Wilk z Wall Street – Film Martina Scorsese

| 1 stycznia 2014

plakat.wilk.z.wall.street

W wieku 71 lat Martin Scorsese nakręcił swój być może najlepszy film. Wilk z Wall Street, biografia byłego maklera Jordana Belforta, od 2007 roku zawalała księgarskie półki, jednak dopiero w rękach reżysera Chłopców z ferajny stała sie bestsellerem.

Dynamicznie (i trochę ?na ostro?) opowiedziana historia chciwości bezwzględnej oraz, jak to zwykle u Scorsese – sex, drugs i mnóstwo bardzo dobrej gry aktorskiej ? fantastyczny Leonardo DiCaprio w roli tytułowej, doskonali Jonah Hill (jako współpracownik Belforta), Jean Dujardin (chciwy szwajcarski bankier) i  Kyle Chandler jako Patrick Denham (agent FBI).

Największym zaskoczeniem jest jednak, trochę przez Hollywood niedocieniany, Matthew McConaughey, który, choć pojawia się tylko na chwilę (jako mentor Belforta ? Mark Hanna), udowadnia, że jest świetnym aktorem, nie tylko komediowym.

W jednym z wywiadów Scorsese powiedział, że zrobił Wilka z Wall Street ze złości na Amerykę, na to jak w ciągu ostatnich 40 lat zmieniła się z kraju nieograniczonych możliwości i ciężkiej pracy w kraj bogacących się za wszelką cenę, bez względu na konsekwencje.

Kiedy Gordon Gekko mówił, że chciwość jest dobra, nie wiedział, że po nim idzie pokolenie, które nie potrzebuje chciwości tłumaczyć. Chciwość jest tak samo oczywista, jak spekulacja i oszustwa. ?Czy to wszystko było legalne??- pyta sam siebie Belfort w jednej ze scen jednocześnie odpowiadając ? ?Oczywiście, że nie!?.

 

Wilk z Wall Street (oryg. The Wolf of Wall Street)

reżyseria: Martin Scorsese

scenariusz: Terence Winter

produkcja: USA

czas trwania: 179 min.

premiera polska: 3 stycznia 2014

 

Ela Kosiorek

Category: Gazeta - styczeń 2014

Comments are closed.