Parlament Europejski – Na kogo głosować?

| 1 maja 2014

Niestety, w Polsce, w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie istnieje żadna ogólnopolska lista, która wyrażałaby sprzeciw wobec władzy kapitalistycznych oligarchów i dążenie do rzeczywistej demokracji i sprawiedliwości społecznej. Fakt, że swoje listy zdołała zarejestrować partia Korwin-Mikkego chcąca powrotu dzikiego kapitalizmu w stylu XIX-wiecznym wraz z moralnością rodem ze średniowiecza czy też skretyniali faszyści z Ruchu Narodowego, dobitnie pokazuje, że powstanie zjednoczonej koalicji prawdziwej lewicy (włączając Zielonych) mogącej być alternatywą wyborczą jest oczywistą potrzebą chwili.

Szereg ludzi o lewicowych poglądach startuje w tych wyborach z list SLD, Europy Plus-Twojego Ruchu, a nawet Samoobrony. Niestety jednak, głos oddany na te postacie jednocześnie wspiera partie wyrażające politykę różnych warstw klasy średniej i nie mające nic wspólnego z interesami pracowniczymi czy ludzi niezamożnych.

Zieloni

Światełkiem w tunelu są zarejestrowane w pięciu okręgach listy Partii Zieloni, na które naszym zdaniem warto oddać swój głos. Choć partia ta mało przekonująco naciska na ?europejskość? jako przeciwwagę dla konserwatyzmu obyczajowego i spo­- łecznego, jej program łącząc elementy socjalne, ekologiczne i wolności osobistych wydaje się w obecnych wyborach jedyną godną uwagi alternatywą wobec skrajnie prawicowej trucizny, rządzących neoliberałów, czy różnych wersji ?ruchu odbudowy kapitalizmu? – od Kaczyńskiego po Millera i Palikota.

Filip Ilkowski

Pierwsza część artykułu – Parlament Europejski – czyli brak ludowładztwa

Tags:

Category: Gazeta - maj 2014

Comments are closed.