TV: Siódmy sezon Gry o tron

| 1 lipca 2017

kadr z serialu gra o tron

Kolejna, siódma już seria Gry o tron będzie miała swoją premierę 17 lipca (17.07.2017) w HBO Polska. Takie nieprzypadkowe nagromadzenie siódemek ma z pewnością ?pomóc? w promocji najnowszej serii.

Gra o tron to światowy fenomen, a także rodzaj kultu. Każdego roku wielomilionowa rzesza fanów z wypiekami na twarzach wyczekuje nowych odcinków. Wyłączna emisja serialu w płatnych telewizjach, takich jak HBO czy Sky Atlantic, spowodowała, iż jest on także jednym z najchętniej piratowanych filmów na świecie.

Poprzedni sezon w Polsce oglądało na bieżąco ponad sto tysięcy widzów.

Gra o tron oparta jest na książkach amarykańskiego autora fantasy Georga R. R. Martina. Sam serial znacznie przebił popularnością swój pierwowzór, jednocześnie podnosząc sprzedaż książek.

Gra o tron to jednak nie całkiem typowe fantasy, raczej miszmasz wielu gatunków. W serialu możemy zobaczyć jednocześnie zombi i smoki w średniowiecznej scenerii, niemalże wyjętej z legend o królu Arturze i z Księgi tysiąca i jednej nocy (serial jest kręcony głównie w Irlandii Północnej, ale także w Hiszpanii, w Maroku, w Chorwacji i na Islandii).

Gra o tron to świat złożony z siedmiu królestw, które pogrążone są w odwiecznej wojnie. Serial przedstawia nie tylko potężnych władców i rycerzy, ale także ?niższe klasy?, powiązanych feudalnymi stosunkami. Fabuła serialu aż kipi od przemocy, co raczej sprawia, że film momentami przypomina kino klasy B.

Atutem Gry o tron są natomiast silne kobiece charaktery, które z każdą serią niejako ?dojrzewają? i nie stanowią tła dla męskich bohaterów. Mimo anglosaskiej aury serialu (większość bohaterów mówi z północnoangielskim akcentem), obsada jest wielonarodowa i wieloetniczna. Nie jest to normą w wielkich hollywoodkich produkcjach.

Zostawiając świat fantastyki, warto wspomnieć o  gwiazdach serialu: Lenie Headey,  Sophie Turner, Maisie Williams i Liamie Cunninghamie, którzy wielokrotnie w ciągu ostatniego roku apelowali o pomoc dla uchodźców w Europie, a także głośno sprzeciwiali się rasistowskiej i seksistowskiej polityce Donalda Trumpa.

Dla widzów, którzy dopiero zaznajamiają się z Grą o tron, serial najlepiej oglądać od pierwszego sezonu.

Maciej Bancarzewski

 

 

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2017

Comments are closed.