Film: Zniewolony

| 1 lutego 2014

Plakat: film Zniewolony

Zniewolony, najnowszy film Brytyjczyka Steve’a McQueena (Wstyd, Głód) pojawia się w polskich kinach pod koniec stycznia. Opowiada on historię czarnoskórego Solomona Northupa żyjącego w latach czterdziestych dziewiętnastego wieku.

Solomon jest wolnym człowiekiem, prowadzi dostatnie życie w Nowym Jorku. Taki stan rzeczy nie jest jednak w smak właścicielom niewolników z Południa. Dla nich czarnoskórzy przedstawiają tylko wartość w postaci zysku z katorżniczej pracy. Porwany Salomon trafia na plantację bawełny w Luizjanie.

Zniewolony bardzo dokładnie oddaje realia niewolniczej pracy. Czarnoskórzy są tylko przedmiotami. Kiedy Solomon zasugeruje praktyczne rozwiązanie przy budowie domu, usłyszy od nadzorcy: ?Jesteś czarnuchem czy inżynierem??. Przez większość swej niewoli Salomon musi ukrywać umiejętność pisania i czytania.

Obraz McQueena pokazuje prawdziwą historie zniewolonej Ameryki, inną od tej którą znamy z komiksowego Django Quentina Tarantino. Pokazuje czystą brutalność, a nie przygodę. Zniewolony to świadectwo horroru jakim jest rasizm.

W roli Salomona genialny Chiwetel Ejiofor, natomiast jego oprawcę Edwina Eppsa gra Michael Fassbender (zresztą pojawiający się w niemalże każdym filmie McQueena).

Zniewolony (12 Years a Slave)

Reżyseria: Steve McQueen

Wielka Brytania/Stany Zjedno-

czone.

Czas trwania: 134 minuty

Maciej Bancarzewski

Maciej Bancarzewski

Category: Gazeta - luty 2014

Comments are closed.