Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 lutego 2020
18.01.20 Rzeszów,. Protest pielęgniarek

Pielęgniarki i położne – Rzeszów
Ogólnokrajowa manifestacja pielęgniarek

W Rzeszowie 18 stycznia odbyła się kilkutysięczna demonstracja pielęgniarek i położnych. Był to protest przeciwko złym warunkom pracy i płacy, a także w obronie szykanowanych działaczek związkowych.

Na przykład jedna z nich, Ewa Rygiel, pielęgniarka z Przemyśla, została zwolniona dyscyplinarnie za to, że pracuje na dwóch etatach, czym może, według dyrekcji szpitala, narażać zdrowie pacjentów.

W obronie koleżanek z podkarpackich związków pielęgniarskich do Rzeszowa przyjechały pielęgniarki z całego kraju. Były delegacje m. in. z Łomży, Opola, Pomorza, Małopolski. Szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok ostrzegała, że niewywiązanie się strony rządowej z porozumienia z lipca 2018 roku spowoduje zerwanie tego porozumienia i powrót do protestów w całej Polsce.

Głośna i żywiołowa manifestacja, która przeszła ulicami miasta, spotkała się z sympatią mieszkańców Rzeszowa i policjantów eskortujących marsz.


Ruch Pokój Kopalni Ruda – Ruda Śląska
Masówki w obronie miejsc pracy

Związkowcy z Ruchu Pokój Kopalni Ruda mobilizują górników do obrony swojego miejsca pracy. To reakcja na decyzję zarządu Polskiej Grupy Górniczej, w skład której wchodzi zakład, o wstrzymaniu robót inwestycyjnych przy zbrojeniu nowych ścian wydobywczych.

Według związkowców oznacza to, że ich zakład do końca tego roku zakończy wydobycie, a górnicy stracą pracę. Według wcześniejszych ustaleń wydobycie w kopalni miało się zakończyć w grudniu 2022 roku. Dlatego 21 stycznia w kopalni Pokój związkowcy przez cały dzień prowadzili masówki informacyjne dla załogi.

Związkowcy czekają na odpowiedź wiceministra aktywów państwowych, uzależniając od niej decyzję co do dalszych działań. Jednak już teraz szef górniczej „Solidarności” zadeklarował wsparcie dla górników z kopalni Pokój w ich walce o kopalnię.


Pracownicy pomocy społecznej – Warszawa
Protest się nasila

Pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej w siedmiu dzielnicach protestowali 10 stycznia, domagając się zrównania płac z urzędnikami i pracownikami socjalnymi w innych dzielnicach. Protest zorganizowała Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, uczestniczyły w nim lokalne organizacje związkowe i pracownicy siedmiu z 18 warszawskich OPS-ów: z Białołęki, Bielan, Śródmieścia, Ursynowa, Włoch, Woli i Żoliborza.

Na budynkach ośrodków umieszczono banery o treści: „Protest trwa – Prezydent milczy”, a przed urzędami dzielnic i ratuszem na pl. Bankowym rozdawano ulotki z postulatami. To m.in.: podniesienie i zrównanie wynagrodzeń we wszystkich OPS-ach w Warszawie, poprawa warunków pracy i podwyżka o 700 zł brutto.

Postulaty te zgłaszane są wobec władz warszawy już od wielu miesięcy, jednak bez rezultatu. Przedstawiciele ratusza ignorują problem pogarszających się warunków pracy i związanego z tym odpływu specjalistów z OPS-ów. Dlatego związkowcy zapowiadają kolejne protesty na najbliższe miesiące.


Krajowa Administracja Skarbowa
Pracownicy grożą strajkiem

Pracownicy skarbówki i reprezentujące ich związki zawodowe walczą o lepsze wynagrodzenia. W maju zeszłego roku uzgodniono wzrost pensji i zostało to uwzględnione w ramach uchwały modernizującej KAS.

Jednak gdy okazało się, że w projekcie budżetu na 2020 rok zapisana została 6 proc. podwyżka dla całej budżetówki, związkowcy nabrali podejrzeń, że od uzgodnionego już wzrostu pensji zostanie im odliczone te 6 proc. Na to związki oczywiście się nie godzą.

Komitet protestacyjny czeka do końca stycznia na pozytywną decyzję kierownictwa KAS w sprawie podwyżek. Inaczej zapowiadają strajk i to najprawdopo- dobniej w najgorętszym okresie, czyli w czasie rozliczania zeznań podatkowych.


Rybacy
Blokują porty – żądają pomocy od rządu

Kilkuset rybaków z rybackich portów morskich 25 stycznia wzięło udział w strajku – blokadzie portów rybackich. Był to strajk ostrzegawczy, pierwszy etap protestów środowiska rybackiego przeciwko braku pomocy i działań ze strony ministerstwa gospodarki morskiej w sprawie zakazu połowu dorsza.

Zakaz połowu dorszu, który ma na celu ochronę gatunku, wszedł w życie w styczniu tego roku i ma obowiązywać 4 lata. Sami rybacy rozumieją tę decyzję, ale zakaz połowu to dla nich ekonomiczna i życiowa katastrofa, ponieważ zostali praktycznie bez środków do życia. Do protestu przyłączyli się również przetwórcy ryb, oni tez odczuwają ekonomiczne skutki zakazu.

Artur Jończyk, rybak i przedstawiciel Sztabu Kryzysowego Rybołówstwa Przybrzeżnego z Darłowa, powiedział, że od wielu miesięcy z ministerstwa nie ma żadnych propozycji ani deklaracji pomocy. Rybacy są zdesperowani i zapowiadają zaostrzenie działań, jeśli ten protest nie przyniesie skutku.

Strajk ostrzegawczy rybaków miał miejsce m.in. w Ustce, Kołobrzegu i Darłowie.


Szpital Czerniakowski – Warszawa
Protest przeciwko przeniesieniu oddziałów

Związkowcy ze stołecznego Szpitala Czerniakowskiego, przedstawiciele organizacji pozarządowych i mieszkańcy protestują przeciwko zmianom w funkcjonowaniu szpitala.

9 stycznia przed placówką zebrało się kilkadziesiąt osób, by nagłośnić i zaprotestować przeciwko planowanemu przeniesieniu 3 oddziałów szpitala, najpierw do szpitala na Solcu, a docelowo do Szpitala Południowego. Nowo wybudowany Szpital Południowy ma być zarządzany przez spółkę skupiającą trzy szpitale: Czerniakowski, Solec i Południowy. Do tego ostatniego mają być przeniesione trzy oddziały ze Szpitala Czerniakowskiego (okulistyka, laryngologia i jeszcze jeden oddział do ustalenia), a także wszystkie oddziały szpitala na Solcu, który ostatecznie zostanie zamknięty i przebudowany. Miasto tłumaczy to koniecznością sprostania zapisom ustawy o sieci szpitali, w których nowy szpital nie figuruje, więc nie może liczyć na kontrakt z NFZ.

Jednak, jak mówili zebrani na proteście, to jest zmiana na gorsze. Na przykład oddział laryngologiczny w szpitalu Czerniakowskim liczy 30 łóżek, a po przeniesieniu ma mieć 15. Jeśli teraz czeka się na operację 2,5 roku, to ile będzie się czekać w przyszłości? – pytali protestujący.

Oprócz pikiety przed szpitalem, personel placówki przygotował petycję do władz Warszawy z żądaniem zmiany planów.


Oświata – Katowice
Manifestacja nauczycieli i pracowników oświaty

08.01.20 Katowice. Protest ZNP.

Kilkaset osób: nauczycieli i pracowników oświaty demonstrowało 8 stycznia przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Domagali się wyższych płac. Pikietę pod hasłem „W obronie godności – łańcuch światła dla edukacji” zorganizował śląski okręg Związku Nauczycielstwa Polskiego. Na demonstrację przyjechali nie tylko nauczyciele z wielu miast województwa śląskiego, ale także z województw opolskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Demonstracja odbyła się w ramach „miesięcznic” upamiętniających rozpoczęcie strajku nauczycielskiego 8 kwietnia 2019 r. Kolejna odbędzie się 8 lutego w Szczecinie.


Mieszkańcy Krzyszkowic – Zakopianka
Blokada drogi – żądają bezpiecznego skrzyżowania

Mieszkańcy Krzyszkowic, miejscowości położonej przy Zakopiance, 25 stycznia blokowali przejazd samochodów na tej niezwykle ruchliwej trasie prowadzącej w Tatry. Protest polegał na przechodzeniu przez przejście dla pieszych.

Mieszkańcy domagają się przebudowy skrzyżowania na bezkolizyjne w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - luty 2020, Gazeta - luty 2020 - cd.

Comments are closed.