Referendum w Warszawie 13 października: Przeciw polityce tworzenia nędzy – Odwołać HGW

| 1 października 2013

Tusk i Gronkiewicz-Waltz

13 października odbędzie się w Warszawie referendum w sprawie odwołania obecnej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Choć sprawa dotyczy stolicy, jej znaczenie jest ogólnopolskie. Dla mieszkańców Warszawy to świetna okazja, aby wyrazić sprzeciw wobec brutalnej, antyspołecznej polityce władz spod znaku PO – tak w samej stolicy, jak i w całym kraju.

?Osiągnięcia? rządzącej w Warszawie Platformy, z Waltz na czele, to m.in. prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej; komercjalizacja i cięcia w opiece zdrowotnej; drastyczne podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej połączone z zapowiedzianym odebraniem uprawnień do bezpłatnych przewozów dla pracowników komunikacji; cięcia w edukacji obejmujące likwidację żłobków, przedszkoli i szkół, zwolnienia pracowników (np. z likwidowanych i prywatyzowanych stołówek), cięcia płac (?dodatków motywacyjnych?) nauczycieli i wychowawców, likwidacja zajęć pozaszkolnych itd.

Poza tym w Warszawie (jak i w całej Polsce) brak jest jakiejkolwiek polityki mieszkaniowej poza obroną interesów deweloperów. Prawie w ogóle nie buduje się tanich mieszkań dla zwykłych, niezamożnych ludzi.

Władze są za to gorliwe w przekazywaniu komunalnych mieszkań i kamienic prawdziwym i rzekomym spadkobiercom dawnych pasożytów-właścicieli. W brutalny sposób przeprowadzane są eksmisje na bruk lub do nędznych ?pomieszczeń zastępczych? nawet osób w starszym wieku, chorych i z małymi dziećmi – przy jednoczesnej bierności wobec bandyckich poczynań właścicieli mieszkań wobec ?niewygodnych lokatorów? (seria podpaleń kamienic na warszawskiej Pradze).

Samo ewentualne odwołanie Waltz nie rozwiąże oczywiście wszystkich problemów. Byłoby jednak znakomitym sygnałem dla wszystkich przyszłych rządzących, i to nie tylko Warszawą, że nie mogą bezkarnie prowadzić polityki antyspołecznej. Jednocześnie konieczne jest budowanie alternatywy na lewo od SLD – tak przeciw PO, jak przeciw PiS – szerokiego frontu walki przeciwko neoliberalnej polityce cięć, atakom na nasz poziom życia, przeciwko arogancji i pogardzie ludzi władzy wobec zwykłego człowieka.

 Michał Wysocki

Category: Gazeta - październik 2013

Comments are closed.