Wirtualna galeria Zdzisława Beksińskiego

| 1 maja 2020
Wirtualna galeria Zdzisława  Beksińskiego
Wirtualna galeria Zdzisława Beksińskiego

W czasie pandemii większość muzeów i galerii sztuki pozostaje zamknięte, na szczęście wiele z nich działa wirtualnie. Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie udostępniło zwiedzanie wystawy obrazów i rysunków Zdzisława Beksińskiego (1929-2005).

Beksiński to jeden z najbardziej znanych współczesnych polskich malarzy. Zaczynał od fotografii i rzeźby, jeszcze w latach pięćdziesiątych, później skupił się na obrazach, a pod koniec swojego życia na grafice komputerowej.

Twórczość Beksińskiego cechuje silny surrealizm, a jednocześnie przywiązanie do detalu. Mimo tego, że niemal jego wszystkie obrazy charakteryzuje dość specyficzny mrok, są one bardzo popularne i przeniknęły szeroko do popkultury. Prace Beksińskiego ozdabiały dziesiątki okładek płyt i książek. Między innymi jego obraz z 1979 (Beksiński nie nadawał tytułów swoim pracom) widnieje na okładce jednego z polskich wydań Roku 1984 George?a Orwella.

Podczas wirtualnego spaceru możemy zobaczyć ponad 200 prac artysty. Wirtualnej galerii prac Beksińskiego towarzyszy także nastrojowa muzyka.

Wystawa dostępna od 25 kwietnia na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury:

Category: Gazeta ? maj 2020, Gazeta ? maj 2020 - 2cd.

Comments are closed.