Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 lutego 2018

Elbest
Związkowcy wywalczyli podwyżki
Związki zawodowe działające w spółce wspierane przez pracowników odniosły sukces w sporze z pracodawcą. Po serii protestów i blokad dróg 18 grudnia zostało podpisane porozumienie w sprawie podwyżek.
Główne punkty porozumienia to rozpoczęcie negocjacji w sprawie podwyżki płacy zasadniczej na początku I kwartału 2018 roku i zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pracowników spółki z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Podpisanie porozumienia kończy spór zbiorowy który od kilku miesięcy prowadziły związki zawodowe z zarządem spółki. Jest to ich sukces, ale związkowcy muszą konsekwentnie egzekwować wypełnienie zapisów porozumienia przez pracodawcę.

ZEC Katowice
Grozili strajkiem – będą podwyżki

21.12.2017 Katowice
Związek Zawodowy Górników w Polsce i NSZZ Solidarność podpisały 3 stycznia porozumienie z zarządem spółki. Zgodnie z nim pracownicy mają otrzymać jednorazową premię za rok 2017 oraz mają mieć zagwarantowany wzrost stałej części wynagrodzeń od stycznia 2018 r. Do płac ma też być wprowadzona zmienna uzależniona od efektywności.
Do tej pory zarobki w ZEC były tak niskie, że część pracowników musiała brać nadgodziny, ponieważ po przepracowaniu w miesiącu liczby dni roboczych zgodnych z Kodeksem Pracy, ich wynagrodzenie nie osiągało poziomu płacy minimalnej.
Spór zbiorowy na tle płacowym rozpoczął się jeszcze w lutym 2017.Prowadzone w listopadzie mediacje zakończyły się fiaskiem. W efekcie 7 grudnia 2017 r. związki zorganizowały referendum strajkowe, w którym wzięło udział blisko 78 proc. pracowników firmy, a 90 proc. głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjnych, włącznie ze strajkiem.
Od 15 grudnia 2017 r. w zakładzie Katowice trwało pogotowie strajkowe, a 21 grudnia odbyła się pikieta przed siedzibą firmy.

Görlitz – Jelenia Góra
Protesty przeciw zwolnieniom
Ponad pięć tysięcy pracowników, związkowców oraz mieszkańców Görlitz protestowało 19 stycznia w obronie miejsc pracy.
Ten protest to odpowiedź na plany firmy Siemens, która zapowiedziała zwolnienie ponad tysiąca pracowników w dwóch największych zakładach metalowych w Görlitz. To była największa akcja protestacyjna w powojennej historii miasta. Protest wsparły wszystkie niemieckie związki zawodowe. Do manifestacji dołączyli też związkowcy z Solidarności z regionu jeleniogórskiego, którzy postanowili demonstrować wspólnie z niemieckimi kolegami.

Elektrownia Ostrołęka
Spór zbiorowy
W zakładzie trwa spór zbiorowy o podłożu płacowym. Negocjacje pracowników z pracodawcą dotyczą wzrostu wynagrodzeń i wypłaty jednorazowo 1 tys. zł netto dla każdego zatrudnionego.

MAN BUS – Starachowice
Walczą o podwyżki
29 stycznia miała miejsce akcja protestacyjna związkowców z ?Solidarności? w MAN BUS, w Starachowicach. Uczestniczyło w niej kilkaset osób. Najważniejszy postulat dotyczy podwyżek płac o 300 zł. Ze strony właścicieli padła propozycja podwyżek na poziomie 2 procent pensji, czyli średnio o 60 złotych. Pracownicy uznali tę propozycję za niepoważną, szczególnie w kontekście osiąganych przez firmę wysokich zysków. Zapowiedzieli, że jeżeli dalsze rozmowy nie przyniosą rezultatu, zorganizują wielodniową pikietę pod siedzibą główną spółki. Związkowcy domagają się także m.in. wyrównania płac na tych samych stanowiskach, a w przypadku pracowników agencyjnych ? uzyskania po 18 miesiącach pracy umowy o pracę.

MZA – Warszawa
Narasta konflikt na tle płacowym
Kierowcy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie są zdeterminowani, by walczyć o podwyżki wynagrodzeń.
Zapowiadają, że jeśli ich postulaty spotkają się z pozytywnym odzewem ze strony pracodawcy, są gotowi na strajk.
Słusznie podkreślają, że praca kierowcy stołecznej komunikacji jest trudna i wyczerpująca, wiąże się z ogromna odpowiedzialnością i powinna być odpowiednio wynagradzana.
Związki reprezentujące załogę MZA żądają podwyżek w wysokości od pięciuset do siedmiuset złotych. Ponieważ ze strony zarządu padła propozycja podwyżki o zaledwie sto złotych brutto, 17 stycznia związki zawodowe działające w MZA podjęły decyzję o przeprowadzeniu referendum protestacyjnego w dniach 23-25 stycznia.
W wystosowanym przy okazji decyzji o referendum apelu związkowcy wzywają pracowników m.in. do niepodejmowania pracy w godzinach nadliczbowych, uchylania się od pracy w dni wolne i przychodzenia do pracy zgodnie z regulaminem nie wcześniej niż na 15 minut przed jej grafikowym rozpoczęciem, czyli zgodnie z zakresem obowiązków pracownika.
Tymczasem w przekazanym 19 stycznia związkowcom piśmie zarząd MZA stwierdza, że decyzja o referendum jest bezprawna, ponieważ nie został zgłoszony wniosek na podstawie przepisów Ustawy o Sporach Zbiorowych, a więc brak jest podstaw prawnych do przeprowadzenia Referendum Protestacyjnego.
Jeśli związki dalej będą wykazywały tak zdeterminowaną postawę w obronie interesów pracowniczych, w Warszawie może dojść do strajku w komunikacji miejskiej.

Comau Poland – Tychy
Protest przeciwko likwidacji

24.01.2018 Tychy
W związku z informacją o postawieniu spółki Comau Poland w stan likwidacji i rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych, NSZZ Solidarność podjęła działania mające na celu ochronę interesów pracowników firmy.
Pracę ma stracić 150 osób, czyli cała załoga. Związek stoi na stanowisku, że likwidacja spółki i zwolnienia to przerzucanie odpowiedzialności za rażące błędy i niegospodarność zarządzających na jej pracowników.
Solidarność uważa, że ta decyzja powinna być cofnięta. W innym wypadku zwalniani pracownicy powinni mieć możliwość przejścia do innych fiatowskich spółek lub mieć wypłacone odprawy w wysokości znacznie przewyższającej ustawowe minimum.
By pokazać solidarność ze zwalnianymi, związek zorganizował protest przed bramami zakładu FCA Poland w Tychach 24 stycznia i zaapelował do pracowników wszystkich fiatowskich spółek, by wzięli udział w tej manifestacji.

Hutchinson 2 – Żywiec
Związkowcy walczą o podwyżki płac
Od 4 stycznia, w żywieckiej spółce Hutchinson 2 trwa akcja protestacyjna. Na bramach pojawiły się związkowe flagi i transparenty. Jest to kolejny etap walki ?Solidarności? o podwyżki płac dla załogi tej firmy.
Pod koniec ubiegłego roku w firmie rozpoczął się spór zbiorowy dotyczący podwyżek wynagrodzeń. Niestety, rozmowy z przedstawicielami pracodawcy nie przyniosły żadnego efektu. Przedstawione propozycje nawet częściowo nie spełniały oczekiwań załogi i były nie do przyjęcia. Dlatego związek zdecydował o nasileniu protestu. Związkowcy podkreślają, że firma ma bardzo dobre wyniki finansowe i powinno to się przełożyć na wzrost wynagrodzeń jej pracowników.

Ratownicy medyczni
Solidarnie przeciwko zwolnieniom
29 stycznia przed Świętokrzyskim Centrum Onkologii, gdzie trwała sesja sejmiku województwa, odbyła się pikieta solidarnościowa z ratownikami medycznymi ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Uczestniczyło w niej prawie stu ratowników z całej Polski. W ciągu miesiąca pięciu pracowników tej placówki zostało zwolnionych dyscyplinarnie – rzekomo za wysłanie do Ministerstwa Zdrowia, wojewody, marszałka oraz NFZ anonimów z ?niemającymi nic wspólnego z prawdą? zarzutami w stosunku do kierownictwa. Sami ratownicy zaprzeczają wysłaniu takich listów i twierdzą, że przyczyną wyrzucenia ich z pracy może być założenie przez nich związku zawodowego. W marcu ma się odbyć rozprawa przed sądem pracy z odwołania pracowników.

Joanna Puszwacka

Category: Gazeta - luty 2018

Comments are closed.