Izraelska ustawa to rasistowski atak na Palestyńczyków

| 1 grudnia 2014
Benjamin Netanjahu

Benjamin Netanjahu

Izraelski parlament ma przegłosować ustawę, która wzmocni wykluczenie Palestyńczyków.

Rząd izraelski przyjął projekt ustawy, która wyraźnie określa Izrael jako żydowskie państwo narodowe. Rezerwuje ona ?prawa narodowe? wyłącznie dla Żydów, i cofa uznanie arabskiego za drugi język urzędowy. [Gdy Pracownicza Demokracja szła do druku izraelski parlament jeszcze jej nie przegłosował].

Izrael twierdzi, że zapewnia równe prawa dla wszystkich, jednak Palestyńczycy od dawna cierpią z powodu systemowej opresji. Premier Benjamin Netanjahu chce pozbawiać obywatelstwa każdego Palestyńczyka, który stawia opór izraelskiej okupacji, wraz z całą rodziną.

Palestyńczycy doświadczają surowych represji od czasu izraelskich ataków na strefę Gazy w lecie. Rabe Ghbarijeh, palestyński działacz studencki mieszkający w Tel Awiwie, powiedział:

?20% ludności zgodnie z izraelskim prawem jest pozbawiona praw obywatelskich. Dla Palestyńczyków mieszkających w Izraelu ta ustawa to nic nowego. Żyjemy w państwie, które poddaje Palestyńczyków systematycznej opresji ? to nie jest żadna nowa rzeczywistość. Oni po prostu chcą to wszystko zalegalizować w ustawie.?

Nick Clark
Tłumaczył Jacek Szymański

__________________________________________________

Sprzeciw wobec Izraela nie ma nic wspólnego z antysemityzmem

Zwolennicy Izraela często próbują przyczepić krytykom Izraela i syjonizmu łatkę „antysemityzmu”. W Polsce w 1968 roku władze rozpętały kampanię antysemicką w imieniu rzekomego antysyjonizmu. Jednak Izrael nie reprezentuje wszystkich Żydów. Dziś na świecie wielu Żydów protestuje przeciw zbrodniom Izraela. Pracownicza Demokracja zawsze walczyła z wszystkimi formami rasizmu włącznie z islamofobią i antysemityzmem.

Category: Gazeta - grudzień 2014

Comments are closed.