Zaraza nienawiści – raport o rasistowskiej przemocy

| 1 czerwca 2020
Hasło na patyczaku: "Powiedz NIE rasizmowi"

Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ opublikowało swój najnowszy raport pt. ‘Wirus nienawiści: Brunatna Księga czasu epidemii’. Dokumentuje on akty rasizmu, ksenofobii i dyskryminacji, do jakich doszło w kontekście koronawirusa w Polsce w ostatnich tygodniach i miesiącach. Autorzy raportu zarejestrowali przypadki napaści na przedstawicieli mniejszości, bezpodstawnie obwinianych o roznoszenie wirusa, a także liczne przejawy mowy nienawiści i teorie spiskowe na temat epidemii szerzone przez skrajną prawicę – czytamy we wstępie do raportu.

Tekst jest strasznym, smutnym, ale czasami i zaskakującym zestawieniem aktów przemocy, obsesji różnej maści rasistów i faszystów. Często istniejące i dobrze sobie znane „zagrożenia” próbowano połączyć z nową sytuacją.

W lutym i kolejnych miesiącach w mediach społecznościowych w Polsce pojawiło się wiele homofobicznych komentarzy i teorii spiskowych w kontekście epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem może być wpis na profilu skrajnie prawicowego ugrupowania Narodowy Lublin: „380 osób zaraziło się koronawirusem w Belgii podczas masowego seksu grupowego. [Nic takiego nie miało miejsca – red.]

W związku z tym domagamy się penalizacji homoseksualizmu oraz aresztowania wszystkich perwersów seksualnych z LGBT w Polsce! Dewianci stanowią ogromne zagrożenie epidemiologiczne!”

Poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke także dał wyraz swoim mrocznym fascynacjom. 26 lutego zamieścił na swoim profilu na Twitterze następujący wpis na temat epidemii koronawirusa: „Wirus zabijający 10% zarażonych to nie «broń biologiczna», lecz środek na polepszenie puli genetycznej narodu i ludzkości (bo umierają najsłabsi i najmniej przezorni)!!”.

27 lutego w programie “Punkt widzenia” Korwin-Mikke wygłosił podobne twierdzenia, łącząc je z antysemicką teorią spiskową: „Żydzi są teraz potęgą, bo mieli pogromy. W wyniku pogromu przeżywali najsilniejsi, najzdolniejsi Żydzi […]. I nawet są takie teorie, że rabini specjalnie prowokują pogromy właśnie po to, żeby Żydzi przeżywali te pogromy i wtedy jest selekcja naturalna wśród Żydów”.

Antysemita Międlar

Szerzyć teorie spiskowe usiłował także inny idol skrajnej prawicy – Jacek Międlar. 17 marca ten były ksiądz katolicki i aktywista skrajnej prawicy, w nagraniu opublikowanym na portalu wPrawo.pl snuł rozważania na temat rzekomych planów depopulacji ludzkości w kontekście koronawirusa. Wielokrotnie używał terminu „ekoterroryzm” w stosunku do krajów, organizacji i działaczy dbających o klimat i twierdził, że popierają oni dążenia do „depopulacji, czyli doprowadzenia w jakiś sposób do zmniejszenia ludności na świecie”, następnie zestawił ich z Adolfem Hitlerem. W końcowej części swoich wywodów Międlar oznajmił, że ci, „którzy publicznie mówią o konieczności depopulacji ludzkości, […] identyfikują się także z ideologiami takimi jak LGBT, jak marksizm kulturowy, jak demoralizacja społeczeństwa, jak łamanie kręgosłupów ludzkości, młodym ludziom jakimś chłamem internetowym albo chłamem z popkultury, hollywoodzkim dziadostwem na ekranach. Oraz oczywiście, do tego dodajmy wszelkiego rodzaju praxis aborcyjne, praxis eugeniczne”. W trakcie nagrania Międlar miał na sobie antysemicką bluzę – widniał na niej slogan „Nie przepraszam za Jedwabne”.

Nie mniej skandalicznie zaprezentowała się inna znana postać skrajnej prawicy, poseł Konfederacji Grzegorz Braun. 9 kwietnia w wywiadzie dla kanału „Panta rhei” w serwisie YouTube powiedział na temat pochodzenia koronawirusa: „Może to jest po prostu akt wojny biologicznej? […] Jeśli to jest akt wojny biologicznej, to czy to jest akt inicjujący, czy to jest akt uprzedzający? […] Kto na tym zyskuje? Chińczycy, Amerykanie, Moskale, Żydzi, wszyscy naraz?”

Nienawistne słowa łatwo przeradzają się w przestępcze czyny. 8 marca we Wrocławiu na ulicy Świdnickiej grupa napastników pobiła do nieprzytomności pochodzącego z Chin mieszkańca miasta – obywatela Polski. Mężczyźni napluli mu w twarz i powalili ciosami na ziemię. Poszkodowany trafił do szpitala. W internecie pod artykułami opisującymi napaść pojawiło się wiele ksenofobicznych komentarzy, między innymi: „Chińczykowi się to należało, bo przecież przywieźli ten koronawirus. Po co tutaj przyjechał?”. Jego żona poinformowała również o innych podobnie motywowanych incydentach, z jakimi spotykał się mężczyzna: „Koronawirus jakby pogłębił nienawiść, agresję. Nawet teraz jak mąż wychodzi z psem i ludzie go widzą, to przechodzą na drugą stronę ulicy”.

Koronawirus bywa też pretekstem dla antyukraińskich wystąpień. 15 marca na Facebooku na profilu Bzns.media został opublikowany materiał video, w którym dwie migrantki z Ukrainy pracujące w Polsce relacjonowały, że zostały wyrzucone z hostelu robotniczego. Menedżer tej placówki, powołując się na nowe rozporządzenia w związku z epidemią koronawirusa, zażądał od kobiet, by natychmiast opuściły wynajmowany pokój.

Do podobnych sytuacji dochodziło w wielu innych hostelach i hotelach w Polsce. O takim zdarzeniu poinformowała między innym mieszkanka Kiełczowa. Kobieta, która wynajmowała pokoje ukraińskim pracownikom, relacjonowała: „Ostatnio jakiś hostel kazał Ukraińcom z dnia na dzień się wyprowadzić. Ja swoich nie wygonię, to byłoby nieludzkie.”.

W raporcie przytoczono wpisy na Twitterze jednocześnie obraźliwe wobec Chińczyków i wobec Żydów, na przykład: „Chinole robią lepsze geszefty niż Starozakonni”, „Szczepionka już dawno jest, nie ma opcji, że nie. Żydzi albo chinole na bank mają, ale dostęp do niej mają nieliczni”, „Żydom wierzyć nie można, a PIS to żydzi… I dodajmy, że istnieje prawdopodobieństwo tego, że wirus to celowe działanie chińskich komuchów w porozumieniu z rządami takimi jak PIS, mające na celu przejęcie banków i zakładów przemysłowych TFU”, „Po co mur, wystarczy Chińczykom nałożyć «kwarantannę». Najpierw nam go sprzedali, a teraz robią na nim kasę! Żółtki są lepsze od żydków!”.

Rasizm TVP

Epidemia koronawirusa nie jest przeszkodą dla TVP w szczuciu na uchodźców.

2 kwietnia w Wiadomościach na TVP1 ukazał się materiał, w którym oskarżano uchodźców przebywających w obozach w Grecji o roznoszenie koronawirusa a także po raz kolejny utożsamiono ich z „muzułmańskimi terrorystami” odpowiedzialnymi za zamachy w Europie.

W reportażu wyemitowano zbitki obrazów pozbawionych kontekstu, nie wiadomo gdzie i kiedy nagranych (przedstawiały grupy uchodźców objuczonych bagażami, tłoczących się przy granicy Turcji za drutem kolczastym) i zestawiono je z migawkami nakręconymi w czasie zamachów terrorystycznych.

Tego rodzaju manipulacje wzmacniały jeszcze ksenofobiczny wydźwięk całości.

8 kwietnia na falach Radia Wnet zaprezentowano słuchaczom kuriozalną audycję prezentującą teorię spiskową na temat koronawirusa autorstwa znanego brytyjskiego ekstremisty Davida Icke’a.

Jego zdaniem odpowiedzialna za epidemię koronawirusa jest globalna grupa określana jako „kult”, z którą związani są „szaleńcy z Doliny Krzemowej”, Światowa Organizacja Zdrowia, brytyjski następca tronu książę Karol i przedsiębiorca Bill Gates.

David Icke od lat znany jest w świecie jako jeden z twórców najbardziej skrajnych teorii spiskowych, często o charakterze antysemickim.

Trzonem jego teorii jest przekonanie o istnieniu ukrytej wśród ludzi rasy reptilian, czyli „ludzi jaszczurów”, do których należeć mieli między innymi były amerykański prezydent George W. Bush i królowa Elżbieta II. Poprzez Zakon Iluminatów grupa ta dąży do kontroli nad światem, a dowodem na to miałyby być Protokoły mędrców Syjonu.

Reptilianie mieli też sfałszować historię Holokaustu i ataku na nowojorski World Trade Centre w 2001 roku. Prowadzący audycję poinformował, że prezentacja poglądów Davida Icke’a odbyła się na życzenie dyrektora radia Krzysztofa Skowrońskiego.

Skowroński jest między innymi prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a związana z rozgłośnią publikacja pt. „Kurier Wnet” otrzymała w 2020 roku dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

Lęki przed koronawirusem i technologią 5G łączyć usiłował celebryta Wojciech Cejrowski.14 kwietnia na antenie Radia Wnet wygłaszał zabarwione ksenofobią pseudonaukowe teorie spiskowe na temat rzekomej szkodliwości sieci 5G i jej związku z epidemią koronawirusa.

Stwierdził: „Przebywanie w pobliżu 5G daje bardzo podobne objawy do korony. Bo się gotuje w nas woda. […] Popatrzmy na 5G w Chinach teraz – […] głównym miastem, gdzie się postawiło 5G, to jest Wuhan właśnie”. Cejrowski bagatelizował ofiary pandemii, mówiąc o „Lombardii, gdzie jest kupa staruszków, kupa Chińczyków”.

Można wszystkie te teorie potępiać, można ubolewać nad głupotą ich twórców, przede wszystkim warto jednak wiedzieć, w jakim kierunku zmierzają rasistowskie trendy na skrajnej prawicy, aby móc na nie skutecznie reagować.

Nic nie wskazuje bowiem na to, aby epidemia koronawirusa miała się w najbliższym czasie skończyć, jak też i na to, aby skrajna prawica przestała wykorzystywać tę trudną sytuację do szerzenia swoich skandalicznych i szkodliwych poglądów.

Piotr Wiśniewski

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2020

Comments are closed.