TV: miniserial „Unorthodox”

| 1 maja 2020
Miniserial "Unorthodox"

Unorthodox (Nieortodoksyjna) to krótki, czteroodcinkowy serial niemiecko-amerykański dostępny od końca marca na polskiej platformie Netflixa.

Podstawą serialu jest autobiografia wydana już kilka lat wcześniej: Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. Autorka Deborah Feldman to amerykańsko-niemiecka pisarka, która zerwała więzy ze wspólnotą ortodoksyjnych Żydów Satmar (chasydów, którzy wyemigrowali z Węgier i Rumunii głównie do Stanów Zjednoczonych).

Akcja serialu rozgrywa się zarówno w Berlinie, jak i w dzielnicy chasydzkich Żydów w nowojorskim Williamsburgu, z którego ucieka główna bohaterka serialu. Esty to zaledwie dziewiętnastoletnia dziewczyna, która jest wychowywana przez swoich dziadków. Jest ?inna?, nie chce zaakceptować przypisanej dla siebie roli w zaaranżowanym małżeństwie.

Unorthodox świetnie pokazuje, że wyzwolenie od ultrakonserwatywnej wspólnoty nie jest dla młodej kobiety łatwe. Esty wzmaga się ze swoją tożsamością w liberalnym i wielokulturowym Berlinie, do którego uciekła.

We wzruszającej scenie Esty ściąga perukę (którą musiała nosić zaraz po ślubie) i zanurza się w wodzie jeziora Wannsee, w pobliżu willi, w której planowano ?ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej? w 1942 roku.

Serial bardzo dobrze także oddaje realia życia we współczesnej wspólnocie chasydzkich Żydów. Producenci zadbali, aby każdy szczegół z życia i zwyczajów był wiernie odtworzony. Serial wyróżnia się także pod względem językowym. Unorthodox to pierwsza produkcja Netflixa, w której użyto języka jidysz (obok angielskiego i niemieckiego).

Maciej Bancarzewski

Unorthodox, Netflix, 2020.

Reżyseria: Maria Schrader.

W rolach głównych: Shira Haas, Jeff Wilbusch i Amit Rahav.

Biografia Feldman Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów została ponownie wydana w marcu tego roku i można ją kupić w księgarniach internetowych:

Unorthodox: jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów (w tłumaczeniu Kamili Slawinski).

Wydawnictwo: Poradnia K.

Category: Gazeta ? maj 2020, Gazeta ? maj 2020 - 2cd.

Comments are closed.