Strajkujący w całej Francji: “Mamy moc, by usunąć aroganckiego prezydenta”

| 1 kwietnia 2019
19.03.19 Strajkujący dokerzy w Hawrze
19.03.19 Strajkujący dokerzy w Hawrze.

Krajowy dzień akcji związkowej 19 marca uświetniono strajkami i 120 demonstracjami w całej Francji. Zostały one zorganizowane przez trzy federacje związkowe oraz związki studenckie i uczniowskie.

Strajki były popularne – jeden z sondaży wskazał, że 73% społeczeństwa uważa akcję za usprawiedliwioną.

Na demonstracjach widać było mnóstwo klasowego gniewu. W Rouen, w Normandii demonstranci skandowali: „Opodatkować zyski i kazać bankierom płacić”, oraz „Macron masz przechlapane – robotnicy są na ulicach”.

Możliwe, że strajkujący pójdą dalej. Wcześniej presja na związki, by uczyniły choć symboliczny gest, przyszła od dołu. Pracownicy żądali działań, zaś zgromadzenia generalne “żółtych kamizelek” w takich miastach, jak Rouen, Ales i Lille, wzywały do „bezterminowego strajku generalnego”.

Te powiązania mogą się rozwinąć dalej – pojawiają się oddolne inicjatywy na ich rzecz. 17 marca kolejarze w Paryżu zorganizowali akcję zapraszania „żółtych kamizelek” na stacje, oferując posiłki i zapraszając do dyskusji. W rezultacie kilkaset osób wyszło z dworca Gare du Nord i dołączyło do demonstracji na ChampsÉlysées. Szli oni z transparentem: „Kolejarze i „żółte kamizelki” – razem wykoleimy Macrona!”

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019, Gazeta - kwiecień 2019 - cd.

Comments are closed.