Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem – Demonstracje w Polsce – ?Bez murów ? bez granic?

| 1 kwietnia 2019
16.03.19 Warszawa. 
(Zdjęcie: Rajat Rana Rajput)
16.03.19 Warszawa.
(Zdjęcie: Rajat Rana Rajput)

W sobotę, 16 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem odbyły się demonstracje w pięciu polskich miastach.

Ok. 1000 osób przeszło ulicami Warszawy, a setki demonstrowały w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie.

Antyrasiści są świadomi, że są częścią globalnego ruchu. W myślach wszystkich był islamofobiczny atak faszystowskiego terrorysty w Nowej Zelandii, który miał miejsce dzień wcześniej. W Warszawie, przed ambasadą tego państwa zapalono znicze, a jedna z organizatorek demonstracji Lubna Al-Hamdani odmówiła koraniczną modlitwę.

Wcześniej chór szkolny śpiewał pieśni lewicowej partii żydowskiej Bund w języku jidysz. Bund był jedną z głównych sił politycznych w Polsce przed II wojną światową.

Rządowy rasizm i nacjonalizm zachęca również do dyskryminacji ponad miliona Ukraińców pracujących w Polsce, dlatego znaczące było, że wśród mówców na warszawskiej demonstracji był Jurij Kariagin, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce. Towarzyszył mu wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. Przemawiała także przedstawicielka społeczności żydowskiej, uchodźczyni z Białorusi oraz przedstawiciele różnych organizacji lewicowych.

Marsz udał się do ambasady USA. W poprzek ulicy rozciągnięto baner przedstawiający mur z namalowanym hasłem: ?Bez murów ? bez granic?. Mur został następnie zburzony. Demon- stracja ? pełna energii i koloru ? zakończyła się pod Sejmem. Wiele osób zrobiło własne tabliczki, a wszę- dzie widoczna była młodzież.

Odbyły też akcje, o których wcześniej nie było wiadomo. Na przykład grupa aktywistek zorganizowała pikietę przeciwko rasizmowi i faszyzmowi w Toruniu.

Demonstrację zainicjowała koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi, która zamierza dalej koordynować działania, by zwalczać wpływy rasistowskich polityków w społeczeństwie.

W koalicji znajdują się m.in. studenci, związkowcy, imigranci, partie lewicowe, ugrupowania międzywyznaniowe i organizacje pozarządowe pracujące z uchodźcami i migrantami.

Andrzej Żebrowski

Chcesz się przyłączyć?

Skontaktuj się z nami: zpr.antyrasizm@gmail.com

Facebook: @ZjednoczeniPrzeciwRasizmowi

Tags:

Category: Gazeta - kwiecień 2019, Gazeta - kwiecień 2019 - cd.

Comments are closed.