Nie wojnie z Iranem!

| 6 stycznia 2020
Demonstracja antywojenna przed Białym Domem.

Oświadczenie Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu

1. Donald Trump, rozkazując zabójstwo Kasema Sulejmaniego wraz z innymi irańskimi i irackimi przywódcami wojskowymi, dokonał aktu wojny, który może rozniecić ogień na Bliskim Wschodzie.

2. Bez wątpienia zabójstwa te były motywowane krótkoterminową kalkulacją polityczną po stronie Trumpa, ale są one najnowszą fazą kryzysu dominacji USA w tym regionie.

3. Kryzys ten może być wywiedziony z amerykańskiej i brytyjskiej inwazji na Irak w 2003 r. Usunięcie Saddama Husajna i porażka okupacji stworzyły próżnię władzy, którą zarówno państwa regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej ? Iran, Izrael, Arabia Saudyjska, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie ? jak i mocarstwa spoza niego, przede wszystkim Rosja, starały się wykorzystać. Ich rywalizacja sprowokowała serię niebezpiecznych i krwawych konfliktów ? w Syrii, Jemenie i Libii. Wsparta przez USA umowa o rurociągu między Grecją, Cyprem i Izraelem dodatkowo podsyca napięcia między jej sygnatariuszami a Turcją.

4. Reżim republiki islamskiej w Iranie był jednym z głównych beneficjentów odwrotu potęgi USA na Bliskim Wschodzie. Sulejmani był czołową szarą eminencją rozdającą karty władzy na obszarze łuku rozciągającego się od Iraku poprzez Syrię do Libanu. Iran grał i gra sprzeczną role, jednocześnie organizując opór wobec USA i Izraela, jak i podtrzymując barbarzyński reżim Asada w Syrii i skorumpowane, sekciarskie rządy w Iraku i Libanie.

5. USA mogły być w odwrocie, ale nie są gotowe do rezygnacji ze swojej dominacji na Bliskim Wschodzie. Trump odwrócił politykę Barack Obamy wobec Teheranu, zastępując pojednanie konfrontacją. Jednak aż do teraz był ostrożny, aby uniknąć wojny, koncentrując się na ?maksymalnej presji? poprzez nasilenie sankcji gospodarczych. Reżim irański znalazł jednak sposoby na oddanie ciosów ? na przykład przez wzięcie na cel saudyjskich instalacji naftowych lub użycie własnych wpływów w Iraku. Zabójstwo Sulejmaniego jest mniej demonstracją siły USA niż gestem rozdrażnienia z powodu jej ograniczeń.

6. Niezależnie od tego był to skrajnie niebezpieczny krok ? nie tylko po prostu dlatego, że Iran dokona odwetu, potencjalnie uwalniając cykl eskalacji w relacjach w USA. Zainteresowanie innych mocarstw imperialistycznych w wykorzystaniu kryzysu siły mocarstwowej USA na Bliskim Wschodzie pokazały ostatnie morskie manewry wojskowe w Zatoce, prowadzone wspólnie przez Chiny, Rosję i Iran.

7. Potępiamy atak USA i każdą przyszłą agresję oraz będziemy sprzeciwiać się wojnie z Iranem. Każda wojna z Iranem prowadzona lub wzniecona przez USA byłaby przerażająca w swych bezpośrednich konsekwencjach i czyniła dalsze nieobliczalne szkody w całym regionie. Interwencje imperialistyczne służyły jedynie przekształceniu Bliskiego Wschodu w zdewastowaną strefę ciągłej wojny. Zamiast wysyłać dodatkowe wojska, USA ? wraz z Brytanią, Francją, Niemcami i Rosją ? powinny wycofać wszystkie swoje siły z regionu Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Będziemy, wraz z innymi, prowadzić mobilizację przeciw zagrożeniu wojną.

8. Odrzucamy także ideę, że któryś z rywalizujących podimperializmów w regionie oferuje postępowe rozwiązanie. Ostatnie miesiące przyniosły masowe protesty przeciw biedzie, korupcji i sekciarstwu w Iranie, Iraku i Libanie. Morderstwo Sulejmaniego może pomóc klasom panującym tych państw w przywróceniu porządku na bazie nacjonalistycznej. Sprzeciwiamy się wszystkim próbom lokalnych klas panujących kierowania ich ludów przeciwko sobie.

9. Rzeczywiste rozwiązanie problemów wyzysku i dyskryminacji, które cierpią pracownicy, miejska biedota i rolnicy w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, leży w ich własnych rękach. Powstania arabskie 2011 roku pokazały przebłysk potencjału rewolucyjnego, który stanowi ich własna aktywność. Działamy na rzecz ponowienia tych walk, które mogą ostatecznie złamać trzymanie tego regionu w uścisku imperializmu i kapitalizmu.

Koordynacja Nurtu Międzynarodowego Socjalizmu (IST)

5 stycznia 2020 r.

(IST jest nurtem, przy którym jest afiliowana Pracownicza Demokracja)

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2020, Wydarzenia i spotkania

Comments are closed.