Kryzys klimatyczny ? czas działać ? wychodzimy na ulice!

| 1 września 2020

Strajk głodowy przed TVP

Extinction Rebellion Polska organizuje demonstrację, która odbędzie się w Warszawie w sobotę, 5 września. Będą też inne wydarzenia związane z kryzysem klimatycznym.
Extinction Rebellion Polska organizuje demonstrację, która odbędzie się w Warszawie w sobotę, 5 września. Będą też inne wydarzenia związane z kryzysem klimatycznym. Sprawdź facebookowe wydarzenie: facebook.com/events/883838282111419/

Od 24 lipca przez tydzień przed siedzibą TVP w Warszawie aktywiści z Extinction Rebellion Polska prowadzili strajk głodowy.

Akcja miała na celu skłonienie mediów w Polsce do rzetelnego informowania o zmianach klimatycznych i do większego zaangażowania się w przeciwdziałanie im. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo.

To właśnie Telewizja Polska, jako jedyna nawet nie odpowiedziała na zeszłoroczny apel organizacji ?O większe zaangażowanie w informowaniu o zmianach klimatu?.

List z takim apelem skierowany do koncernów medialnych ERP wysłała w grudniu 2019 roku. Pod listem podpisało się 500 naukowców i 80 organizacji pozarządowych (w tym m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Greenpeace, WWF). Jego przesłaniem było, aby zagadnienie zmian klimatu, nadchodzącej katastrofy klimatycznej, stało się bardziej obecne w mediach.

Aktywiści uważają, że rolą mediów jest rzetelne informowanie o przyczynach i skutkach zmian klimatu oraz o możliwych działaniach w celu zapobieżenia najgorszemu rozwojowi wypadków. Media powinny być tubą, za pomocą, której naukowcy mogą uświadamiać społeczeństwu, jakie zagrożenia je czekają i co można robić, żeby je powstrzymać. Powinno znaleźć się tam miejsce dla naukowców, specjalistów, aktywistów, miejsce na szerzenie rzetelnej wiedzy i miejsce na dyskusję o naszej przyszłości.

Wiele redakcji zareagowało na ten apel, odbyły się spotkania z przedstawicielami Extinction Rebellion Polska. Jednak nie udało się zorganizować spotkań z największymi koncernami medialnymi Polsat i TVN, a TVP w ogóle nie odniosła się do apelu.

I tym razem, mimo protestu pod jej siedzibą TVP, nie ustosunkowała się do strajku.

Joanna Puszwacka

Ogniste tornado w Kalifornii w sierpniu. Zmiany klimatyczne oznaczają, że będzie
 na świecie coraz więcej takich ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Ogniste tornado w Kalifornii w sierpniu. Zmiany klimatyczne oznaczają, że będzie
na świecie coraz więcej takich ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Zeszły rok był najgorętszy od 1850, a cała dekada do 2019 roku najgorętsza od czasów rewolucji przemysłowej. (?) Badanie [Amerykańskiego Towarzystwa Meteorologicznego] sporządziło 528 ekspertów z 61 krajów. Doszli do wniosku, że od lat 80. każda kolejna dekada była cieplejsza niż poprzednia. Według zebranych danych średnia globalna temperatura między rokiem 2010 a 2019 wzrosła o 0,2 stopnia Celsjusza.

Choć taka liczba wydaje się niewielka, to jednak wywołuje ogromny wpływ na klimat i warunki życia na całej planecie.

Właśnie z powodu tych tylko pozornie niewielkich wzrostów temperatury na Ziemi, miniony rok był trzydziestym drugim z rzędu, w którym odnotowano zmniejszanie się obszaru lodowców górskich. To także przez to doświadczamy coraz częściej ogromnych pożarów.

12.08.2020 300gospodarka.pl

Category: Gazeta - wrzesień 2020, Gazeta - wrzesień 2020 - cd., Uncategorized

Comments are closed.