Telewizja

| 1 września 2020

Serial TV: Sukcesja

Sukcesja to amerykański serial przedstawiający losy rodziny właścicieli amerykańskiego konglomeratu medialnego. Na jej czele stoi Logan Roy, szkocki imigrant, który zbudował imperium Waystar Royco.

Logan zbliża się już do osiemdziesiątki i czwórka jego próżnych dzieci czeka z niecierpliwością, aby oddał już schedę i wskazał następcę, mogącego pokierować Waystar. W niemal szekspirowski sposób Sukcesja pokazuje dysfunkcyjne rodzinne relacje. Logan to klasyczny tyran, który doskonale gra emocjami swoich dorosłych już dzieci i wykorzystuje je przeciwko sobie.

Sukcesja to nie tylko saga rodzinna, to bardzo dobre studium współczesnego kapitalizmu. Celem Waystar jest naturalnie akumulacja i wzrost cen akcji, nawet jeśli prowadzi to do destrukcji innych firm i masowych zwolnień. W Sukcesji możemy usłyszeć cięte (często bardzo zabawne), ale też bardzo realistyczne dialogi. Serial w luźny sposób oczywiście nawiązuje do Ruperta Murdocha, właściciela News Corporation, i jego dzieci.

Serial wyróżnia genialna gra aktorska, zwłaszcza Briana Coxa w roli Logana i Kierana Culkina w roli Romana ? jednego z synów Logana.

Sukcesja: komediodramat USA, 2018-2019, produkcja HBO, 2 serie, 20 odcinków. Czas trwania odcinku ? około jednej godziny.

Obie serie Sukcesji dostępne są na DVD (drugi sezon od września), a także na polskiej platformie HBO GO. Twórcy filmu otrzymali zgodę na produkcję trzeciej serii, która zapewne została wstrzymana przez pandemię.

Maciej Bancarzewski


Serial dokumentalny TV: Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty

Jeffrey Epstein
Jeffrey Epstein

Ten czteroodcinkowy film dokumentalny jest dostępny na polskim Netfliksie już od maja. Jeśli go jeszcze nie widzieliście jest to pozycja godna polecenia.

Końcowe sceny dokumentu są niezwykle budujące. Ofiary gwałciciela dzieci Jeffreya Epsteina udają się do Nowego Jorku, aby stawić się w sądzie i zeznawać w sprawie przeciwko swojemu prześladowcy.

Dostały szansę, by spojrzeć mu prosto w oczy, zanim został znaleziony martwy w swojej celi.

Sędzia zdecydował jednak, żeby nie umarzać procesu i zaprosił 30 ofiar, aby dać im głos podczas rozprawy. Jest to bardzo dobra okazja dla poznania się nawzajem i walki o prawa pokrzywdzonych przez Epsteina. Również do tego, by zachęcić je do dania świadectwa i pociągnięcia do odpowiedzialności policji i systemu sprawiedliwości, który przez lata przymykał oko na jego zbrodnie.

Ważną rolę w sprawie Epsteina, odgrywał tylko jeden policjant, który od samego początku brał na poważnie młodociane ofiary. Trafił on jednak na mur milczenia FBI, także w postaci głównego oskarżyciela Alexandra Acosty, który później został mianowany przez Trumpa ministrem pracy.

W Obrzydliwie bogatym pojawiają się także Bill Clinton, książę Andrzej z Anglii, Ghislaine Maxwell i wielu bogatych finansistów.

Ta seria to trudny do wymazania z pamięci akt oskarżenia systemu kapitalistycznego i jego seksistowskiego traktowania kobiet i młodych dziewczyn.

Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty, serial dokumentalny USA, 2020, reżyseria: Lisa Bryant.

Serial dostępny w polskim serwisie Netflix od końca maja.

David Paenson
Tłumaczył Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - wrzesień 2020, Gazeta - wrzesień 2020 - cd.

Comments are closed.