Demonstracja klimatyczna w Warszawie – „Najpierw ludzie, potem zyski!”

| 1 lutego 2020
17.01.20 Warszawa

W piątek, 17 stycznia demonstracja klimatyczna przemaszerowała ulicami centrum Warszawy. Uczestnicy i uczestniczki protestowali przeciwko szkodliwej polityce rządzących w Polsce i na świecie.

Alex z ruchu Extinction Rebellion tłumaczył znaczenie nazwy protestu – „Ostatni bal”. „Rządzący i wielki biznes dalej sobie balują. Działają tak, jakbyśmy nie mieli dowodów od naukowców, że musimy zmienić całkowicie to, jak funkcjonuje cała nasza gospodarka. Żeby zachować świat dla naszych dzieci, musimy działać szybko” – powiedział. Wśród skandowanych haseł słychać było: „Najpierw ludzie, potem zyski” i „Zmieńmy system, a nie klimat”. Demonstrację zorganizował Strajk dla Ziemi.

Dziś protesty klimatyczne występują w Polsce bardzo często. Cieszy, że wiedza o postępującej katastrofie klimatycznej jest coraz bardziej powszechna. Należy teraz mobilizować jak najwięcej ludzi do kolejnych akcji.

Brak skutecznych działań rządzących w sprawie zmian klimatycznych nie wynika z braku wiedzy. Jest spowodowany pogonią za zyskiem za wszelką cenę.

Pracownicy

17.01.20 Warszawa

A zyski tworzy ludzka praca, dlatego ruchowi potrzebna jest siła zorganizowanych pracowników. Musimy więc podjąć trudne zadanie włączenia w ruch klimatyczny związków zawodowych.

Jednym z podstawowych postulatów ruchu klimatycznego jest „sprawiedliwa transformacja” – czyli żądanie, by zmiana systemu na gospodarkę opartą na odnawialnych źródłach energii była sprawiedliwa społecznie.

To wymaga udziału i kontroli pracowników, którzy produkują energię i wszelkie dobra społeczne. I w końcu to pracownicy są w stanie stworzyć społeczeństwo, w którym środowisko naturalne jest chronione, a ludzkie potrzeby zaspakajane.

Tags:

Category: Gazeta - luty 2020, Gazeta - luty 2020 - cd.

Comments are closed.