Antyrasistowskie filmy z USA

| 1 lipca 2020

Wybuch gniewu, jaki nastąpił w USA, zszokował świat. Jest to wściekłość, która narastała od wielu lat, a znalazła ujście po zabójstwie George?a Floyda. Cały świat zadaje nadal pytania, jak protesty mogły tak szybko zamienić się w bunt przeciwko obecnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Po obejrzeniu tych filmów, każdy powinien zadać inne pytanie. Jak mogło nie dojść do buntów, po tylu latach odmawiania równych praw politycznych i ekonomicznych czarnej społeczności w USA.


Nie jestem twoim Murzynem

Kadrz z filmu ?Nie jestem twoim Murzynem?

Ekranizacja niedokończonego dzieła wielkiego pisarza Jamesa Baldwina, nie dającego się zaszufladkować w swojej twórczości.

Na stwierdzenie ?Urodził się Pan biedny, Czarnoskóry, okazał się homoseksualistą. Czy nie wydawało się Panu, że nie mógł Pan mieć trudniejszego początku?? Baldwin odpowiadał śmiejąc się ?Wprost przeciwnie, dla mnie to oznaczało, że wygrałem los na loterii! Niżej już nie mogłem spaść; można było tylko odbić się w górę? (cytat z filmu dokumentalnego, ?The Price of the Ticket? w ?Czarno na białym. Afroamerykanie, którzy poruszyli Amerykę?).

W I Am Not Your Negro przewijają się sylwetki czarnych bojowników/czek o prawa, od młodych dzieci udających się do szkoły (gdzie zniesiono segregacje) pod ochroną żołnierzy przed wściekłym tłumem, po m.in. Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

Przede wszystkim jest to historia prawdziwego życia czarnej społeczności, walki i trudności, z jaką musi się spotykać ? historii, którą rasiści próbują wymazać jako nic nie znaczący epizod, ale jednak ?Krew brata twego głośno woła ku mnie z ziemi!? ? i woła do dziś.

Jest to świadectwo naocznego świadka, wraz z świetnymi komentarzami i przemówieniami Jamesa Baldwina. Podczas dokumentu przewijają się kilka razy nagrania z protestów przeciw brutalności policji w Ferguson w 2014 r., czy zdjęcia ofiar policji, co subtelnie udowadnia, że społeczeństwo, które ?brutalnie, na wszystkie możliwe sposoby mówiło ci wprost, że jesteś człowiekiem bezwartościowym?, nie znikło, a istnieje nadal (słowa Jamesa do swojego bratanka za: ?Amerykańscy marzyciele. Jak lewica zmieniła Amerykę?).
https://nateka.pl/film/nie-jestem-twoim-murzynem-raoul-peck

Przeczytaj artykuły na temat Malcolma X, Martina Luthera Kinga i Jamesa Baldwina na https://pracowniczademokracja.org/


XIII Poprawka

Plakat filmu ?XIII Poprawka?

Czy niewolnictwo zostało zniesione przez wojnę secesyjną? XIII Poprawka konstytucji amerykańskiej mówi: ?§1. Nie będzie w Stanach Zjednoczonych lub jakimkolwiek miejscu podległym ich władzy ani niewolnictwa, ani przymusowych robót, chyba że jako kara za przestępstwo, [moje podkreślenie ? M.P.], którego sprawca został prawidłowo skazany?. Po wojnie secesyjnej, masowo aresztowano Czarnych za włóczęgostwo, by podbudować gospodarkę rozbitego Południa. Jest to kamień węgielny niewolnictwa i rasizmu w świetle ?demokratycznego? prawa.

Dokument bierze na warsztat kwestię więziennictwa w USA, kraju liczący 3% populacji w skali światowej ale posiadający 25% więźniów w skali świata (2016 r.).

Film można podzielić na dwa rozdziały. Pierwszy traktuje o tym, jak z czarnych tworzono morderców, używano słów jak ?wataha?, ?dzicy?, ?superpredator?, odczłowieczając przestępcę, ale zawsze podkreślając kolor skóry.

XIII Poprawka wskazuje, iż nawet FBI mówi o nadreprezentacji w mediach przestępstw dokonanych przez czarnych oraz bardziej brutalnym zachowaniu policji wobec nie-białych. Jest to historia brutalności policji i całego systemu. Czarny bojownik Malcolm X mówił, iż białe prześcieradła zamienili na policyjne mundury, psy gończe na psy policyjne. Metoda ta sama ? tylko mundury inne.

Drugi rozdział dotyczy samego systemu więziennictwa, który w USA stał się ogromnym kompleksem przynoszącym zyski. Więźniowie są darmową siłą roboczą ? trzeba tylko wymyślić nowe prawa. Coraz większe kary za coraz mniejsze przewinienia, prawo mogące skazać za trzecie przestępstwo na dożywocie (three-strikes laws), system kaucji, który bogatym daje prawo wolności, a biednym prawo do umierania w więzieniu.

Najciekawszy fragment filmu dotyczy ALEC ? grupy lobbystycznej, w skład której wchodzą korporacje i politycy, wymyślającej i forsującej coraz nowsze represje. Jest to żywy przykład jak kapitaliści wpływają na władzę. Pod koniec dostajemy żywy przykład brutalności policji z przestrzeni kilku dekad, aż do dzisiaj. Jest to wiele setek osób zamordowanych przez policje tylko z powodu koloru skóry.

Dokument dostępny w Netfliksie


Kto zabił Malcolma X?

Plakat filmu ?Kto zabił Malcolma X?

Malcolm X ? czarny bojownik, który gromił piorunami Stany Zjednoczone. Chyba nikt w tamtym czasie nie posiadał tak ciętego języka. Mówił, że nie był Amerykaninem, że był jedną z 22 milionów ofiar amerykanizmu, nie wierzył, by USA mogło wyzwolić czarnych z rasizmu ? byłaby to próba zniesienia kurzego jajka przez kaczkę. W centrum Nowego Jorku mówił o potrzebie powstania Mau Mau (odniesienie do antykolonialnego powstania w Kenii).

Niestety kule dosięgnęły go 21 lutego 1965 roku. Skazano 3 osoby na dożywocie, policja szybko zamknęła sprawę. Abdur Rahman-Muhammad udowadnia, że gdy policja w pośpiechu zamyka sprawę, to należy się jej przyjrzeć.

Kto zabił Malcolma X? to fascynujący dokument ukazujący ostatnie lata Malcolma X: jego konflikt w religijno-politycznym ruchu Nation of Islam (Naród Islamu), szpiegowanie przez służby, zamachy bombowe. Dokument sięgnął wszędzie gdzie się da ? dokumenty FBI, wywiady z wrogami i przyjaciółmi, nawet wywiady z agentami, którzy szpiegowali Malcolma X. Kto więc zabił Malcolma X? Nation of Islam? FBI? ?Ten uczynił, komu to przyniosło korzyść? ? a korzyść miało kilka osób i instytucji.

Dokument dostępny w Netfliksie

Te trzy dokumenty ujawniają realną twarz USA, której nie zobaczymy w wiadomościach. Warto zacytować prorocze słowa Jamesa Baldwina, napisane w 1961r.:

?Policja też ma jeden sposób na getto: gnębić jego mieszkańców. (?) Sama ich obecność jest i będzie obrazą (?). Reprezentują siłę białego świata, a prawdziwą intencją tego świata, dla zbrodniczych zysków i własnej wygody, jest po prostu zamknięcie czarnego człowieka tutaj [w getcie ? M.P.] (?). Metalowy numer na piersi, pistolet w pochwie i kołysząca się pałka naocznie pokazują, co będzie, gdy bunt stanie się jawny?. ?(?) Dlatego policjant porusza się po Harlemie, jak żołnierz armii okupacyjnej w zaciekle wrogim kraju. (?). Aż pewnego dnia, ku ogólnemu zdumieniu, ktoś upuści zapałkę do beczki prochu i wszystko wybucha. Zanim opadnie pył i zakrzepnie krew, zaczynają grzmieć artykuły, przemówienia i komisje praw obywatelskich, chcą wiedzieć, co się stało. Stało się to, że Czarni chcą być traktowani jak ludzie? (Nikt nie zna mojego imienia w: Następnym razem pożar).

M.P.

Tags:

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2020, Gazeta - lipiec-sierpień 2020 - cd.

Comments are closed.