Strajkujący w całej Francji: ?Mamy moc, by usunąć aroganckiego prezydenta?

| 1 kwietnia 2019
19.03.19 Strajkujący dokerzy w Hawrze
19.03.19 Strajkujący dokerzy w Hawrze.

Krajowy dzień akcji związkowej 19 marca uświetniono strajkami i 120 demonstracjami w całej Francji. Zostały one zorganizowane przez trzy federacje związkowe oraz związki studenckie i uczniowskie.

Strajki były popularne ? jeden z sondaży wskazał, że 73% społeczeństwa uważa akcję za usprawiedliwioną.

Na demonstracjach widać było mnóstwo klasowego gniewu. W Rouen, w Normandii demonstranci skandowali: ?Opodatkować zyski i kazać bankierom płacić?, oraz ?Macron masz przechlapane ? robotnicy są na ulicach?.

Możliwe, że strajkujący pójdą dalej. Wcześniej presja na związki, by uczyniły choć symboliczny gest, przyszła od dołu. Pracownicy żądali działań, zaś zgromadzenia generalne ?żółtych kamizelek? w takich miastach, jak Rouen, Ales i Lille, wzywały do ?bezterminowego strajku generalnego?.

Te powiązania mogą się rozwinąć dalej ? pojawiają się oddolne inicjatywy na ich rzecz. 17 marca kolejarze w Paryżu zorganizowali akcję zapraszania ?żółtych kamizelek? na stacje, oferując posiłki i zapraszając do dyskusji. W rezultacie kilkaset osób wyszło z dworca Gare du Nord i dołączyło do demonstracji na ChampsÉlysées. Szli oni z transparentem: ?Kolejarze i ?żółte kamizelki? ? razem wykoleimy Macrona!?

Tłumaczył Jacek Szymański

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019, Gazeta - kwiecień 2019 - cd.

Comments are closed.