?Gomorra? sezon 4?Wierny obraz neapolitańskiej mafii

| 1 czerwca 2019
?Gomorra? sezon 4

Już czwarty sezon Gomorry, włoskiego serialu o neapolitańskiej mafii, dostępny jest w polskim HBO GO.

Sam serial, a także wcześniejszy film o tym samym tytule. powstały na podstawie książki dziennikarza Roberta Saviano, który dokładnie opisał organizację neapolitańskiej kamorry.

W Polsce została ona wydana w zeszłym roku pod tytułem Gomorra. Podróż po imperium kamorry. Saviano wyjaśnia w niej mechanizm ekonomiczny i polityczny funkcjonowania struktur mafijnych. Zdradza on w niej tajniki ?interesów? kamorry, podając przy tym rzeczywiste nazwy i imiona członków organizacji.

Saviano szacuje, że ponad połowa zarobionych pieniędzy nie pochodzi wcale z handlu narkotykami, niewolnictwa czy z produkcji i sprzedaży podrabianymi towarami. Kamorra zarabia miliony euro na inwestycjach w nieruchomości, supermarkety czy w sektorze finansowym. Mafijny biznes nie ogranicza się oczywiście w tym do rodzinnej Kampanii, kamorra prowadzi interesy na całym świecie.

Książka przyniosła mu olbrzymią sławę, ale też życie w ciągłym strachu. Na Saviano wydano wyrok, przez ostatnie dziesięć lat sam autor, a także jego rodzina chronieni są przez policję.

Pod koniec marca tego roku, włoski wicepremier Matteo Salvini (ze skrajnej prawicowej Ligi) powiedział, że zamierza pozbawić go oficjalnej ochrony. Trzeba dodać, że Roberto Saviano jest jednym z wielu dziennikarzy, którzy krytykują rasistowską politykę rządu w stosunku nie tylko do imigrantów, ale też do ?nierdzennych? Włochów.

Gomorra to w pewnym sensie europejska odpowiedź na amerykańskie produkcje typu Rodzina Soprano czy Prawo ulicy (ang. The Wire). Wszystkie sezony Gomorry wypełniają bardzo dobrze skonstruowana fabuła i ciekawe charaktery. Wielką zaletą serialu jest realizm. Większość akcji rozgrywa się w Scampii, na przedmieściach Neapolu, blokowisku kontrolowanym przez mafię (zdjęcia zrobiono dokładnie w tym samym miejscu).

Gomorra to nie tylko brutalne porachunki grup przestępczych. Bardzo dobrze uchwycone jest także rzeczywiste tło społeczno-ekonomiczne. Kamorra bez problemu kontroluje lokalnych polityków, finansując ich kampanie wyborcze.

Na biednym południu Włoch, dodatkowo dotkniętym przez bezrobocie i politykę cięć, wielu mieszkańców Scampii widzi w kamorrze ostoję porządku, a także płacącego pracodawcę. Ostatnio lokalne władze podjęły decyzję, że bloki w Scampii będą zburzone ? tak jak miałoby to rozwiązać problem biedy i przestępczości.

Gomorrę oprócz dobrej gry aktorskiej (między innymi: Cristiana Dell’Anna, Maria Pia Calzone, Marco D’Amore i Salvatore Esposito) wzbogaca także klimatyczna muzyka (skomponowana przez Mokadelic).

Wszyscy zainteresowani serialem powinni go zobaczyć od początku, serie 1-3 są także dostępne na platformie HBO GO. Dwanaście najnowszych odcinków można już oglądać od marca.

Producentem, a także reżyserem trzech pierwszych części jest Stefano Sollima, który wcześniej nakręcił także rewelacyjną Suburrę (2015) i hollywoodzkie Sicario 2: Soldado (2018).

Maciej Bancarzewski

Tags:

Category: Gazeta - czerwiec 2019, Gazeta - czerwiec 2019 - cd.

Comments are closed.