Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem ? Marsze na całym świecie – Przyjdź na demonstrację!

| 1 stycznia 2019
17.03.2018 Zeszłoroczna demonstracja w Warszawie.
17.03.2018 Zeszłoroczna demonstracja w Warszawie.

Wezwanie do organizacji 16 marca 2019 r. na całym świecie marszów przeciwko rasizmowi i faszyzmowi w ramach obchodów ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem.

Nasze wezwanie kierujemy w obliczu obserwowanego na całym świecie niepokojącego nasilenia się rasizmu i wzrostu w siłę skrajnej prawicy.

Skrajnie prawicowe partie odnoszą sukcesy wyborcze, a nawet wchodzą do rządów. Nienawiść do imigrantów, muzułmanów, kobiet, osób LGBT+, ludzi czarnoskórych oraz pochodzących ze społeczności autochtonicznych, przeciwników ideologicznych, uosabiają prezydenci dwóch największych krajów Ameryk Północnej i Południowej: Donald Trump w USA i Jair Bolsonaro w Brazylii.

Ruchy faszystowskie stosują przemoc na ulicach w coraz to nowych miejscach.

Wzrost rasizmu o podłożu antyimigranckim stanowi paliwo dla innych form rasizmu. Antysemityzm, który powinien był zniknąć na zawsze po Holokauście, odradza się ze strasznymi skutkami takimi, jak atak na synagogę w Pittsburghu.

Głównymi ofiarami Holokaustu byli także Romowie. Tymczasem ataki na tę grupę stały się częścią oficjalnej polityki niektórych europejskich rządów. Powszechna jest także islamofobia.

Z coraz większą agresją spotykają się szczególnie muzułmanki noszące hidżab.

Nasilenie rasizmu i wzrost w siłę skrajnej prawicy stanowi poważne zagrożenie dla zdecydowanej większości społeczeństwa. Nigdy nie uda nam się rozwiązać problemów społecznych, z którymi się zmagamy, jeżeli nie obronimy jedności zwykłych ludzi w obliczu prób podzielenia nas przez rasistów i faszystów.

Z okazji ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem w marcu 2018 r. odbyły się marsze i inne wydarzenia w takich krajach, jak Australia, Austria, Brytania, Cypr, Dania, Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Kanada, Korea Południowa, Niemcy, Państwo Hiszpańskie, Polska i Turcja.

Sytuacja obecnie jest nawet poważniejsza. Potrzebujemy większej mobilizacji ? na miarę 250-tysięcznego marszu #Unteilbar (niepodzielnych) w październiku, w Berlinie, ćwierci miliona demonstrujących przeciwko Trumpowi w lipcu, w Londynie, oporu w Brazylii, marszów i protestów w Wiedniu, skutecznej walki ze Złotym Świtem, która zmusiła go do odwrotu.

Potrzebujemy szerokiego ruchu, który będzie kontynuować i rozwijać tę pracę. Jest nas większość. Możemy wygrać!

Dlatego też apelujemy o zjednoczenie sił i mobilizację przeciwko rasizmowi i skrajnej prawicy 16 marca 2019 r. z okazji ONZ-owskiego dnia walki z rasizmem.

Organizując się lokalnie i globalnie na potrzeby protestu, możemy i powinniśmy wzmacniać łączące nas więzi. Sprawmy, aby ten dzień był krokiem przybliżającym nas do zwycięstwa we wspólnej walce z nienawiścią oraz sukcesu w budowaniu jedności w różnorodności.

Świat zjednoczony przeciw rasizmowi i faszyzmowi!

Apel aktualnie podpisały koalicje antyrasistowskie i antyfaszystowskie z następujących krajów:

Brytania, Dania, Grecja, Katalonia, Kraj Basków, Holandia, Irlandia, Niemcy, Polska, Turcja, USA.

Przyjdź na demonstrację w Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem

Warszawa – sobota, 16 marca 2019 r.

Demonstrację organizuje koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi

Strona na Facebooku: www.gg.gg/4bn87 –

Kontakt: zpr.antyrasizm@gmail.com

Apel popierają również organizacje z pozostałej części Hiszpanii oraz Hondurasu i Serbii.


Tags:

Category: Gazeta - styczeń 2019, Gazeta - styczeń 2019 - cd.

Comments are closed.