TV: „Devs” ? serial science fiction

| 1 maja 2020
Serial: "Devs"

Wielki hit ze Stanów Zjednoczonych, dostępny w tamtejszej sieci Hulu, trafił w kwietniu do polskiego serwisu HBO GO.

W lasach Doliny Krzemowej, mieści się wielka i tajemnicza firma technologiczna ? Amaya. Jest ona ściśle powiązana z rządem i przeprowadza eksperymenty, które dotyczą ludzkich zachowań.

Kiedy to Sergei znika po tym, jak dołączył do ściśle tajnego departamentu zajmującego się rozwojem (Development Department ? stąd tytułowa nazwa Devs), jego partnerka Lily postanawia go szukać.

Szemrane organizacje przeprowadzające niebezpieczne dla całego świata eksperymenty to raczej spotykany banał w gatunku science fiction. Devs jednak jest bardzo dobrze zrobiony, porywającymi scenami, z trzymającą w napięciu muzyką i z bezbłędnym scenariuszem.

W serialu pojawiają się odniesienia do Cambridge Analityca ? prawdziwej firmy, która twierdziła, że może gromadzić dane pochodzące z Internetu w celu przewidywania i wpływania na sposób głosowania.

Kiedy po raz pierwszy widzimy Sergeia, pracuje on nad oprogramowaniem, które może przewidzieć przyszłe zachowanie i poruszanie się żywych organizmów.

Jednak Amaya pracuje nad czymś o wiele większym ? czymś, co ma znamiona religijnego kultu.

W lesie znajduje się olbrzymi posąg dziecka. Wzbija się on nad drzewa ze wzniesionymi rękoma i z wyrazem twarzy, który jednocześnie wyraża zdziwienie i przerażenie.

Ta twarz dziecka widnieje wszędzie, jak jakiś wynaturzony korporacyjny motyw i fakt, że nikomu to nie przeszkadza, sprawia, że fabuła jest jeszcze bardziej przerażająca. Jest też w lesie budynek, wyglądający jak świątynia, w którym pracują Devs.

W środku wygląda to jak scenografia ze Star Treka, na zewnątrz już jak z Kultu (ang. The Wicker Man ? klasycznego brytyjskiego horroru z 1973 roku).

Nad wszystkim czuwa i nadaje cel tak zwany Forest, wódz podobny do Chrystusa z długimi włosami i brodą. Mówi on głównie o zdradzie, przebaczeniu, rozgrzeszeniu i przeznaczeniu.

Z pewnością Forest nie jest człowiekiem, któremu można do końca ufać.

Lily szukając prawdy, co tak naprawdę stało się z jej partnerem, może odkryć coś o wiele głębszego.

Maciej Bancarzewski

(na podstawie artykułu Nicka Clarka w ?Socialist Worker?)

Devs

Cała seria stworzona została przez Alexa Garlanda (reżyseria i scenariusz).

Wszystkie osiem odcinków serialu dostępnych jest już na platformie HBO GO. W rolach głównych: Sonoya Mizuno jako Lily, Karl Glusman jako Sergei i Nick Offerman jako Forest.

Category: Gazeta ? maj 2020, Gazeta ? maj 2020 - 2cd.

Comments are closed.