Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 stycznia 2019

Przedsiębiorstwo Państwowe ?Porty Lotnicze?

Antyzwiązkowy i antypracowniczy prezes musi odejść

Ciągle trwa konflikt pomiędzy Związkiem Zawodowym Pracowników Przedsiębiorstwa Państwowego ?Porty Lotnicze? (PPL) a zarządem spółki, a ściślej jej prezesem.  Od 13 listopada trwa tam spór zbiorowy. Reprezentanci załogi domagają się stabilizacji zatrudnienia i zaprzestania antyzwiązkowych represji.

W spółce nagminnie łamane są prawa pracownicze. Ostatnio pracę straciło 80 osób, z tego większość to związkowcy. Prezes zablokował też wszystkim pracownikom premie świąteczne, uzależniając ich wypłacenie od zakończenia sporu zbiorowego. Chce w ten sposób zwrócić pracowników przeciwko związkom zawodowym. Jednak tylko związki są w stanie zorganizować opór przed działaniami prezesa, dlatego załoga nie może dać się podzielić.

----------------------------------------------------------

Volkswagen Motor Polska – Polkowice

Pikieta ? żądano podwyżek płac

Kilkaset osób zebrało się 15 grudnia na pikiecie zorganizowanej przez NSZZ ?Solidarność? Volkswagen Motor Polska. Związek domaga się podwyżek płac, rozmowy z pracodawcą w tej sprawie trwają już od września.

W ramach wywierania wpływu na niezbyt skorego do spełnienia żądań płacowych pracodawcę, związek rozdał wśród załogi specjalne koszulki z napisem: ?Popieramy żądania Solidarności?. Jak mówi Włodzimierz Broda, przewodniczący KZ NSZZ ?Solidarność?, teraz ponad 90 proc załogi chodzi w tych koszulkach po zakładzie pracy. Mieli je też na sobie protestujący na pikiecie.

----------------------------------------------------------

Teatr Wielki – Opera Narodowa

Związkowcy nie wykluczają strajku

Około 150 pracowników Teatru Wielkiego-Opery Narodowej zebrało się 28 listopada przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pikiecie protestacyjnej. Pracownicy instytucji od dawna narzekają na głodowe pensje i domagają się podwyżek. Niestety do tej pory nie doszło do porozumienia w tej sprawie z pracodawcą. ?Solidarność?, organizator protestu, nie wyklucza strajku.

----------------------------------------------------------

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus – Warszawa

Kolejny protest przeciw restrukturyzacji

Pikieta - Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus - Warszawa

4 grudnia przed szpitalem odbyła się kolejna pikieta protestacyjna pracowników przeciwko Programowi Konsolidacji i Restrukturyzacji szpitali klinicznych WUM. Program zakłada połączenie szpitala z centralnym szpitalem klinicznym przy Banacha i Szpitalem Pediatrycznym, co pozwoli zrestrukturyzować gigantyczny dług tych trzech szpitali wynoszący obecnie ponad 850 milionów złotych.

Według protestujących takie łączenie placówek ma służyć jedynie ratowaniu najbardziej zadłużonego Szpitala Pediatrycznego, kosztem najmniej zadłużonego Szpitala Dzieciątka Jezus. Może za to doprowadzić do likwidacji dublujących się oddziałów np. kardiologii i zwolnień wysoko wykwalifikowanego personelu. Będzie to miało bardzo negatywny skutek, dla jakości leczenia pacjentów ? mówili protestujący. Domagali się też, by rząd i minister zdrowia podjęli odpowiednie kroki, by poprawić sytuację finansową placówek.

----------------------------------------------------------

Domy pomocy społecznej ? Włocławek

Pracownicy domagają się podwyżek

Na sesji Rady Miasta Włocławka, odbywającej się 10 grudnia, zjawili się pracownicy włocławskich domów pomocy społecznej we Włocławku. Na transparentach, które trzymali, były żądania podwyżek płac. Chodzi o tysiąc złotych do pensji zasadniczej. Pracownicy DPS-ów są zdeterminowani, by walczyć i gotowi na dalsze protesty. Także na strajk, nawet jeśli będzie on polegał na odejściu od łóżek pacjentów.

----------------------------------------------------------

Pomoc społeczna ? Lubuskie

Pracownicy walczą o lepsze warunki

Personel zatrudniony w Domach Pomocy Społecznej i w Ośrodkach Pomocy Społecznej ma już dość niskich wynagrodzeń i złych warunków pracy. Pracownicy i związki, które ich reprezentują, skierowali do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismo z żądaniem spotkania i rozpoczęcia realnych rozmów na temat ich sytuacji, zmian legislacyjnych oraz podwyżki wynagrodzeń.

Pismo to nie doczekało się odpowiedzi, dlatego 10 grudnia przed biurem poselskim minister Rafalskiej w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się pikieta protestacyjna, w której wzięło udział około 200 osób. Manifestujących wsparły inne grupy zawodowe, m.in.: nauczyciele, pracownicy przedsiębiorstw i kierowcy.

----------------------------------------------------------

Gdynia Container Terminal SA

Pikieta w obronie praw związkowych

11 grudnia przed biurowcem Zarządu Morskiego Portu Gdynia dokerzy protestowali przeciwko antyzwiązkowym działaniom w ich macierzystej firmie Gdynia Container Terminal SA. W tej spółce narasta konflikt między władzami a zakładową ?Solidarnością?. Związek pozostaje w sporze zbiorowym z pracodawcą od października 2017 r. domagając się podpisania układu zbiorowego. Zarówno zakładowa organizacja związkowa, jak i sam jej przewodniczący, są szykanowani przez pracodawcę, który na przykład żąda odszkodowania za ?akcję protestacyjną?, a przewodniczącego zwolnił z pracy.

Obecni na pikiecie związkowcy mówili, że liczą na mediację ze strony Zarządu Portu. Może jednak warto, by skorzystali z doświadczeń kolegów i koleżanek z przedsiębiorstw, gdzie zdecydowano się na ostrzejsze formy protestu, takie jak strajk, i gdzie walka o przywrócenie związkowców do pracy została wygrana ? tak jak na przykład w PLL? LOT?.

----------------------------------------------------------

Gerresheimer ? Bolesławiec

Zapowiedzieli strajk, podwyżki będą

Pracownicy i związkowcy z przedsiębiorstwa Gerresheimer Bolesławiec S.A. wygrali walkę o podwyżki. W spółce od wielu miesięcy trwał spór zbiorowy o podłożu płacowym. Jednak same rozmowy z pracodawcą były mało skuteczne. Dlatego 29 listopada związek zorganizował dwugodzinną pikietę protestacyjną i zapowiedział na 11 grudnia rozpoczęcie bezterminowego strajku, jeśli do tego czasu nie uda się dojść do porozumienia z pracodawcą.

Na dzień przed terminem planowanego strajku zarząd zgodził się na realizację płacowych żądań załogi.

----------------------------------------------------------

Ochrona zdrowia ? Radom

Pracownicy szpitali chcą podwyżek

Zakładowa Organizacja Związkowa Techników Medycznych Elektroradiologii w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu rozpoczęła 14 grudnia spór zbiorowy z pracodawcą. Związek domaga się ,w imieniu techników elektroradiologii, podwyżki o minimum 1500 złotych w zależności od stażu pracy i zajmowanego stanowiska.

----------------------------------------------------------

Fizjoterapeuci ? Tarnów

Spór zbiorowy wokół płac

Fizjoterapeuci z tarnowskiego szpitala św. Łukasza walczą o podwyżki. Szpitalni związkowcy weszli w spór zbiorowy z dyrekcją i domagają się podwyżki zarobków do 4500 zł brutto dla fizjoterapeuty z tytułem magistra. Związkowcy zapowiadają też, że w przypadku braku porozumienia z dyrekcją dojdzie do zaostrzenia protestu.

----------------------------------------------------------

Szpital w Sochaczewie

Protest pracowników nabiera rozpędu

Pracownicy pomocniczych sekcji szpitala walczą o podwyżki. Ich zarobki są dramatycznie niskie, nie osiągają poziomu płacy minimalnej, dlatego dyrekcja wypłaca im dodatki wyrównawcze, które jednak nie są uwzględniane w wyliczeniach dodatków stażowych czy godzin nocnych.

Reprezentująca ich ?Solidarność? pozostaje w sporze zbiorowym z dyrekcją od października 2017 r. Obecnie spór wszedł w fazę mediacji. Wydaje się, że czas na mediacje minął już dawno, a pracownicy powinni zorganizować strajk.

----------------------------------------------------------

Taksówkarze – Warszawa, Kraków

Protest przeciwko ?uberyzacji?

W Warszawie 28 listopada miał miejsce protest taksówkarzy przeciwko działalności firm świadczących nielicencjonowane usługi przewozowe, np. Uber.

Protest rozpoczął się po godz. 12 przed Stadionem Narodowym i przed Torwarem, skąd protestujący wyruszyli w kierunku centrum, doprowadzając na trasie swego przejazdu do sporych utrudnień w ruchu.

Podobny protest odbył się w tym samym czasie w Krakowie, gdzie taksówkarze blokowali ulice w centrum miasta. Była to już kolejna taka manifestacja. Poprzedni protest odbył się w połowie października.

Joanna Puszwacka

Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2019, Gazeta - styczeń 2019 - cd.

Comments are closed.