Strajki i protesty pracownicze w Polsce

| 1 stycznia 2014

PKS – Lublin
W obronie związkowca
Lubelska ?Solidarność? od 17 grudnia prowadzi akcję protestacyjną w obronie niesłusznie zwolnionego z pracy działacza związkowego. Przed Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, który odpowiada za pracę przewoźnika, organizowane są pikiety. Związkowcy chcą w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na łamanie prawa, a jednocześnie nakłonić władze województwa lubelskiego do zajęcia się sytuacją w PKS-ie.

Solidarność-Gdańsk
Przeciwko szykanowaniu związkowców

Komisja Krajowa 19 grudnia przyjęła stanowisko, w którym zapowiedziała działania w obronie przewodniczących komisji zakładowych wyrzuconych z pracy za działalność związkową. Sprawa dotyczy Lidla i zgorzeleckiej firmy FAKOS, ale jak powiedział szef Solidarności Piotr Duda, jest to coraz bardziej powszechne zjawisko. KK  zapowiada udzielanie wszelkiej możliwej pomocy w tej sprawie, nie wyłączając akcji protestacyjnych.

KGHM
Żądania płacowe

Związki z KGHM chcą, by w spółce wzrosły płace załogi. Rozmowy w tej sprawie rozpoczną się 9 stycznia podczas spotkania stron Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego, który na tle postulatów płacowych grozi wejściem w spór zbiorowy już wcześniej (30 grudnia) rozmawiał z zarządem spółki na ten temat.

Pogotowie ratunkowe – Częstochowa
Okupacja

okupacja.gabinetu.dyrektora.pracownicy.pogotowia.ratunkowego.09.12.2014

Pracownicy pogotowia zajęli 9 grudnia gabinet dyrektora i przyległe korytarze protestując w ten sposób przeciwko warunkom zatrudnienia w placówce.  Do tej pory dyrekcja zatrudniała ratowników na umowach czasowych, teraz planuje przejść na kontrakty. Ani jedna ani druga forma zatrudnienia nie jest właściwa w placówce medycznej, która zajmuje się ratowaniem ludzkiego życia – uważają protestujący.

Lidl
Blokada kas w supermarketach

Przed świętami, 18 grudnia, związkowcy z Solidarności przez dwie godziny blokowali kasy dwóch marketów, płacąc za zakupy groszówkami. Był to protest przeciwko złemu traktowaniu pracowników w sklepach i centrach dystrybucyjnych należących do tej sieci handlowej. W Lidlu panują coraz gorsze warunki pracy, a kierownictwo ignoruje skargi pracowników. Spada ilość pracowników na zmianie mimo rosnących obrotów. Pracownicy są zatrudniani na pół lub 3/4 etatu, a na dodatek na czas określony. W firmie trwa spór zbiorowy.
Tymczasem zarząd firmy usiłuje ukrócić protesty próbami wyrzucenia z pracy szefowej i wiceszefa zakładowej Solidarności. Zarzuca im m.in. ?organizowanie i prowadzenie wielu bezprawnych akcji protestacyjnych?, w tym w szczególności w Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Koszalinie, Poznaniu, Jeleniej Górze i Łodzi, takich jak np. opisywana wyżej akcja w Katowicach.  Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej ?Solidarności?, gdzie zarejestrowana jest ?S? z Lidla, zapowiada obronę związkowców.

Sądownictwo
Życzenia dla ministra

Pracownicy sądownictwa z całej Polski domagają się podwyżek wynagrodzeń. Płace w sądownictwie są zamrożone od 2008 roku, szeregowi pracownicy obsługi w sądach zarabiają ok. 1200-1300 zł netto.
Od 4 grudnia trwała zainicjowana przez Solidarność akcja wysyłania do ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego pasków z wynagrodzeniem i z wypisanymi na odwrocie świątecznymi życzeniami.

Anwil ? Włocławek
Chcą podwyżek

Wszystkie działające w zakładzie związki zawodowe wspólnie wystąpiły do zarządu z żądaniem  10-procentowej podwyżki pensji zasadniczej od 1 stycznia. Uzasadniają to dobrą sytuacją finansową firmy i wzrostem kosztów utrzymania w 2013 i 2014 roku.
Oprócz wzrostu pensji załoga chce też jednorazowej premii z okazji Dnia Chemika i kart podarunkowych z kwotą po 2 tys. zł na Boże Narodzenie i Wielkanoc.
– Firma jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej, a zarząd tym tortem nie chce się z nami dzielić  – tłumaczą związkowcy i zapowiadają strajk, jeśli zarząd nie spełni tych postulatów.

Kompania Węglowa
Spór zbiorowy

Trwa spór zbiorowy związków zawodowych KW z pracodawcą. Związkowcy żądają m.in. utrzymania obecnego stanu zatrudnienia, a także poziomu wynagrodzeń skorygowanego o wskaźnik inflacji, gwarancji funkcjonowania wszystkich zakładów specjalistycznych KW w dotychczasowej strukturze oraz wszystkich kopalń należących do spółki aż do wyczerpania złóż.
Spór zbiorowy obliguje zarząd spółki do rozpoczęcia rzeczywistego dialogu ze stroną społeczną. Jeśli nie będzie pozytywnego odzewu na nasze żądania, nie wykluczamy strajku – mówią przedstawiciele związków.
Od 24 października we wszystkich jednostkach organizacyjnych Kompanii Węglowej trwa pogotowie strajkowe.

Przewozy Regionalne-Bydgoszcz
Nie rezygnują ze strajku

Maszyniści kolejowi z kujawsko-pomorskich Przewozów Regionalnych chcą 7 stycznia rozpocząć bezterminowy strajk. Ma to związek z zapowiadaną redukcją zatrudnienia wśród kolejarzy.
Mimo ustaleń dokonanych jeszcze w sierpniu między związkami a kierownictwem PR, zgodnie z którymi pracę miało zachować co najmniej 432 spośród ponad 600 kolejarzy, od nowego roku kierownictwo oddziału bydgoskiego planuje zatrudniać tylko 277 osób.

Kolejarze
Strajk odroczony

Po spotkaniu 3 grudnia przedstawicieli związków kolejarskich z minister Bieńkowską, ogłoszono komunikat o odłożeniu decyzji o strajku o miesiąc – do początku stycznia. Wtedy to ma odbyć się kolejne spotkanie, na którym zostaną przedstawione wyniki prac Zespołów ds. bezpieczeństwa i ds. zmian w Przewozach Regionalnych powołanych na ostatnim spotkaniu.

Kielce, Radom, Wrocław, Jelenia Góra, Legnica
Czerwone kartki dla ?Złotego Donka?

Około tysiąca osób manifestowało w 27 listopada przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach przeciwko antyspołecznej polityce rządu.
Manifestację zorganizowały NSZZ ?Solidarność?, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych. Ponad tłum wyrastał ?Złoty Donek?, czyli pomnik premiera Donalda Tuska z piłką pod ręką i z czapką z Peru na głowie.
Podczas manifestacji premierowi Donaldowi Tuskowi wlepiono czerwone kartki między innymi za wydłużenie przez rząd wieku emerytalnego do 67. roku życia, wprowadzenie elastycznego czasu pracy, fatalną sytuację w służbie zdrowia oraz brak dialogu społecznego.

29 listopada odbył się antyrządowy happening z udziałem związkowców i mieszkańców Radomia.  W czasie protestu ulicami Radomia przejechał złoty posąg Tuska – Złoty Donek.

Antyrządowe manifestacje i happeningi z udziałem Złotego Donka odbyły się w grudniu także w Wrocławiu, Legnicy i Jeleniej Górze.  Wszędzie budziły ogromne zainteresowanie mieszkańców, którzy chętnie przyłączali sie do protestów. Wiele osób wyrażało ?swoją wdzięczność? za podniesienie wieku emerytalnego, zapewnienie pracy wszystkim? swoim kolegom, uzdrowienie służby zdrowia, wysokie emerytury, piękne drogi i stadiony

Category: Gazeta - styczeń 2014

Comments are closed.