?Jedwabne szlaki. Nowa historia świata? Historia nieeuropocentryczna

| 1 grudnia 2019
Okładka książki "Jedwabne szlaki".

Książka Petera Frankopana od pierwszych stron opowiada historię świata (głownie Europy i Azji) poprzez pryzmat wydarzeń pozaeuropejskich.

Autor pokazuje, że kultura ?europejska? nie powstała samorodnie, a wskutek mieszania się kultury afrykańskiej i azjatyckiej, oraz że na tamtych kontynentach istniała bardziej rozwinięta kultura niż w Europie (poza Grecją i Rzymem).

Po około 250-stronicowym preludium, autor zaczyna więcej pisać o roli kontynentu europejskiego w historii, zaznaczając, że Europa rozwinęła się dzięki odkryciom geograficznym, co przypomina słowa Marksa: ?Odkrycie Ameryki i drogi morskiej dokoła Afryki otworzyło przed rosnącą burżuazją nowe tereny? (Manifest Komunistyczny).

Okładka książki "A People's History of the World".

Frankopan wskazuje również, że w XVII wieku istniało już handlowe powiązanie między wszystkimi kontynentami. Złoto i srebro pochodzące z niewolniczej pracy w Nowym Świecie pozwoliło zbudować wtedy Tadż Mahal w Indiach ? również niewolniczą pracą.

Plusem książki jest to, że pokazuje, iż kiedy w grę wchodzą zyski, to bogacze odkładają na bok całą swoją ?etykę?. Minusem jest brak pokazywania konfliktów klasowych. Jest to historia państw i ?wielkich? osobistości, a nie walk burżuazji ze szlachtą, czy pracowników z kapitalistami.

Okładka książki "Z czego żyje ludzkość".

Cena okładkowa 70 zł jest wg mnie zbyt duża. Za tę cenę można kupić książkę Chrisa Harmana z 1999 r: ?A People’s History of the World? (u Pracowniczej Demokracji pracdem@go2.pl), lub ?Z czego żyje ludzkość? Leo Hubermana (mimo iluzji wobec stalinowskiej Rosji). Tę drugą można znaleźć w antykwariatach. Została wydana w USA w 1936 r., polskie tłumaczenie pojawiło się w 1963 r.

Jednak na swojej półce warto również mieć ?Jedwabne szlaki?.

Mateusz Pidruczny

Jedwabne szlaki. Nowa historia świata (2018)

Autor: Peter Frankopan

Wydawnictwo: W.A.B

Tags:

Category: Gazeta - grudzień 2019, Gazeta - grudzień 2019 - cd.

Comments are closed.