Michała Wiśniewskiego) polskiego Manchesteru.

Wydawnictwo Czarne.


Normalni ludzie
Sally Rooney

Okładka książki "Normalni ludzie"

Sally Rooney to młoda i bardzo utalentowana irlandzka autorka ? przez niektórych krytyków okrzyknięta marksistką. Olbrzymią popularność przyniosła jej książka Normalni ludzie wydana w 2018 r. Polskie wydanie w przekładzie Jerzego Kozłowskiego jest dostępne już od końca lutego.

Normalni ludzie to niby zwykła historia miłosna, rozgrywająca się przez kilka lat. Marianne i Connell kończą szkołę średnią i rozpoczynają studia. Rooney świetnie ukazuje różnice społeczne i klasowe, w których tkwi para, zarówno w prowincjonalnym Sligo, jak i w Dublinie.

W jednej ze scen Connell poleca Marianne przeczytanie Manifestu Komunistycz- nego, podkreślając problem nadprodukcji w kapitalizmie! Książka Sally Rooney została nominowana do brytyjskiej Nagrody Bookera w 2018 r.

Na bazie książki powstał także dziesięcioodcinkowy serial BBC wyprodukowany w tym roku, do którego Sally Rooney napisała scenariusz.

Wydawnictwo W.A.B.

Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2020, Gazeta - wrzesień 2020 - cd.

Comments are closed.