Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – Nie ma planety B

| 1 kwietnia 2019
15.03.19 Poznań
15.03.19 Poznań

15 marca ponad 1,5 miliona uczniów i uczennic, w 125 krajach na wszystkich kontynentach, uczestniczyło w strajkach szkolnych w sprawie zmian klimatycznych!

W wielu krajach miały miejsce ogromne demonstracje: 300 tys. osób w Niemczech, Francja ? 168 tys., 150 tys. w Montrealu, w Kanadzie, Australia ? 150 tys., Brytania ? 50 tys., Irlandia ? 16 tys.

W Polsce, w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ok. 6 tys. wyszło na ulice Warszawy, setki osób protestowały w innych miastach.

W niektórych krajach, gdzie ruch dopiero co rozpoczyna swoje działanie, demonstracje były mniejsze, lecz wciąż ważne. W Hajdarabadzie, w Indiach, 300 osób uczestniczyło w demonstracji.

Ruch uczniowski miał swój początek w sierpniu 2018 r., gdy uczennica Greta Thunberg rozpoczęła strajk przed szwedzkim parlamentem.

Ruch rozpowszechnił się w błyskawiczny sposób. I trudno się dziwić dlaczego.

Według opublikowanego 28 marca raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), zmiany klimatyczne w zeszłym roku dotknęły na całym świecie 62 mln ludzi.

35 mln doświadczyło powodzi.

Ponad 1600 zgonów było związanych z intensywnymi falami upałów i pożarami w Europie, Japonii i USA. Indyjski stan Kerala doświadczył najsilniejszych opadów i największych powodzi od prawie stu lat.

W marcu 2019 r. cyklon Idai zniszczył ogromne obszary Mozambiku, Zimbabwe i Malawi, pozbawiając dachu nad głową setki tysięcy ludzi i zalewając 3000 kilometrów kwadratowych ziemi. Rząd Mozambiku oszacował, że zginęło 1000 osób. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych może być znacznie wyższa, gdy odpłyną wody powodziowe.

Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, ostrzegł, że Idai ?może okazać się jedną z najbardziej śmiertelnych katastrof związanych z pogodą, jakie dotknęły półkulę południową?.

Emisje dwutlenku węgla ? główna przyczyna globalnego ocieplenia ? wciąż rosną.

Jak można zapobiec jeszcze tragiczniejszej w skutkach katastrofie klimatycznej?

Na rządy nie można liczyć. Oparty na pogoni za zyskiem kapitalizm nie jest w stanie rozwiązać kryzysu klimatycznego.

Jedynie wielki ruch, z pracownikami w swoim sercu, może działać w interesie zwykłych ludzi i naszej planety.

Jest nadzieja. 15 marca dało się zauważyć, że tam gdzie uczestniczyli w nich pracownicy ? np. w Australii i Francji ? demonstracje były większe.

Związkowcy powinni walczyć o solidarność z uczennicami i uczniami, a także organizować własne akcje w sprawie klimatu.

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019

Comments are closed.