Film: Wonder Woman

| 1 lipca 2017

kadr z filmu Wonder Woman

W czerwcu do polskich kin trafiła filmowa adaptacja kultowej serii komiksu Marvela Wonder Woman. Reżyserką filmu jest Patty Jenkins (znana przede wszystkim z genialnego dramatu – Monster; 2003).

Wonder Woman bije obecnie szczyty popularności. W samych Stanach Zjednoczonych po premierowym weekendzie film zarobił ponad sto milionów dolarów. Nic w tym dziwnego, film z założenia miał trafić do jak największej ilości widzów. Akcja jest wartka i dosłownie wybuchowa.

Ekranizacja Wonder Woman różni się od podobnych adaptacji (takich jak Kapitan Ameryka czy Niesamowity Hulk). Superbohaterka (w którą wcieliła się Gal Gadot) przenosi się z mitycznej krainy Amazonek do Europy roku 1918, aby zgładzić boga wojny – Aresa i zaprowadzić pokój raz na zawsze.

Nadprzyrodzona siła superbohaterki nie służy jednak do walki z kuriozalnymi czarnymi charakterami, ale z wojną jako taką. Wonder Woman niesie ze sobą mocne antywojenne przesłanie.

Pomimo komiksowego stylu, film relatywnie dobrze pokazuje realia panujące na frontach I wojny światowej – nie tylko w okopach, ale także w miastach Belgii (np. scena użycia broni gazowej przeciwko ludności cywilnej).

Pomimo niewątpliwej atrakcyjności fabuły, filmowi brakuje czasem spójności. Wonder Woman zdominowany jest przez przewidywalne sceny walki, tymczasem wątki, które są o wiele bardziej interesujące i oryginalne, a czasem nawet komiczne (np. ukazanie absurdu braku równouprawnienia płci na początku XX wieku) pozostają za mało wyeksponowane.

Maciej Bancarzewski

Reżyseria: Patty Jenkins

Czas trwania: 141 minut

W kinach od 2 czerwca

Category: Gazeta - lipiec-sierpień 2017

Comments are closed.